Reklama
Ojetiny

Chcete populární Berlingo a bojíte se motorů a spolehlivosti? Lákavou alternativu nabízí Fiat Dobló

Vyměnit francouzskou ojetinu za italskou nemusí být úplně špatný nápad. Nejen z cenového hlediska
Zdroj: Fiat

První generace osobní dodávky od Fiatu vydržela na trhu deset let a u druhé tomu nebude jinak. Desátým rokem prodávané Dobló sází na osvědčenou techniku a slušný základ. V nabídce lze narazit na klasickou standardní velikost ale i prodloužené provedení Maxi či ještě navíc zvýšené provedení XL. V prvním případě zavazadelník Dobla pojme 790 litrů, v druhém a třetím pak 1 050 litrů. Kromě osobních variant s výklopnými pátými dveřmi je možné najít čistě užitková provedení (od skříňové nástavby až po valník) s dvoukřídlými dveřmi umožňující strojní naložení nákladu.

Dobló ocení jak rodiny s dětmi, tak starší motoristé. Dobře se do něj nastupuje, jelikož se sedí celkově výše a výhled z něj je jednoduše ideální. Dobře se s ním díky kolmé zádi parkuje a posuvné dveře zaručují pohodlné nastupování. Z předních sedadel je vynikající výhled a není potřeba přemýšlet nad ovládáním.

Žádné srdce není špatné

Nestává se často, abychom u recenzované ojetiny nevarovali před nějakou pohonnou jednotkou. Fiat Doblo je v tomto ohledu výjimkou, jelikož dostal osvědčené agregáty. Ať už se jedná o základní čtrnáctistovku, nebo dvoulitrový diesel.

Benzínová čtrnáctistovka je bezproblémová a odolná. Obešla se bez turbodmychadla a pod kapotou vydržela až do roku 2019. Se svými 70 kW výkonu a 127 Nm je pro rozměrnější Dobló na hraně snesitelnosti. Kdo však neplánuje lítat plně naložený po dálnicích, bude se základním čtyřválcem spokojen.

Přeplňovaná čtrnáctistovka 1.4 T-Jet s 88 kW a 206 Nm vznikla z řady Fire nasazením turbodmychadla. Obešla se bez přímého vstřikování a pamatovat je u ní potřeba na výměnu svíček každých 30 000 km. Tento úkon je lepší nechat na značkovém servisu nebo mechanikovi, který Dobla zná. Přístup k svíčkám není úplně snadný a nezasvěcený by mohl napáchat více škody než užitku. Pro dlouhověkost přeplňované jednotky je nutné sledovat stav hladiny oleje (senzor hladiny zde chybí). Další zásadní věcí pro dlouhověkost je pravidelná výměna oleje, ideálně po 15 000 km a ne po 30 000 km, jak doporučoval sám výrobce, který šel na ruku fleetovým zákazníkům. Většina problémů s těmito motory pramení právě z dlouhých intervalů výměny oleje. Motoru vyhovuje časté vytáčení a spíše svižnější jízda.

Diesely jen lepší a ještě lepší

Vznětová třináctistovka MultiJet není obecně považována za ideální motor, ale kromě vyšší hlučnosti jí nemáme v zásadě co vytknout. Malý diesel poháněl verzi Cargo nebo Combi. Verze Panorama měla za vznětový základ šestnáctistovku.

Šestnáctistovka MultiJet je naprosto ideální motorizací. S točivým momentem až 320 Nm pohodlně zatopí dvoulitrovým dieselům a zvukový projev patří k tomu nejlepšímu. S Doblem nenuceně hýbe, v kopcích táhne už z nízkých otáček a se spotřebou kolem šesti litrů musí být spokojen snad každý. Stejně tak spojení s šestistupňovými převodovkami se nadmíru povedlo.

Dvoulitr MultiJet oproti šestnáctistovce nejede o moc lépe, v zakázaných rychlostech má ovšem navrch. Spotřeba paliva je pak zhruba o litr vyšší a pod kapotou druhé generace Dobla ho nalezneme jen prvních pět let výroby. U dieselů dokáže pozlobit snad jen plastové víčko u EGR ventilu v němž je zásobník podtlaku.
Reklama

Doblem zaženete hlad po osobní dodávce

Zadní náprava má velmi pevná ramena i silentbloky a s velkým zdvihem odpružení se nebojí jízdy mimo zpevněné komunikace. Tlumiče vedou přímo ke kolům a mají tak ideální podmínky pro svou práci. Tím ovšem chvála tlumičů vlastní výroby produkovaných v Turecku končí. Už po prvních desetitisících kilometrech se začnou ozývat klepáním a při větší kilometrové porci navíc ještě nepříjemným bouchaním. Pokud je vůz ještě v pětileté záruce, Fiat tlumiče vymění zdarma za upravené (tedy za předpokladu, že vůz nemá najeto více než 40 tisíc km). Ani to není definitivní řešení. I ty totiž začnou po čase mlátit. Je lepší raději sáhnout po kvalitnějších tlumičích od renomovaných výrobců (např. Sachs nebo Kayaba (KYB)) a bude mít klid.

Osobní dodávky jsou u českých motoristů enormně oblíbené. Sehnat zachovalý Volkswagen Caddy není jednoduché, a tak většina kupujících sáhne po Berlingu či Partneru, které jsou o desetitisíce levnější. Tajným bazarovým tipem může být Fiat Doblo druhé generace, které v sedmimístném provedení Panorama uspokojí i ty nejnáročnější. Bonusem je pak příjemnější cenovka než u Francouzů, bezproblémové motorizace, široká škála různých variant a lepší zadní náprava.
Reklama

Diskuze

Jiří - 16.02.2022 21:54:45
Fiat Dablo 1.6 JTD 90, rok 2012, 150 tis km, spotř. 6l, v 60 tis km, výměna tureckých tlumičů za sachs, rozvody, vozík s tunou písku s přehledem, supr žehlení nerovností, měkčí zadní náprava než drncavé Berlingo a Peugeot TEEPE, levné díly, velký prostor
Leoš - 14.01.2021 12:07:05
Mám 1.6 mjet, spotřeba kolem 6 l nafty, max spokojenost.

S touto pěticí bazarových SUV přežijete zimu daleko snadněji a nesáhnete si ani hluboko do kapsy

Najít zajímavé a relativně spolehlivé SUV může být celkem oříšek, proto přinášíme 5 zaručených tipů
27.12.2020 12:25
|
2
Reklama

Mercedes-Benz GLK umí víc než ostatní a nemusí být vůbec provozně dražší

Najít ojeté SUV, které vypadá stále dobře, nestojí ranec a nezruinuje majitele, není jednoduché
26.12.2020 09:28
|
4

Tohle je 15 servisně nejdražších aut. Velká ojetá esúvéčka jsou potenciální ekonomickou sebevraždou

Britská pojišťovna zveřejnila seznam nejproblematičtějších aut, která za posledních 20 let pojistila
09.12.2020 12:20
|
4

Devátá generace Hondy Civic je opomíjenou japonskou hvězdou. Zaměřena je na praktičnost i zábavu

Kromě skvělých motorů Civic nabídne obrovský kufr a magickou vychytávku, kterou válcuje konkurenty
15.07.2024 14:00
|
4

Našli jsme levné, prostorné a spolehlivé rodinné auto s velkým kufrem a zdravým srdcem

Mazda 6 druhé generace je mezi bazarovými vozy jasnou tutovkou. A stačí se držet jedné zásady
05.06.2024 15:41
|
11
Reklama

Za cenu holé Škody Fabie můžete mít bazarový polykač kilometrů. Ojetý Mercedes-Benz E nadchne

Tohle auto uspokojí v sedanu dálniční letce a jako kombi i ty nejzarytější chalupáře
31.05.2024 12:13
|
7

Ojeté Audi A6 můžete pořídit za zlomek původní ceny. Na servisu se ale dá vykrvácet

Otestovali jsme bývalý manažerský vůz, který se může stát dobrým rodinným společníkem
22.05.2024 09:52
|
3
Reklama
Autosalon TV