Reklama
Motorky

Test čtyřkolky CFMOTO Gladiator X520 z pohledu nováčka: Parťák pro práci i zábavu

Vyzkoušeli jsme krátkou i prodlouženou verzi nejprodávanější jednoválcové čtyřkolky v Evropě
Zdroj: Robin Běhal

Všechno je jednou poprvé, a to i testování čtyřkolek. Předem upozorňujeme, že nejsme žádní velcí odborníci přes podobné stroje, ale když se nám naskytla možnost vyzkoušet si nejprodávanější čtyřkolku ve své kategorii v Evropě, nemohli jsme nabídku odmítnout. Zmiňovaný bestseler se jmenuje CFMOTO Gladiator X520 a my jsme si s ním prožili úžasné první zkušenosti na čtyřech kolech. 

Abychom měli příchod do světa čtyřkolek co nejzáživnější, dostali jsme od CFMOTO hned dva Gladiatory, a to krátkou a prodlouženou verzi. Díky tomu jsme vám mohli zprostředkovat i lehké porovnání mezi větším a menší sourozencem.

Nejprodávanější jednoválec v Evropě

Nejdřív si pojďme čtyřkolové stroje představit. CFMOTO Gladiator X520S a X520L mají ve svých útrobách jednoválcový motor (se vstřiky od značky Bosch) o objemu 500 kubíků s výkonem 38 koní a 46 Nm. Stádo koní se na kola přenáší za pomoci automatické převodovky CVT (takzvaný variátor). Pracovní čtyřkolky disponují připojitelným pohonem všech čtyř kol a uzávěrkou předního i zadního diferenciálu.

Mezi standardní výbavu Gladiatoru patří naviják, homologované tažné zařízení, ocelové nosiče vzadu i vpředu, LCD displej, 12palcová litá kola a terénní 25palcové víceplátnové pneumatiky. Dále je možné si připlatit za posilovač řízení. V případě prodloužené verze se dají dokoupit madla a opěrka pro spolujezdce. 
Reklama

Každý model má své přednosti

Jak jsme již zmiňovali, do redakčního testu se nám dostaly hned dvě čtyřkolky s různým rozvorem kol. I když se jednalo o stroje s totožnou technikou pod kapotou, jízdně nám připadaly odlišné. Například při jízdě na zpevněné silnici byl prodloužený Gladiator X520L výrazně stabilnější a dalo se s ním poměrně pohodlně cestovat. To se o kratší čtyřkolce říci nedalo. Model X520S byl hodně hyperaktivní a vyžadoval neustálou kontrolu nad řízením. Při krátkém přejezdu z bodu A do bodu B se to dalo vydržet, ale neumíme si představit, že bychom s krátkých Gladiatorem vyrazili na delší výlet. 

V terénu se čtyřkolky cítily jako ryby ve vodě

S homologovanými čtyřkolkami se po silnicích jezdit normálně smí, ale mnohem zábavnější jsou mimo zpevněné komunikace a teprve v pořádném terénu dokáží odhalit svůj pravý potenciál. V průběhu testu jsme s Gladiatory vyzkoušeli snad všechny možné druhy povrchů a dokonce jsme s nimi vyrazili na offroadový polygon v areálu Adventure Landu. I přes naše počáteční obavy, že čtyřkolky takový terén nemohou zvládnout, jsme všechny možné překážky pokořili, a to doslova s prstem v nose. Hodně nám v tom pomáhala uzávěrka zadního diferenciálu, která přispěla k lepším jízdním vlastnostem na kluzkém povrchu a také připojitelný pohon všech čtyř. Ten jsem využívali výhradně na prudké výjezdy nebo v opravdu náročném terénu, kde bychom jen s pohonem zadních kol jistojistě uvízli. 

Porovnání modelů v terénu

Pokud bychom měli kratší a delší model mezi sebou porovnat, v extrémních podmínkách nám kompaktnější Gladiator X520S připadal mnohem hbitější a celkově zdatnější. Dvoumístné CFMOTO sice za svým sourozencem o moc nezaostávalo, ale kvůli delšímu rozvoru a vyšší váze bylo v náročném terénu méně obratné. Na druhou stranu na šotolinových cestách a v písku nám přišel prodloužený Gladiator X520L lehce sebevědomější a stabilnější. Navíc díky dvěma místům k sezení si "bahenní" zábavu s vámi může užít i spolujezdec. 

O kvalitu se bát nemusíte

Základní informace o modelech CFMOTO X520S a X520L už víte. Také jsme se vám pokusili z amatérského pohledu shrnout jízdní vlastnosti. Na co jsme se ale stále nepodívali zblízka, je celkové zpracování a řidičova zóna. I když značka CFMOTO pochází z Číny, jejich stroje rozhodně nejsou žádné šunty. Přeci jen je to zavedený výrobce s dlouholetou praxí, a na kvalitě dílů je to znát. Tím ale nechceme tvrdit, že Gladiatoři jsou sestaveny jen ze špičkových materiálů. Jsou to stále cenově dostupné čtyřkolky. Tam, kde je potřeba, najdete odolné masivní díly, a tam, kde to není vyloženě vyžadováno, se vyskytují levnější plasty, které se dají při poškození levně vyměnit.

Kvalitu a spolehlivost motoru, převodovky či jiných mechanických komponentů jsme bohužel za takovou chvilku vyzkoušet nemohli, ale v průběhu našeho testu nás žádné technické problémy nepotkaly. Kdyby se náhodou něco takového přihodilo, majitel se o svou peněženku nemusí bát. Všechny mašiny od CFMOTO mají pětiletou záruku. 
Reklama

Shrnutí a závěr

Čtyřkolky asi nikdy nebudou patřit mezi nejoblíbenější dopravní prostředek. Ve městě nemohou jezdit mezi auty, jako motorky a skútry, a na dlouhé cestování to také není ideální stroj. Jejich revírem tak jsou převážně vesnice, kde s nimi majitelé mohou létat mimo silnice a využívat jejich neuvěřitelnou průchodnost terénem. Pokud bychom měli přímo ohodnotit čtyřkolky CFMOTO Gladiator X520S a X520L, tak za nás to jsou neskutečně zábavná a praktická vozidla, která se dají pořídit za nižší cenu, než většina motorek s podobnou kubaturou. Navíc čtyřkolky od CFMOTO nám v terénu přinášely ještě více adrenalinu a radosti, než kdejaká nadupaná crossová motorka.

Diskuze

Jarmil - 28.07.2021 12:03:20
Pro zábavu ano na práci jen trochu. Koupil jsem gladiátora s vidinou že mi nahradí domácí traktůrek. Veliká mýlka. Spotřeba stejná někdy i vyšší, vozík písku to uveze stěží po rovině,do kopce a v terénu se zahrabe.Je to prostě lehké. Ona je práce a práce.
Green - 24.08.2021 17:55:20
On je taky ridic a ridic

Rozhovor: CFMOTO už dávno nejsou jen čtyřkolky, konkurenci zatápí i motorky. Zdaleka ne jen cenou

Český dovozce značky CFMOTO nejen o tom, jaké je možné prodávat kvalitní stroje za pár korun
12.07.2021 09:37
|
8
Reklama

Krásné a levné motorky pro osmnáctileté. Vyzkoušeli jsme CFMOTO 300SR a 300NK

Mezi sebou jsme porovnali dva cenově dostupné motocykly, které je možné řídit s řidičákem skupiny A2
06.07.2021 10:27
|
4

Čínská značka CFMOTO se rozhodla ovládnout český trh. Zavedla pět let záruky na motorky a čtyřkolky

V tuzemském prostředí se jedná o atraktivní nabídku. Běžně je garance dvouletá, maximálně tříletá
01.03.2021 19:51
|
3

Test Hyundai i20 N: Je to nejlepší sportovní auto, se kterým jsme za poslední rok jezdili

Vyzkoušeli jsme nejmenší česko-korejský ostrý hatchback ze sportovní rodiny označené písmenem N
21.01.2022 18:15
|
1

Nulová tolerance alkoholu platí už i pro spolujezdce na motorce. Aby dobře vyvažoval

Policie může od ledna dát při kontrole dýchnout třeba oběma lidem na skútru, hrozí pokuta
20.01.2022 07:41
|
22
Reklama

Test Volkswagenu Taigo R-line: Nejstylovější model značky skvěle jezdí a je cenově dostupný

Vyzkoušeli jsme nejlevnější SUV od Volkswagenu s vrcholnou motorizací a vymazlenou výbavou
19.01.2022 19:04
|
9

Elektromobily mají v zimě stejný problém jako mobily. Za rychlejším vybíjením ale není jen topení

Lithium-iontové baterie používané k pohánění vozů i elektroniky jsou v mrazech mnohem méně efektivní
13.01.2022 07:33
|
10
Reklama
Autosalon TV