Reklama
Ojetiny

Češi malá kombi milují. Jde o žádané bazarové zboží

Autosalon srovnává přednosti a slabiny kombíků Škoda Fabia 3. generace a Renaultu Clio 4. generace
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Třetí pokračovatel rodu Fabia byl představen na podzim roku 2014 na autosalonu v Paříži. Po designově nepříliš povedené druhé generaci se trojka mohla pochlubit elegantním vyváženým sportovnějším vzhledem, což se týká i verze kombi.

Tři i čtyři válce

Pod kapotou Fabie se objevila celkem bohatá paleta nízkobjemových benzínových i naftových motorů. Nejslabší jsou benzínové tříválce 1,0 MPI s výkony 44 a 55 kW. Přeplňované čtyřválce 1,2 TSI nabízejí výkon 66 a 81 kW, litrové tříválce označené také TSI potom 70 a 81 kW. Diesel s objemem 1,4, který také pracuje s tříválcovou technikou, dává buď 66 nebo 77 kilowatů výkonu.

Pro kombi Škoda Fabia 3 doporučujeme spíš zážehové motory. Diesel má totiž tendenci se přehřívat a nepatří k nejspolehlivějším. Navíc jeho spotřeba nebývá výrazně nižší než v případě benzínových agregátů 1,0 a 1,2 TSI.

Je z čeho vybírat

V případě modelu Fabia kombi 3. generace je v českých autobazarech z čeho vybírat. Celkem bylo podle údajů společnosti Cebia v České republice zaregistrováno celkem 73 000 kusů. Na rizikovější individuální dovozy připadá jen 10 procent vozů z nabídky českých autobazarů. Podíl benzínových verzí dělá 89 procent.

Vyšší kupní cena a levné díly

Díky své oblíbenosti patří Škoda Fabia kombi 3. generace k dražším vozům ve své kategorii, co se týká pořizovací ceny. Čtyři roky staré zachovalé kousky klidně atakují ceny nové Dacie Sandero.

Nespornou výhodou domácího modelu jsou náhradní díly za přijatelnou cenu. Co se týká opakujících se problémů spojených s tímto modelem, zmínit můžeme občasné problémy s korozí na pátých dveřích okolo osvětlení registrační značky. A pro běžného motoristu je výměna žárovky v předním světlometu víc než problematická.

Spolehlivostí patří Škoda Fabia 3. generace k průměru, což potvrzuje TÜV Report z roku 2022, který hodnotil auta se stářím 2-3 roky. Závady byly zaznamenány u 4,6 procenta vozů, což v žebříčku znamenalo 67. místo. Mimochodem Clio na 83. příčce za fábií „mírně pokulhává“ s průměrem závad 5,2 procenta.

Renault Clio IV Grandtour nabídne pohodlí

Zatímco hatchback Renault Clio čtvrté generace měl premiéru také na autosalonu v Paříži, ovšem už v roce 2012, na kombi označené Grandtour se čekalo do jara následujícího roku. Model byl vyráběn v továrnách ve francouzském Flins a turecké Burse. V porovnání s fabií je jeho podvozek naladěn komfortněji.

Spolehlivá žravá jednadvojka

Základní motorovou jednotkou byl čtyřválec 1,2 s výkonem 55 kilowatů. Není to sice žádný dravec, ale vyniká spolehlivostí. Ovšem v porovnání s motorem 1,2 TSI u fabie má spotřebu asi o litr a půl vyšší. Pokud tankujete kvalitní palivo, nebudete mít nejspíš problémy ani se dvěma variantami přeplňovaného motoru 0,9 TCe (56 a 66 kW) To samé platí i o dieselu 1,5 dCi také se dvěma výkony 55 a 66 kW.

Kvalitní antikorozní ochrana

U Renaultů obecně platí, že disponují velmi kvalitní ochranou proti korozi. A v porovnání s modely Škoda Fabia kombi 3 mívají méně najeto. Nabídka je ale v porovnání s českým vozem v bazarech sotva desetinová. Srovnání vnitřní prostornosti jednoznačně vyznívá ve prospěch mladoboleslavského kombíku. Podobné je to i s důsledností zpracování, clio ovšem upoutá osobitým francouzským designem.

Clio častěji z dovozu

Zatímco u Škody Fabie kombi v autobazarech silně převažují vozy koupené na domácím trhu, u clia je to jinak. Individuálně k nám bylo dovezeno 41 procent těchto modelů. Vyplatí se tedy pořádně prověřit původ vozu. I v případě zástupce francouzské automobilové školy platí jasná převaha benzínových motorů vyjádřená 88 procenty.

Reklama

Diskuze

Tom - 11.03.2022 06:34:04
Ještě by chtělo uvést, servisní úkony. Napr. Renault 1,2 bez turba je spolehlivý, ale každých 6 let se musí dělat rozvody.
Jarmil - 09.03.2022 18:09:04
Jo bazary jsou zaplavené tříválcovými hitlerwágeny které jsou z ukončených operáků a nikdo to nechce. Mimo bývalé východní evropy se takové křápy na západě vůbec neprodávají. Nikdo je tam totiž nechce.

Do bazaru pro elektromobil? Nikdy! Češi se bojí ojetých aut do zásuvky, ukázal průzkum

Hlavním důvodem je strach ze ztráty kapacity baterie. Ta s sebou nese i snížení hodnoty vozu
16.02.2022 11:58
|
14
Reklama

Bazarová ikona VW Passat, nebo osobitá Mazda 6? Tipy, na co si dát u těchto ojetin pozor

Passat dlouhodobě platí za etalon výdrže a spolehlivosti, Mazda 6 si zase drží sportovní image
09.02.2022 19:02
|
8

Pozdvižení v bazaru. Tahle škodovka na prodej je stará dvanáct let, přitom jezdí čistě na elektřinu

Kdo si vůz pořídí, bude vlastnit opravdovou raritu. Auto má sice malý nájezd, ale vysokou cenu
27.01.2022 14:14
|
9

Obtěžující start-stop lze v autě vypnout natrvalo. Řidiči mohou zkusit hned několik způsobů

K vypnutí stop-start systému pomůže tlačítko, relé i softwarový zásah. Má to ale svá rizika
23.02.2024 07:44
|
13

Nostalgie nad kapotou, nehoda není náhoda, jak se natáčí Autosalon. Nový díl už ve středu na COOLu

Tentokrát otestujeme VW Caddy 2,0 TDI, bazarovku Kia Sportage a představíme revoluční Porsche
19.02.2024 12:00
|
0
Reklama

Deset tlačítek v autě, která mohou mást řidiče. Kresby i nápisy vždy nemusí pomoci k odhalení funkce

Nejen v amerických vozech mohou ikony na tlačítkách zamotat motoristům hlavu. Projděte si je s námi
12.02.2024 17:21
|
1

I moderní jízdní systémy jsou na aquaplaning krátké. Ke správné funkci potřebují kontakt s vozovkou

Při náhlém aquaplaningu není nejvhodnější hekticky sundat nohu z plynu. Vyplatí se rozvážnost
08.02.2024 17:00
|
0
Reklama
Autosalon TV