Reklama
Motorky

Krásné a levné motorky pro osmnáctileté. Vyzkoušeli jsme CFMOTO 300SR a 300NK

Mezi sebou jsme porovnali dva cenově dostupné motocykly, které je možné řídit s řidičákem skupiny A2
Zdroj: Robin Běhal

Jste začínající motorkář a ještě nemáte věk na velkou mašinu? Nebo jen sháníte kompaktní a lehce ovladatelnou motorku do města s nízkou cenovkou? Právě pro vás jsme otestovali a mezi sebou porovnali motocykly CFMOTO 300SR a 300NK z pohledu začátečníka. 

Nejdříve se představím. Je mi 20 let a má motorkářská kariéra je teprve v plenkách. Po boku zkušeného Sršně jsem spíše komár. Od doby, co mi na řidičském průkazu skupiny A2 uschl inkoust, jsem vyzkoušel jen pár mašin. V tomto případě ale neberu svou nezkušenost jako nevýhodu, naopak - kdo jiný by měl testovat motocykly pro začínající motorkáře než samotný začátečník? 

CFMOTO 300NK

Nejdříve si pojďme motorky od čínského výrobce CFMOTO představit. Začneme naháčem 300NK, který je na trhu o nějakou dobu déle, než sportovní "eSRko". Svým charakterem převážně cílí na začínající jezdce, jako jsem právě já. Na první pohled upoutá povedeným agresivním vzhledem, navrženým v rakouském designovém studiu Kiska. O pohon kompaktní nekapotované motorky se stará jednoválec s objemem 292 kubíků, který ze sebe dokáže vyprodukovat dostatečných 27 koní (20,5 kW). Výkon je na zadní kolo přenášen pomocí 6stupňové manuální převodovky bez antihoppingové spojky. Jelikož se jedná o nahatou mašinu, je posez za širšími řidítky vzpřímený a velmi přirozený. 

Ve městě je "eNKačko" jako ryba ve vodě

Teď ale k tomu nejdůležitějšímu, a to k jízdním vlastnostem modelu 300NK. Po prvním osedlání naháče jsem byl překvapený, jak kompaktní a lehká motorka to vlastně je. I po několika kilometrech jsem si na naháče stále musel zvykat, jelikož oproti jiným motocyklům, na kterých jsem doposud jezdil, bylo eNKačko extrémně hyperaktivní, což s sebou přinášelo jisté výhody, ale také nevýhody. Například jízda na dálnici byla s naháčem nepříjemná. Motorka se při vyšších rychlostech chovala nervózně a byla velmi náchylná na poryvy větru. Na druhou stranu na klikatých silnicích jsem se modelu NK nemohl nabažit. Do zatáčky se stačilo jen podívat a motorka ihned změnila směr. Občas jsem byl až překvapen z toho, jak rychle a s jakou lehkostí dokázala čínská mašina přecházet z jednoho náklonu do druhého. 

Na okreskách jsem také ocenil velmi živý jednoválec, který sice nedokázal vyvinout převratnou porci koní, ale méně početné stádo lichokopytníků dokázal kompenzoval zábavným charakterem motoru. Pochvalu si také zaslouží převodovka, která tam sázela kvalty jako po másle. Jen škoda absence antihoppingové spojky, která by se v motorce pro začátečníky rozhodně neztratila. Pokud bych měl vypíchnout nejlepší vlastnost motorky CFMOTO 300NK, byla by to rozhodně hbitost ve městě. Abych jenom nechválil, musím naháče pokárat za velkou vůli v plynu, titěrné ovladače na řidítkách a za laciné zpracování některých komponentů. 

Detailní informace naleznete v galerii pod tímto textem.

CFMOTO 300SR

Musím se přiznat, že mnohem více než naháč mě zaujala druhá třístovka od značky CFMOTO. Sportovní motorka s označením 300SR se po designové stránce neskutečně povedla a pro mě je to vůbec nejhezčí mašina s výkonem do 35 kW. Díky kapotáži působí dospělejším a výrazně agresivnějším dojmem. Techniku má pak eSRko naprosto shodnou s modelem 300NK. Takže tu nechybí například dvoupístkové brzdy vpředu a systém ABS, moderní 5,5 palcový TFT displej a nebo LED osvětlení. 

Revírem modelu SR jsou klikaté a hladké okresky

Jestli se mi jízdně naháč NK líbil, tak do sportovnějšího modelu SR jsem se doslova zamiloval. Kapotovaná motorka mi přišla výrazně stabilnější a celkově lépe odladěná. V zatáčkách sice nebyla tak hbitá, ale na druhou stranu jsem se na ní cítil jistěji a dokázal jsem s ní jezdit zákruty mnohem svižněji. Díky sportovnější poloze za řidítky jsem měl navíc lepší kontakt s vozovkou a tudíž jsem mohl lépe vnímat, co se pode mnou děje. Podvozek je optimálně vyvážený - nepostrádá potřebnou tuhost a čitelnost do zatáček, ale snese i horší povrch silnice.

Nevím, zda mi to jenom přišlo, ale při přesedání z naháče na sporťák mi přišlo, že model SR má o chlup línější motor v nízkých otáčkách. I zvuk z výfuku mělo "eNKačko" krapet dramatičtější. To ale nezměnilo můj názor na to, že sportovní CFMOTO je za mě celkově lépe vymyšlené. Už jen samotný design je důvod, proč bych o nákupu této motorky reálně uvažoval. Pokud bych měl kapotované mašině něco vytknout, tak by to určitě byla zpětná zrcátka, která sice skvěle doplňovala vzhled přední části motocyklu, ale při jízdě v nich kvůli špatnému umístění a vibracím nebylo absolutně nic vidět. 

Detailní informace naleznete v galerii pod tímto textem. 

Shrnutí a závěr

Obě třístovky od čínského výrobce CFMOTO mají své dětské nemoci, ale jejich dobré jízdní vlastnosti a nízká cena je hravě zastíní. Pokud bych měl motorky porovnat mezi sebou, přišlo mi, že model NK je výrazně ovladatelnější a hodí se převážně do města. Sportovní 300SR je naopak dominantnější na okreskách a pyšní se povedenějším designem. Osobně bych bral raději kapotované eSRko a to nejen proto, že se mi na něm jezdilo o trošku lépe a celkově mi přišlo více dotažené do detailu. Příplatek
10 000 Kč určitě stojí za to. Těch 102 990 Kč s daní, který výrobce za fešný sporťák žádá, je totiž skoro zadarmo, nehledě na pětiletou záruku a širokou servisní síť. 
Reklama

Diskuze

Martin - 11.08.2021 09:52:45
Kdo osmnáctiletý by chtěl v roce 2021 Jawu proboha?
Jarmil - 06.07.2021 22:10:31
No jawa ohc je 400ccm a je levnější a výkonnější.

Přehled nejzábavnějších nahatých motocyklů, které se dají pořídit do 200 tisíc korun

Vybrali jsme pět cenově dostupných lehce ovladatelných naháčů
23.06.2021 16:08
|
1
Reklama

Na motorky Dongma stačí řidičák na auto. Přitom některé dokáží jet až 150 km/h, a to bezemisně

Elektrické motocykly dorazily na na český trh. Je na výběr rovnou ze tří modelů
02.06.2021 19:42
|
21

Nejzábavnější vozidlo roku 2020: Test buginy CFMOTO Gladiator Z1000 Sport očima tří různých řidičů

Má homologaci jako traktor, ale jezdit s ní mohou držitelé řidičáku skupiny B
14.01.2021 19:50
|
0

Audi Q8 je nejprodávanější model značky. Po faceliftu stále jezdí báječně a takřka nemá chybu

Otestovali jsem luxusní SUV kupé s oblíbenou naftovou motorizací 50 TDI
20.05.2024 08:24
|
1

Legendy jsou zpět. Návštěvníci v Praze uvidí formuli 1, nový Mercedes třídy G či supersport od KTM

Tradiční automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
16.05.2024 10:01
|
0
Reklama

Přes 50 let staré MG Midget ujelo 2500 kilometrů za pět dní. Zvládlo to bez sebemenší poruchy

S britským sportovním roadsterem jsem se zúčastnil vytrvalostního závodu Oldtimer Express 2024
14.05.2024 14:03
|
0

Toyota Prius je nejlepší auto s nejmenší poptávkou. Jezdí skvěle, ale lidé ho nekupují

Otestovali jsme novou generaci ikonického hatchbacku s plug-in hybridním systémem
09.05.2024 14:00
|
5
Reklama
Autosalon TV