Reklama
Motorky

Test Polarisu Sportsman XP 1000 S: Titán mezi čtyřkolkami s výkonem osobního automobilu

Vyzkoušeli jsme největší a zároveň nejextrémnější ATV čtyřkolku na světě
Zdroj: Robin Běhal

V naší redakci rádi zkoušíme všechny možné druhy vozidel a čtyřkolky nejsou výjimkou. Většinou se k nám ale dostanou ty nejprodávanější a cenově dostupné modely, které slouží spíše k práci než k zábavě. Není to však pravidlem a občas máme možnost osedlat i ty vůbec nejlepší stroje z nabídky, jako je například i námi testovaný Polaris Sportsman 1000 XP S. Po právu ho mnozí nazývají Rolls-Roycem v říši ATV čtyřkolek. Není se čemu divit, litrový Sportsman ve verzi "S" je vůbec největším a možná i vůbec nejvýkonnějším vozidlem tohoto typu na světě. 

Největší čtyřkolka na trhu s výkonem osobního auta

Pojďme si nejdříve amerického giganta s rozměry 234,9 cm na délku, 144,2 cm na šířku a 143,5 centimetrů na výšku podrobně představit. Srdcem čtyřkolky je čtyřtaktní kapalinou chlazený litrový dvouválec SOHC s výkonem 90 koňských sil, který spolupracuje s automatickou převodovkou typu PVT (variátor) a připojitelným pohonem všech čtyř kol s uzávěrkou zadního diferenciálu.

Aby byla čtyřkolka s takovýmto počtem koní co nejlépe ovladatelná i v tom nejnáročnějším terénu, je postavena na prvotřídním podvozku s monstrózním rozchodem kol 140 centimetrů. O tlumení nerovností se pak starají prémiové tlumiče Walker Evans (nastavitelné přepětí pružiny) se zdvihy 29 cm v předu a  35,5 cm vzadu. 

Jelikož Sportsman 1000 XP S není žádný hubeňour, bez kapalin váží 450 kilo, američtí konstruktéři ho vybavily výkonnými kotoučovými hydraulickými brzdami na všech čtyřech kolech. Zajímavostí je, že na rozdíl od jiných čtyřkolek nebo motorek má Polaris na řídítkách pouze jednu brzdovou páčku (na levé straně), která aktivuje přední i zadní brzdy současně. Po sešlápnutí nožní pedálu pak brzdí pouze kola zadní. 

Asistent jízdy z kopce? Není problém

U nejdražšího modelu z řady Sportsman je samozřejmostí bohatá standardní výbava, která zahrnuje full LED přední i zadní světlomety, ochranný rám, elektrický posilovač řízení, 14palcová kola s terénními pneumatikami Duro o rozměrech 27x9 vpředu a 27X11 vzadu, EBS (motorová brzda), ADC (asistent sjezdu z kopce), výkonný naviják, tažné zařízení s elektrickou zásuvkou a rozšiřovací boční plastové lemy.

Polaris také nabízí širokou škálu příplatkové výbavy, například my jsme měli na čtyřkolce zadní přídavný box, kryt podvozku, vyhřívané rukojeti a ovládání plynu či užitečné kryty řídítek. 

Tam kde jiní zastaví, Polaris jede na plný plyn

Dost bylo představovaní, teď se pojďme pobavit o tom, jak vlastně takový titán od Polariu jezdí. Na čtyřkolkách jsme si už v minulosti užili spoustu zábavy, ať už se jednalo o levné čínské stroje nebo prémiové bestsellery, po svezení na Sportsmanu XP 1000 S se nám všechny předchozí mašiny poměrně rychle vytratil z paměti. Litrový Polaris nám nevyrazil dech pouze svými rozměry a brutálně výkonným motorem, ale především naprosto fantastickým jízdními vlastnostmi v náročném terénu. Bylo až neuvěřitelné, jak brilantně dokázal podvozek žehlit všechny typy nerovností. Tam, kde by se jiná čtyřkolka musela plazit krokem, aby z ní řidič nevypadl, mohl Sportsman letět bez ubrání plynu. 

Také nás dostalo, jak snadno dokázala půltunová čtyřkolka zdolávat strmé výjezdy a sjezdy na off-road polygonu v Adventurelandu, kde obvyklé trénují i trialové speciály. Při šplhání vzhůru pouze stačilo aktivovat pohon 4x4 a plynule dávkovat plyn. Naopak při cestě z kopce dolů nám pomáhala zpomalovat čtyřkolku motorová brzda a systém ADC.
Zdroj: Robin Běhal

Tváři se mírumilovně, ale umí pořádně kousat

Díky širokému rozchodu kol byl Polaris stabilní v jakékoli situaci a odpouštěl hromadu jezdeckých chyb, které by na jiném stroji mohly skončit čtenými kotrmelci takzvaně přes "boudu". Řidič v podstatě ani nemusel vysedávat ze sedla, aby přenášet váhu ze strany na stranu. Čtyřkolka totiž byla vybavena masivními stabilizátory na zadní nápravě, které eliminovaly nebezpečné boční náklony.

I Přes to, že litrový Sportsman netrestal, nešlo na něm pouze ztuhle sedět a nic nedělat, především pak v těžkém terénu nebo při rychlé jízdě na šotolině. To, že "Polárka" je díky měkkému a poddajnému podvozku hodná, ještě neznamená, že neumí kousat a může jí řídit kdejaký začátečník. Ukočírovat bezmála půltunovou bestii s výkonem 90 koní, která se při přidání plného plynu zvedá na zadní, bylo v některých momentech opravdu náročné a pro jezdce s nulovými zkušenostmi vyloženě nebezpečné.

Krom zábavy umí i pracovat a cestovat

Sportsman 1000 XP S není pouze o zábavě a adrenalinu. Spoustu lidí si ho pořizuje i jako pracanta namísto traktoru nebo jako dopravní prostředek na každodenní cesty. To, že těžká dřina není největšímu Polarisu cizí, dokazuje například výkonný naviják se syntetickým lanem, tažné zařízení nebo příplatkové cestovní boxy. 

Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že tažná síla litrového "Amíka" je opravdu úctyhodná, jelikož jsme s ním z bahna vyprošťovali hned několik čtyřkolek a dalších vozidel. Dokonce samotné dálkové cestování a jízda po asfaltové silnici není se Sportsmanem utrpení. V rámci redakčního testu jsme s ním v kuse ujeli více než 80 kilometrů po veřejných komunikací a krom chvilkového zvykání na citlivé řízení či občasných křečí do palce z důvodu neustálého držení plynu, jsme si cestu více méně užili. Samozřejmě co do jízdního komfortu se to například s motocyklem nebo normálním autem srovnat nedá.

Chceme ho! Škoda, že je tak drahý

Když to shrneme, tak na trhu aktuálně neexistuje čtyřkolka, kterou bychom chtěli vlastnit více a nebudeme si nic nalhávat, ale podobný zážitek na jiném stroji už asi nezažijeme. I když je Polaris Sportsman 1000 XP S v podstatě dokonalý stroj, má jeden velký problém, kvůli kterému si ho pořídí jen hrstka lidí. Na trhu existuje řada litrových čtyřkolek, které jsou v rámci možností stále cenově dostupné. To se ale o největším Polarisu ve verzi "S" s cenovkou začínající na půl milionu korunách opravdu tvrdit nedá. Nicméně cena odpovídá kvalitě a model Sportsman 1000 XP S na trhu nemá adekvátní konkurenci. 
Reklama

Diskuze

Martin - 04.03.2024 14:18:12
Sportsmana jsem si koupil v te nejvyssi specifikaci, proste jsem si chtel udelat radost. Vyrazil jsem 2x a 2x po cca 1km to zdechlo. Stroj stale stoji u prodejce na reklamaci... Vetsi zklamani jsem v garazi jeste nemel.
Tomas - 30.12.2022 11:37:22
Krom toho že LTZ je oproti sportman 1000s hračka tak tam kde si myslis ze s ltz jedes rychle tak pri pohledu na esko ti přijde že skoro stojís. Podiv se jaké má ltz odpružení na zadní nápravě oproti esku. Je vidět si si se sportmanem S. Na esku si nejel!

Vyzkoušeli jsme nejprodávanější a nejšílenější čtyřkolku od Polarisu. Na tomhle se chcete projet!

V těžkém terénu jsme prověřili Polaris Sportsman 570 a vrcholný model Sportsman XP 1000
17.12.2021 15:23
|
2
Reklama

Test čtyřkolky CFMOTO Gladiator X520 z pohledu nováčka: Parťák pro práci i zábavu

Vyzkoušeli jsme krátkou i prodlouženou verzi nejprodávanější jednoválcové čtyřkolky v Evropě
27.07.2021 10:35
|
6

Elektrifikace se nevyhýbá ani těm nejvíce terénním vozidlům. Důkazem je výrobce bugin Polaris

Podívejte se na přehled novinek pro rok 2021 od americké značky Polaris
27.06.2021 07:23
|
1

Dlouhá tovární záruka je lákadlo na zákazníky. Nejvíce let nabízí automobilky z Asie a Francie

Podívejte se, jaké značky nabízejí nejdelší tovární záruky na svá auta
24.04.2024 16:05
|
0

Simulátor za miliony korun. Tohle není hračka pro děti, ale nezbytná součást motorsportu

Vyzkoušel jsem si profesionální závodní simulátor českého týmu I.S.R. racing. Trénoval mě Salaquarda
23.04.2024 17:47
|
0
Reklama

Kvíz: Poznat auta jen podle koncovek výfuků není nic snadného. Troufnete si?

Vyzkoušejte si, kolik automobilů dokážete poznat. Většinou na sebe výfuky upozorňují sportovní vozy
21.04.2024 08:52
|
0

Lásku k autům přenáší na malířské plátno. Mladá umělkyně otevřela novou výstavu v pražské kavárně

Nelly Pacourková vyobrazila na malířská plátna automobilové ikony. Teď je vystavuje v Praze
17.04.2024 08:06
|
0
Reklama
Autosalon TV