Reklama
Ojetiny

Bazar: Renault Captur I (2013-2019). Navzdory předsudkům nevykazuje líbivé SUV velké problémy

Hezký design, praktičnost, spolehlivá technika a v neposlední řadě příznivá cena - to je Captur
Zdroj: Tiskový servis Renault

Renault Captur se ve své první generaci řadil k nejprodávanějším vozům francouzské značky. Jakkoliv navenek možná působí trochu nenápadně, ve skutečnosti dokázal svým vzhledem a vlastnostmi oslovit opravdu pestrou a hlavně početnou směsici zákazníků. Renault tímto malým SUV s délkou 4,12 metru a výškou 1,57 metru trefil přesně hřebíček na hlavičku a vůz, který v modelovém portfoliu nahradil poměrně nevýrazný Modus, se stal hitem nejen v Evropě, ale i u nás.

K jeho hlavním plusům řadíme kromě designu také praktičnost, a to díky zadní posuvné lavici, která není (nejen) v tomto segmentu obvyklá. Jak ale dokazují i statistiky poruchovosti z německých stanic technické kontroly, jež následně analyzovala publikace AutoBild TÜV Report 2023, tento model nezklame ani z hlediska spolehlivosti, byť o francouzských autech se traduje něco jiného. Renaultu Captur se v bazaru v principu bát nemusíte.

Charakteristika modelové řady

Renault Captur I. generace se vyráběl v letech 2013 až 2019, modernizací prošel v roce 2017 a v roce 2020 se začala vyrábět nová generace. Motory pokrývají spektrum od 90 (90 dCi) do 150 koní (150 TCe). Z crash-testu Euro NCAP si tento model odnesl v roce 2013 čtyřhvězdičkové hodnocení.

Po technické stránce sdílí Captur maximum možného s Renaultem Clio a na malém půdorysu nabízí překvapivě hodně prostoru. Jeho kufr má v základu objem 377 litrů, ale lze ho zvětšit až na hodnotu 1235 litrů. K výjimečné variabilitě přispívá již zmíněná posuvná zadní lavice. Podvozek je naladěn spíše do komfortna a všechny pohonné jednotky, které se do tohoto vozu montovaly, lze označit za temperamentní. Dokonce i základní tříválec 0,9 litru je živý a k pohonu auta dostatečný. Lepší službu samozřejmě odvedou čtyřválce, ať už o objemu 1,2 (118 k) nebo 1,3 litru (130 nebo 150 k), popř. turbodiesel 1,5 dCi (90 nebo 110 k). Na pohon všech kol u tohoto vozu zapomeňte, poháněna je vždy jen přední náprava. K výhodám na trhu ojetin řadíme i skutečnost, že většina Capturů byla v soukromých rukách s řádnou péčí, a tak jsou povětšinou na „place“ vozy v celkem dobrých stavech a s rozumnými kilometrovými nájezdy.

Silné stránky

Renault Captur těží z osvědčené a na údržbu nenáročné techniky z modelu Clio. To se pozitivně propisuje do jeho spolehlivosti - problémy nedělají motory ani podvozek, nadprůměrně spolehlivé jsou i brzdy. Z turbodieselů stojí za doporučení 1,5 dCi (90 k), který je dostatečně silný a přitom skutečně úsporný. 

Slabiny

Při tankování nekvalitní nafty se může porouchat katalyzátor NOX. Po faceliftu může pozlobit uložení kol na přední nápravě a multimediální systém vyžadoval poměrně časté aktualizace. Svolávací akce byla rovněž kvůli špatně namontovaným podběhům předních kol. 

Co lze vyčíst z databáze?

PODVOZEK
U vozů se stářím zhruba sedm let nevyzkazují odpružení a tlumiče žádné větší problémy, následně už se občas objeví, ale ani tak se nejedná o nic tragického. Potěšující je rovněž kvalita řízení a pohonu, naopak u starších vozů se může na podvozku objevovat rez.

SVĚTLA
Jakkoliv je dobré si na funkci světel dát při koupi pozor, protože nejsou kdovíjak spolehlivá, stejně se z hlediska statistik pohybují v uspokojivé oblasti. U všech ročníků více zlobí zadní světla, tlumá pak pouze u starších vozů.

BRZDY
Mladší exempláře v onblasti nožní brzdy excelují, s přibývajícím věkem spolehlivost postupně slábne, ale nejedná se o nic fatálního. Brzdové vedení a hadice jsou namontovány tak dobře, jako nidky předtím, brzdové kotouče jsou z hlediska trvanlivosti průměrné.

MOTORY/EMISE
Úniky oleje z motoru či převodovky nacházejí technici na kontrolách jen zřídkakdy, Captur je v oblasti pohonu velmi dobrý. Pouze výfukové potrubí může začít kolem šesti let stáří rezavět. Motory rovněž nemají při pravidelném servisu problém projít emisními zkouškami.

VERDIKT
Pravděpodobnost, že bude mít vyhlídnutý Renault Captur jasnou minulost, je u tohoto modelu docela vysoká, neboť jej často používaly soukromé osoby. Rovněž kilometrový nájezd je nižší než průměr. V žádné z hlavních oblastí nevykazuje Captur zásadní problémy, vyšší poruchovost světel zůstává v normě. Renault zaslouží pochvalu zejmna za výdrž podvozku a dobrou funkčnost brzdové soustavy.
Zdroj: TÜV Report 2023
Reklama

Diskuze

Máca racing - 20.02.2023 10:15:23
Kromě 1,2 TCe jsou všechny ostatní motory bezproblémové. 0,9 TCe je dostatečná, Diesel 1,5 dCi je skvělý po všech stránkách (od dynamiky až po spotřebu). Vynikající je 1,3 TCe 96 či 110 kW (přišel až po faceliftu na krátkou dobu, takže jich moc není).

Novinkový Captur se na sebe umí podívat ze vzduchu. Kamery zajišťují iluzi nadhledu

Renault využívá animaci, která vám pomůže při parkování. Vidíte díky ní všemi směry
23.03.2021 10:32
|
1
Reklama

Autosalon ve středu provětrá Renault Captur i enduro a ukáže řešení proti elektrickému blackoutu

Testovaný renault má techniku z Formule 1 a Mitsubishi Outlander PHEV funguje i jako generátor
22.03.2021 11:26
|
0

Změřili jsme nový Renault Captur. Parametry kufru poráží i Škodu Kamiq

Zavazadlový prostor zabral všechny centimetry, o které se prodloužila karoserie proti předchůdci
16.01.2020 20:20
|
2

Retro: Podivný mercedes, který téměř nikdo nezná, slaví 50. výročí. Měl chránit chodce

Experimentální vůz ESF 22 vycházel z Mercedesu-Benz třídy S (řada 116), příď ale byla z jiného vozu
25.03.2023 08:35
|
4

Plastové lahve či slupky z rýže, i z takových materiálů se mohou vyrábět udržitelné pneumatiky

Continental chce do roku 2050 vyrábět pneumatiky výhradně z udržitelných materiálů
09.03.2023 16:48
|
1
Reklama

Evropská komise porušila příslib, proto teď Češi spolu s dalšími státy bojují za spalovací motory

Ministr dopravy Martin Kupka chce výjimku zejména pro použití syntetických paliv
07.03.2023 17:09
|
5

Velký test 50 letních pneumatik dopadl jen pro pětinu z nich dobře, sedm absolutně propadlo

Testy pneumatik německého autoklubu jsou už půl století zajímavým vodítkem pro spotřebitele
06.03.2023 13:30
|
13
Reklama
Autosalon TV