Reklama
Ojetiny

I celkem mladé vozy mohou vydělat miliony. Nejde jen o supersporty, ceněný je už i elektromobil

Nejen supersporty z přelomu milénia vykazují růst hodnoty v řádu stovek procent

Maserati MC12

Zdroj: Bart Běhal

Maserati MC12 přišlo na trh začátkem milénia jako supersport technicky příbuzný s Ferrari Enzo. Na rozdíl od něj ale automobilka vyrobila pouze šest desítek exemplářů, což je také jeden z důvodů, proč dnes tohle Maserati stojí téměř desetkrát tolik oproti tomu, co za něj v roce 2005 platili první majitelé. 

Za tento konkrétní exemplář známý z českého prostředí zaplatil miliardář Richard Chlad necelých 600 tisíc euro, dnes má auto hodnotu přes 120 milionů korun. 

Ferrari Enzo

Zdroj: Tiskový servis Ferrari

Ferrari Enzo je další dnes stále relativně mladou automobilovou ikonou, která ale už stihla svou původní hodnotu řádně znásobit. Jako nový se tento automobil prodával za zhruba 650 tisíc eur, což podle kurzu z roku 2002 bylo v přepočtu nějakých 20 milionů korun. Částky, za které se italský supersport prodává dnes, se šplhají do astronomických výšin. 

Jak připomíná web Hypebeast, v aukcích se Enzo nedávno prodalo za v přepočtu 70 milionů. Před časem také zamířila do prodeje unikátní verze s originálním bílým lakem karoserie. Ta byla prodána dokonce za 145 milionů korun. Bavíme se tak o zhruba sedminásobku původní ceny. 

Porsche Carrera GT

Zdroj: Tiskový servis Porsche

Porsche původně chtělo vyrobit 1500 kusů modelu Carrera GT, nakonec jich vzniklo necelých 1300. Desetiválcový německý expres disponující výkonem 612 koní při osmi tisících otáčkách dokázal uhánět rychlostí až 330 km/h a v době uvedení na trh stál přibližně šestnáct milionů korun. 

Letos na jaře zamířil jeden zachovalý kus do aukce a vítězný zájemce za něj zaplatil v přepočtu 46 milionů korun. Není to sice tak raketový nárůst hodnoty jako u Enza nebo MC12, ale pořád se bavíme o téměř trojnásobku původní ceny. 

Mercedes-Benz CLK GTR

Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz

Mercedes-Benz CLK GTR je čistokrevný závodní speciál, který vznikl v počtu 28 kusů také v homologaci pro běžný provoz. Auto vážící zhruba 1,5 tuny pohání dvanáctiválec o výkonu 612 koní, případně existovala ještě verze posílená na 664 koní. Jako nový tento vůz stál téměř 1,6 milionu dolarů. Podle dnešního kurzu to je zhruba 36 milionů korun. 

Podle magazínu Top Gear se v současnosti bavíme v případě CLK GTR o částkách pohybujících se mezi osmi a deseti miliony dolarů, tedy v přepočtu o více než 200 milionech českých korun. O raketovém růstu hodnoty svědčí také skutečnost, že v roce 2018 se jedno CLK GTR prodalo přes aukční síň Sotheby’s za v přepočtu „pouze“ necelých 100 milionů korun. 

Bugatti EB110

Zdroj: Tiskový servis Bugatti

Bugatti EB 110 je dvanáctiválcová supersportovní ikona ze začátku 90. let vyrobená pouze v počtu zhruba 140 kusů. Jeden z nich mimochodem vlastnil i Michael Schumacher. Cena tohoto automobilu do dnešních dnů rychle vzrostla. V roce 2018 prodávala aukční síň Bonhams jeden zajímavý kus, na kterém je tato skutečnost dobře vidět.

Konkrétní EB110 GT původně z roku 1993 bylo vystaveno na frankfurtském autosalonu toho roku. V roce 1996 byl tento konkrétní vůz prodán za 330 000 německých marek, podle tehdejšího kurzu tedy za 5,7 milionu korun. V roce 2018 byl ve dražbě prodán znovu, ovšem už v přepočtu za 14,6 milionu korun. Jenže od té doby se toho hodně změnilo. Nedávno do aukce zamířila verze Super Sport a vydražena byla v přepočtu za 75 milionů korun. Super Sport je o něco vzácnější než původní EB110, vyrobeno bylo pouze 30 exemplářů v tomto provedení. I cena této varianty ale byla v roce 2005 „pouze“ zhruba 12 milionů korun, připomíná TheSuperCarBlog.

BMW Z8

Zdroj: Tiskový servis BMW

BMW Z8 bylo suverénně nejdražším modelem v nabídce mnichovské značky. Roadster osazený osmiválcem z M5 o výkonu 400 koní spojeným s manuální převodovkou nesl například v roce 2002 na českém trhu ceníkovou cenu 4,9 milionu korun. V letech 1999 až 2003 bylo vyrobeno 5,7 tisíc kusů. 

Když dnes zabrousíte do internetových nabídek, najdete tam zachovalé exempláře, které jsou k dispozici za téměř 400 tisíc eur. Jinak řečeno, BMW Z8 už atakuje desetimilionovou hranici a dostává se tak na dvojnásobek původní ceny. 

Tesla Roadster

Zdroj: Tiskový servis Tesla

Tesla má naprosto skvěle zvládnutý marketing a může se spolehnout na množství opravdu hodně nadšených fanoušků. Co Elon Musk představí, to prodá za neuvěřitelné částky. Ať už jde třeba o plamenomet Tesla, nebo o tequilu Tesla. Jen těžko se proto lze divit tomu, že věc, u které to všechno vlastně začalo, začíná být velmi ceněná. 

Do dnešních dnů přežilo zhruba 2000 kusů prvního modelu Tesla a jejich cena se na současném trhu s ojetinami dost liší. Jako nový tento elektrický roadster stál zhruba 120 tisíc dolarů, pěkné kusy za menší peníze dnes budete shánět jen obtížně. Výjimkou naopak nejsou nabídky požadující mnohem více. Web InsideEVs připomíná nedávný případ, kdy téměř nejetá Tesla Roadster s pořadovým číslem 13 byla prodána za 250 tisíc dolarů. Na internetu pak najdete také nabídky na automobil z roku 2010 za 330 tisíc dolarů a naprostý extrém je nabídka požadující za Teslu Roadster 1 500 000 dolarů, tedy 36 milionů korun. Důvodem je fakt, že jde o jeden z úplně prvních kusů, který ještě vznikl v Lotusu. 
Reklama
Autosalon TV