Reklama
Nová auta

Zapomeňte na dlouhý seznam výbavy! Nabídky automobilek se omezují, víme proč

Výběr mezi několika motory, převodovkami a výbavou? To bude možná brzy minulost
Zdroj: Toyota

Možná jste si toho také všimli. V loňském roce dočasně zchudly ceníky mnohých značek. Automobilky totiž musely kvůli emisní normě a měření WLTP nově homologovat všechny své modely. A to ne jednou pro celou modelovou řadu, ale pro všechny kombinace motor/převodovka/hnaná náprava. Postupně se nabídka doplňovala, ale k původnímu rozsahu se už ceníky nejspíš nevrátí. Důvodů je víc a nejsou za tím jen emise.

Tím hlavním jsou jednoznačně úspory. V době, kdy automobilky neví, co je čeká a musí investovat miliardy do elektromobility, hledají škrty, kde se dá. Dříve se modely homologovaly třeba jednou za čtyři roky, dnes je to potřeba už i dvakrát za rok. Tak proč investovat do homologace verze, kterou si koupí jen pár zákazníků? Napříč značkami proto mizí například třídveřové karoserie. To je případ BMW 1, Opelu Corsa či Astra nebo Peugeotu 208.

U prémiových značek pak dochází i k zeštíhlení nabídek kombinací motorů, převodovek a pohonu jedné nebo obou náprav. Mizí také manuální převodovky. „Emise, potažmo limity CO2, nehrají v tomto ohledu v podstatě žádnou zásadní roli,“ říká David Haidinger z českého BMW. „Tím nejzásadnějším důvodem změny je zájem ze strany zákazníků. Hezkým příkladem jsou převodovky. Manuální jsou v posledních letech v nabídce na ústupu z jednoduchého důvodu – je pouze velice malá skupina lidí, kteří jí dají přednost před automatem, a to i u sportovněji laděných modelů, jakým je například BMW M2. I tam volí cca 85 procent lidí automatickou převodovku.“
Reklama

Škoda: Když není zájem, verze se ruší

U masovějších značek, které měly už dřív počet verzí motor/převodovka/hnaná náprava nižší, se to děje také, ale v menší míře. Například u Škodovky sice loni skončila výroba dieselových verzí u modelu Fabia a Rapid (nově nahrazená Scalou), ale jinak se seškrtává spíš seznam výbav.

„Některé změny jsou samozřejmě dány na základě zákaznické odezvy. To je případ dieselů v menších vozech, které by si vyžádaly extrémně drahé technologie, jež zákazníci v této cenové relaci automobilů nejsou ochotni akceptovat,“ říká mluvčí Škoda Auto ČR Vítězslav Pelc. „Omezuje se samozřejmě i komplexita modelové nabídky, kdy Škoda na rozdíl od ostatních hráčů na trhu 90 procent všech prodaných vozů realizuje na základě individuálních konfigurací zákazníků. Verze, které se netěší výraznější poptávce proto průběžně omezujeme.

“Ke značkám, které historicky nabízely až nadprůměrný počet verzí, patří Opel. Extrémem byl například malý Adam, který dovoloval přes 60 tisíc variací exterieru a přes 80 tisíc variací interieru, nebo Insignia, jejíž košatý ceník se nevešel do obvyklých formátů tištěných stránek. „Aktuální trend míří ke zjednodušení,“ tvrdí mluvčí českého Opelu Martin Hejral: „Na základě zkušeností prodejců a historických prodejů dokážeme velmi dobře odhadnout a vybrat verze, o které bude největší zájem – a ušetříme tak zákazníkům čas strávený blouděním v příliš komplexních cenících.“

Třídveřová auta mizí

Počet možností výběru mírně omezil i Peugeot ze stejného koncernu PSA. Příkladem je motorizace 1.6 PureTech 180 EAT8, kterou nově nelze u modelů 3008 a 5008 objednávat pro verze Active a Allure, ale výhradně pro vyšší verzi výbavy GT Line.

„Ke změnám tedy dochází průběžně, nikoli jen v přímé návaznosti na novou emisní normu,“ vysvětluje mluvčí Peugeotu Radka Matthey. „Například třídveřové verze u modelu 208 jsme zrušili už před více než rokem. Jeho nástupce třídveřovou verzi nenabízí, což je výsledkem slabé poptávky. Nenabízí ani verzi GTi, což je zase výsledkem požadavků nové emisní normy. Na druhou stranu přibývá nabídka elektrických nebo hybridních pohonů.“

U mainstreamových značek také čím dál víc převládá trend, kterým se už dávno vydaly asijské automobilky v Evropě - tedy seškrtat ceník příplatkových výbav a vybrat motorizaci a výbavu, o kterou je největší zájem, a její prodej podpořit lepší cenou v rámci akčního modelu. Prémiové automobilky se takto většinou nechovají.

Asijské značky velkou část svých modelů nevyrábějí v Evropě. Vyplatí se jim dovážet množství individuálně konfigurovaných modelů. Proto se jich omezování variant zatím příliš netýká. „Takový trend u nás není,“ říká mluvčí Toyoty Jitka Jechová. U této automobilky sice už nové modely nenabízí dieselový motor, ale jak doplňuje Jitka Jechová: „O dalších redukcích neuvažujeme, naopak budeme rozšiřovat nabídku alternativních pohonů.“

„U Suzuki z nabídky vypadl jen motor 1,0 Boosterjet. V Česku byl jeho podíl na prodeji naprosto minoritní – v roce 2019 tvořil jeho podíl jen 6 procent u modelů Swift, Vitara, S-Cross. Jinak se žádné změny nekonají,“ potvrzuje i Tomáš Teufl ze Suzuki Česká republika.
Reklama

Rozšíření nabídky dokonce plánují u Hyundai. „Nabídka motorizací a převodovek se obecně nijak nesnížila, spíše naopak. Doplnili jsme nové, jako je Mild Hybrid 48 V pro Tucson 1,6 a 2,0 CRDi nebo Kona 1,6 GDI Hybrid. Konkrétně u Kony může zákazník vybírat mezi dvěma benzinovými, dvěma dieselovými motory, jednou hybridní benzinovou verzí a dvěma variantami plně elektrického provedení. Rovněž neplánujeme redukovat nabídku modelů ani karosářských variant. Na IAA ve Frankfurtu jsme dokonce představili novou generaci modelu i10, tedy vozu ze segmentu, z něhož někteří konkurenti museli nebo plánují odejít,“ dodává za Hyundai Klára Elišáková.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Podle našich výpočtů se elektrická Škoda Citigo vyplatí po ujetí 100 tisíc kilometrů

Kdo ale může využít dotace, zaplatí za elektrický minivůz dokonce méně než za ten benzinový
26.09.2019 19:05
|
46
Reklama

Našli jsme pět plusů a pět mínusů Škody Scala 1.0 TSI 85 kW. Testovali jsme ji dva týdny

Podívejte se do galerie, v čem je nástupce Škody Rapid výrazně lepší a v čem horší než konkurenti
27.07.2019 07:21
|
8

Hledali jsme nejúspornější rodinné hatchbacky. A nespokojili se pouze s údaji od automobilek

Toyota Corolla Hybrid je papírově nejúspornější, ale hlavně na dálnicích spotřebují méně diesely
27.06.2019 16:29
|
0

V autě je víc bakterií než na záchodě. Volant ale není zdaleka tím nejšpinavějším místem

Ve vozech, kde cestovaly děti nebo zvířata, se podařilo objevit i nebezpečné bakterie E. coli.
15.04.2024 10:00
|
0

Každý čtvrtý prodaný elektromobil v Evropě bude letos z Číny. Ekologové je chtějí znevýhodnit

Dobývání evropského trhu je u Číňanů v plném proudu a ofenzivu lze označit za úspěšnou
02.04.2024 07:53
|
3
Reklama

U elektromobilu si kola sami neměňte. Riskujete tím poškození baterie

Majitelé elektromobilů by měli nechat výměnu kol na servisu
29.03.2024 19:01
|
19

Povinné ručení zdražuje. Existují ale značky aut, se kterými se dá naopak ušetřit

V únoru narostla průměrná cena povinného ručení v Česku o rekordních 15 procent
08.03.2024 16:13
|
5
Reklama
Autosalon TV