Reklama
Nová auta

Vyzkoušeli jsme nejzábavnější vozidlo do terénu. Je od Polarisu a stojí 700 tisíc korun

Otestovali jsme novou SSV čtyřkolku Polaris RZR XP a elektrický model Ranger
Zdroj: Tiskový servis Polaris

Na motokrosové traťi v Mohelnici jsme měli možnost vyzkoušet novinky od americké značky Polaris. Do rukou se nám dostala revoluční elektrická UTV čtyřkolka Ranger EV a nový cenově dostupný model RZR XP, který za menší peníze dokáže nabídnout srovnatelnou zábavu v terénu jako větší a výrazně dražší sourozenec RZR Pro.

Polaris RZR XP

Největší letošní novinkou Polarisu je model RZR XP. Jedná se o druhou nejlevnější čtyřkolku typu SSV (side-by-side vehicle) v nabídce amerického výrobce s kompaktními rozměry. Oproti vlajkové lodi RZR Pro je základní model XP o zhruba 20 centimetrů kratší, o 160 kilogramů lehčí a má menší zdvihy předních i zadních tlumičů (vpředu 40,6 cm a vzadu 45,7 cm).

O pohon nového kapesního „Razoru“ se stará atmosférický dvouválcový motor ProStar druhé generace o objemu 999 kubíků, který má výkon 114 koní a je spojen s připojitelným pohonem všech kol a převodovkou typu CVT. Ta má oproti předchůdci snížené převodové poměry, díky čemuž Polaris lépe reaguje na plyn a je živější v širším rozsahu otáček.

Dost už ale bylo papírových hodnot. Pojďme se vrhnout na naše jízdní dojmy. Usednout za volant takto unikátního stroje se člověku jen tak nepoštěstí, obzvlášť na místě, jakým je off-road areál v Mohelnici. Obrovské kopce, klopené zatáčky a náročné překážky nahání hrůzu už jen na pohled. Nás strach neodradil a po rychlé instruktáži jsme nasedli do nového dvoumístného Polarisu a vrhli se na trať. Jako první nás uchvátil podvozek, který i u základního modelu RZR XP geniálně žehlil nerovnosti, a to až do takové míry, že jsme prý skákali 30 centimetrů do vzduchu a přitom jsme o tom ani nevěděli.

Mile nás překvapil i nový motor, který je z pohledu nabídky Polarisu relativně slabý. Nicméně v útrobách vozidla s hmotností lehce nad 650 kilogramů nám přišlo 114 koní naprosto dostačujících. SSV čtyřkolka byla nesmírně hbitá a díky kompaktním rozměrům i velmi mrštná, což řidič ocení například v lese nebo úzkých technických pasážích. Oproti vrcholnému modelu RZR Pro sice menší „Razor“ XP zaostával, je ale důležité zmínit, že cenový rozdíl mezi oběma modely činí zhruba 300 tisíc korun.

Základní model RZR XP se dá na českém trhu pořídit už od 699 990 Kč včetně DPH. To znamená, že není o moc dražší než podobné konkurenční stroje z Číny. 

Polaris Ranger EV

Druhou letošní novinkou je elektrifikovaná verze užitkového modelu Ranger. Nese označení EV a je vybavena technikou od sesterské firmy Zero (výrobce elektrických motocyklů), která zahrnuje elektromotor o výkonu 110 koní a baterií o kapacitě 14,9 kWh. Ta podle výrobce vystačí na dojezd okolo 70 kilometrů. Co se rozměrů týče, tak ty jsou v podstatě srovnatelné s benzinovou i naftovou variantou. Překvapivě se neliší ani hmotnost. Verze EV i navzdory akumulátoru váží 785 kilogramů, což je jen o 10 kg víc. 

Ranger s elektromotorem má pořádný říz, nicméně není to stroj určený na zábavu, nýbrž na práci. Na závodní trati se tak moc nepředvedl, ovšem v rukách zemědělce toho dokáže určitě spoustu. Například v korbě uveze 227 kilogramů nákladu a na kouli utáhne až 680 kilo. Díky elektrickému pohonu je navíc tichý, hospodárnější a má jednodušší údržbu. Česká cena elektrického Polarisu zatím není známá.
Reklama

Krotili jsme divokého koně v českých mokřadech. Ford Bronco se má nejlépe v bahně (první jízdní dojmy)

Terénní legenda dorazila konečně do České republiky. Vzali jsme ji potrápit do bahenních lázní v off-roadovém areálu Pístovské mokřady.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Polaris zlevnil svou nejprodávanější čtyřkolku. Bestseller stojí podobně jako čínská konkurence

Model Sportsman 570 se dá pořídit od 205 tisíc korun. Na vyšší specifikace je sleva až 46 tisíc Kč.
30.06.2023 16:13
|
1
Reklama

Test Polarisu Sportsman XP 1000 S: Titán mezi čtyřkolkami s výkonem osobního automobilu

Vyzkoušeli jsme největší a zároveň nejextrémnější ATV čtyřkolku na světě
20.07.2022 19:09
|
2

Vyzkoušeli jsme nejprodávanější a nejšílenější čtyřkolku od Polarisu. Na tomhle se chcete projet!

V těžkém terénu jsme prověřili Polaris Sportsman 570 a vrcholný model Sportsman XP 1000
17.12.2021 15:23
|
2

SsangYong Korando stojí pouze 510 tisíc korun. Co na to jeho konkurence? Překvapivě mu šlape na paty

Porovnali jsme ceny SsangYongu Korando s jeho největšími soupeři. MG i Hyundai mu dokáží konkurovat
29.11.2023 17:30
|
0

Česká posádka míří na Dakar v mistrovském autě od Toyoty. Čeká je pekelných osm tisíc kilometrů

Tomáš Ouředníček spolu s navigátorem Davidem Křípalem budou závodit v barvách Toyota Gazoo Racing
28.11.2023 11:30
|
0
Reklama

Volkswagen T-Roc Cabriolet je nejstylovější SUV do milionu. Svým stylem zastiňuje nedostatky

Vyzkoušeli jsme estrogenovou injekci po modernizaci. Velká revoluce se nekonala
26.11.2023 19:13
|
1

BMW M4 Competition je zřejmě nejlepší kabriolet na naší planetě. Chyby jsme na něm nenašli

Vyzkoušeli jsme nejsportovnější Cabrio od BMW s chytrým pohonem všech čtyř kol M xDrive
23.11.2023 19:55
|
2
Reklama
Autosalon TV