Reklama
Ojetiny

Kdysi etalon, nyní dostupná ojetina, která má skvělé motory a jezdí lépe než nejnovější modely

Pro zapálené řidiče představuje Ford Focus v třetí generaci dobrou volbu. A je celkem spolehlivý
Zdroj: Ford Media

Modrému oválu se s focusem podařil husarský kousek. V první generaci se prodával téměř sám a v řadě vlastností zdatně zadupával konkurenci do země. Nudnější, praktičtější a skvěle jezdící druhou generaci následoval v roce 2011 pokračovatel rodu postižený downsizingem, který právě nyní zažívá nejlepší bazarová léta.

Profil modelové řady

Ford se soustředil na design a už tolik nemyslel na praktičnosti kabiny. Uvnitř chybí pocit vzdušnosti a hlavně potřebné centimetry na zadních sedadlech, tedy alespoň ve srovnání s tehdejšími konkurenty. Zavalitou palubní desku se spoustou tlačítek kompenzuje řada asistenčních a bezpečnostních systémů.

Byl to právě Focus, který udával tempo v oblasti jízdních dovedností. Vždy proto dostanete čtyřprvkovou zadní nápravu, u které jsou nejčastějším problémem zatuhlé excentry, jimiž se nastavuje geometrie. Pokud má vyhlídnutý vůz nerovnoměrně sjeté pláště, dejte od něj ruce pryč. Jedinou možností nápravy je výměna spodního ramene.

Situace na trhu

Ford Focus třetí generace můžete mít aktuálně už za sto tisíc korun, přičemž nejčastěji jde o diesely 1.6 TDCi. Benzínové a naftové motory jsou v nabídce na českém trhu ojetin zastoupeny rovným dílem, nejčastěji narazíte na karosářské provedení kombi, méně na hatchback. Sedanů napočítate na prstech jedné ruky. Nejčastěji je pohonná jednotka spojena s manuální převodovkou, automatů je v nabídce desetina. Nejvíce vozů má český nebo německý původ a jsou ve stáří 6-10 roků, přičemž cena se nejčastěji pohybuje mezi 150-200 tisíci korunami.

Pěkné pětileté focusy startují pod hranicí 150 tisíc, zatímco úhlavní konkurent Volkswagen Golf bývá o desítky tisíc korun dražší. Potěší široká nabídka, ze které lze vybrat exempláře koupené v Česku s jasně dohledatelnou historií. Nejen u dovozených kusů hrozí, že mohou mít za sebou těžkou firemní službu s dlouhými servisními intervaly. Zejména u dieselů je nutné pamatovat na fakt, že za rok mohly klidně najet padesát tisíc kilometrů, proto je nutností důkladná prohlídka.
Reklama

Motory a převodovky

Výběr motorů je rozmanitý, ne každý je ovšem výhrou. Nízké provozní náklady slibuje rozšířená vznětová 1.6 TDCi, která se v důsledku může vcelku slušně prodražit. Čtyřválec s čtyřlitrovou náplní motorového oleje by se dokázal poprat s dlouhými intervaly výměny nebýt nešťastně tvarované olejové vany. Ta nedovoluje vypustit veškerý olej a hromadí se v ní kaly, což nepřidává životnosti turbodmychadla ani bezproblémové funkci EGR ventilu. Olej je proto nutné měnit u specialistů, kteří provedou důkladný proplach. Jisté riziko přináší také filtr pevných částic vyžadující pro správnou regeneraci občasné delší trasy. Jedině tak se má šanci dožít 200 tisíc km. Do budoucna je nutné počítat s klasickými dieselovými investicemi. Turbodmychadlo přijde na dvacet tisíc, EGR ventil na pět tisíc a vstřikovač na sedm tisíc korun.  

Daleko lepší variantou je naftový čtyřválec 2.0 TDCi poskytující naprosto přesvědčivou dynamiku a lépe řešenou olejovou vanu. Dlouhé výměny oleje tomuto dieselu rovněž nesvědčí, přesto mechanicky jde o velmi povedený agregát. Filtr pevných částic vydrží klidně 300 tisíc kilometrů.

U benzínové 1.6 Ti-VCT nebývají díky nepřímému vstřiku paliva MPI problémy se zakarbováním. Dobrou zprávou je fakt, že tento čtyřválec se obešel bez dvouhmotového setrvačníku. "Jednašestku" mohli zákazníci pořídit v několika výkonnostních verzích, nejprve s 77 a 92 kW, později se sníženým výkonem na 63 kW. Svižněji jezdící řidiči zajisté sáhnou po nejsilnější variantě, která jezdí stejně draze jako nejslabší verze. Šestnáctistovka je spolehlivá, tedy za předpokladu, že dodržujete výměnu zapalovacích svíček po 60 tisících kilometrů (vždy volte originální svíčky), pravidelně měníte olej (po 20 000 km) a také si vzpomenete na výměnu rozvodů řešených řemenech (po 160 000 km nebo 96 měsících provozu). V zapalovacím modulu u některých exemplářů může odejít cívka primárního okruhu, což vyřeší v případě originálu 2 500 Kč.

Špatnou volbou není ani tříválec 1.0 EcooBoost vynikající odolnou konstrukcí. Pro bezproblémový provoz je nutné měnit motorový olej nejdéle po 20 000 km a používat předepsanou normu SAE 5W-20, nejlépe originální Motorcraft Formula E. Ten vyniká svou typickou zelenou barvou a je ideální pro rozvody řešené řemenem a částečně pracujícím v olejové lázni. Rozvody se mění po deseti letech provozu nebo 120 000 km. Stejně jako u čtyřválce platí i zde nutnost měnit svíčky po 60 000 km za originální. Tříválec překvapí svým projevem a ve srovnání s konkurencí minimem problémů. Přesto se může objevit netěsná vodní pumpa nebo praskající hadice chlazení, na které byla dokonce svolávací akce. (doporučujeme ověřit, zda ji vůz absolvoval, protože hrozí přehřátí a následné poškození pohonné jednotky) Pozor si je třeba dát na stav spojky, kterou dokáží někteří řidiči odrovnat po 40 tisících kilometrech vinou nedostatku výkonu těsně nad volnoběhem.

Za vcelku povedený agregát můžeme označit i motor 1.6 EcoBoost slibující dynamické svezení. Ten tvořil pomyslný vrchol nabídky, nepočítáme-li ostřeji pojatou verzi ST. Čtyřválci neprospívá nekvalitní benzín. Nejlépe mu dělá aditivované palivo. Jedině tak se dá snížit riziko usazování karbonu na tryskách vstřikovačů. Prvotní známkou popsaného problému je klepání. Celá epizoda pak může skončit propálením pístu, když vstřikovače netěsní a špatně rozprašují. Oprava si žádá výměnu celého polomotoru. Rozvodový ozubený řemen se mění po 200 tisících nebo 10 letech provozu. Ventilové vůle se vymezují mechanicky.

Servis, závady a poruchy

Focusů s automatickou převodovkou je málo. V inzerci ojetin nejčastěji narazíte na dvouspojkovou skříň Powershift od Getragu v kombinaci s dvoulitrovým dieselem TDCi. Převodovka řadí hladce, ne však úplně rychle. Kvůli opravě případného čidla otáček musí převodovka ven z auta. Pro bezproblémovou funkci převodovky je nutné měnit téměř pětilitrovou náplň. Klasický automat s měničem (dostupný od roku 2014 pro motor 1.5 EcoBoost) je daleko lepší volbou.

Náš tip

Dobrou zprávou je, že focusy nereznou, mají stále přijatelnou kvalitu zpracování a celkově příznivé ceny náhradních dílů. Při výběru ojetého vozu si dejte pozor na vozy z firemních flotil, kterých není málo. Často mají mizernou výbavu, vysoké kilometrové proběhy a naprosto minimální servis. Pokud plánujete jezdit kolem komína, postačí základní benzínový motor. Pokud ovšem chcete lítat po dálnicích dlouhé štreky, berte dvoulitrový diesel.
Reklama

Diskuze

Jiří - 26.10.2021 11:46:17
To už neplatí Fix Or Repair Daily nebo Fordem tam, vlakem zpátky?
urban max - 26.10.2021 13:43:54
toto pořekadlo ted plati u škodovek :) fordy byly vždy o levl vyš

Krize zdražila ojetiny, některé až o pětinu. V Česku překvapivě není největší nárůst u škodovek

U mladých ojetých vozů se cena blíží novému modelu. Kdy by měly ceny začít padat dolů?
20.10.2021 19:00
|
5
Reklama

Nová jména mezi nejspolehlivějšími ojetinami: Německá STK doporučují Hyundai i30 nebo Opel Insignia

Našli jsme ojeté vozy, které patří podle TÜV Reportu 2021 mezi nejlepší ve více věkových kategoriích
18.09.2021 08:17
|
7

Roli levného druhého auta do rodiny nemusí hrát jen ojetá Škoda Citigo. Známe dva výhodnější prcky

To, co umí mladoboleslavský minivůz, zvládnou levněji zánovní bazarový Korejec i Italka
22.01.2021 18:19
|
0

Mají stejné geny, vypadají stejně, mohou mít pohon všech kol a úspěšně se prodávaly devět roků

Rozhodnout se mezi sourozenci Fiat Sedici a Suzuki SX4 usnadňuje jedna zásadní věc
13.11.2021 08:53
|
1

Autobazary lákají falešnými inzeráty na auta, která vůbec nemají. Podvod lze předem odhalit

Bohužel, právě s ním odjel jiný zákazník. Ale máme pro vás podobné auto a možná i lepší, říkají
23.10.2021 08:58
|
59
Reklama

Ideální levná ojetina: Opomíjený král malých aut převeze celou rodinu a stojí pakatel

Renault Modus se správným srdcem vydrží všechno, nerezne, má bohatou výbavu a dvě pihy na kráse
07.10.2021 18:47
|
0

Když nechcete Passat, ale toužíte po stejně velkém přitom komfortnějším a spolehlivějším autě

Měl všechny předpoklady pro úspěch, které nenaplnil. Jako ojetý je ale Opel Insignia výborným tipem
23.09.2021 11:29
|
9
Reklama
Autosalon TV