Reklama
Nová auta

Do Česka poprvé přijelo nejbezpečnější a nejtišší volvo. Pojme sedm lidí a dovážet se bude z USA

Elektrické SUV je počítačem na kolech s umělou inteligencí. Každý den má být lepší
Zdroj: Tiskový servis Volvo

Volvo poprvé přivezlo do Česka svou novou vlajkovou loď - velké sedmimístné elektrické SUV, které je podle představitelů značky nejbezpečnější, nejtišší a technologicky nejvyspělejší auto, jaké kdy švédská značka v čínském vlastnictví vyrobila. Objednávat se dá již nyní za ceny lehce před dva milióny korun. První sériové kusy přijedou z USA, odkud se budou vozy pro český trh vyrábět, letos na podzim.

Stojí přes dva milióny. Přesto patří k levnějším

O novém Volvu EX90 už jsme toho spoustu napsali, jak se můžete dočíst v odkazu na článek ze světové premiéry nad tímto textem. Při té české ale vyšly najevo i některé další informace. Například představitelé značky vyvraceli fámy, že by snad elektrická EX90 měla být nástupcem oblíbeného modelu XC90 se spalovacími a hybridními motory. "Oba dva modely se budou nadále vyrábět paralelně," řekla Autosalonu PR manažerka značky na českém trhu Petra Doležalová.

Volvo však potvrdilo, že už v roce 2025 chce mít na evropském trhu polovinu modelů čistě elektrických. A o pět let později, tedy s pětiletým předstihem proti plánům EU, chce prodávat výhradně elektrická auta. "Chceme být prémiovým výrobcem elektrických aut," ujistil generální ředitel českého zastoupení Alican Emiroglu.

Přibyly i nové informace ohledně Volva EX90. Za prvé se díky nově představené základní verzi s jediným elektromotorem a pohonem zadní nápravy (279 koní) výrazně sníží cena. Auto se bude prodávat už od 2 104 900 korun. Tato verze se ale bude dovážet později stejně jako základní výbava Core. Aktuálně si lze objednávat pouze Volvo EX90 ve druhé a třetí výbavě Plus a Ultra s motory Twin (409 koní) a Twin Performance (517 koní) a pohonem všech kol od 2 434 900 korun (kompletní ceník najdete ZDE).

Už základní výbava Core ale obsahuje sáhodlouhý seznam prvků. Nechybí například dvacetipalcová litá kola, tepelné čerpadlo, adaptivní tempomat, panoramatická střecha, čtyřzónová klimatizace včetně funkce čištění vzduchu, klíč v mobilním telefonu nebo armáda asistenčních systémů včetně hlídání mrtvého úhlu a adaptivního tempomatu.

A co tedy mohou nabídnout vyšší výbavy k dobru? Třeba masážní funkce sedadel, prémiové audiosoustavy, chytré světlomety nebo automatické dovírání dveří.

Nové Volvo EX90 s délkou přes pět metrů patří k největším elektrickým SUV na trhu. Základní verze Single motor Core za 2 104 900 korun bude patřit mezi podobně velkými elektrickými SUV k nejlevnějším. Dostupnější je aktuálně pouze Kia EV9 s cenou těsně pod 2,1 miliónu, se silnějším motorem a vyšším dobíjecím výkonem. Má ale menší baterii a vyšší spotřebu. My jsme vzali aktuálně nejdostupnější provedení Volva EX90 Twin Motor Plus a porovnali ho právě s Kou EV9, ale také prémiovými konkurenty Audi Q8 e-tron a Mercedes-Benz EQE SUV. Podívejte se ZDE. Zajímavé je také porovnání s Teslou X, která je dražší než většina verzí Volva EX90, ale také výkonnější a dynamičtější. Ve většině ostatních parametrů ale volvo nepřekonává.

Čtyři dospělí a tři děti

Nové Volvo EX90 jsme si mohli staticky vyzkoušet a tak alespoň částečně ověřit, zda je pravda vše, co o něm představitelé značky básní. "Je to nejbezpečnější, nejtišší a technologicky nejvyspělejší auto, které jsme kdy vyrobili. Možná nejbezpečnější auto na světě," uvedl například šéf českého zastoupení Alican Emiroglu. "Plně sedmimístné," dodal.

Zatímco první část jeho tvrzení budeme moci ověřit až v provozu, deklarovanou plnou "sedmimístnost" jsme vyzkoušeli v praxi. Autor článku měří 174 cm a do třetí řady sedadel by si úplně pohodlně nesedl. Stačilo se trochu napřímit a okamžitě jsem drhnul hlavou o strop. Ani prostřední sedadlo v řadě druhé bych rozhodně neoznačil jako plnohodnotné. Je příliš úzké, zatímco na předních a krajních sedadlech řady druhé se sedí opravdu královsky. A navíc jsou designově skvostná, ostatní tři místa k sezení lze využít pouze pro vzrostlejší děti.

"Volvo EX90 má počítačové jádro ovládané umělou inteligencí. Je to vlastně počítač na kolech. Umí se učit a každý den bude o něco lepší," uvedl rovněž Emiroglu. Ani s tím jsme nemohli zatím příliš polemizovat, ale faktem je, že přístrojová deska působí moderně a high-tech.

"Dřevo je opravdu dřevo, kov je kov," uvedl o materiálech použitých v interiéru produktový manažer značky Martin Mazari. S tím souhlasíme. Materiály v interiéru vypadají opravdu vymazleně a autenticky.

Dozvěděli jsme se i několik dalších technických informací. Například světlá výška vozu činí offroadových 21 cm, přesto se spotřeba má pohybovat jen těsně nad 20 kWh za hodinu a dojezd na jedno nabití má činit až 600 km. Baterii o kapacitě 104 až 111 kWh lze dobíjet rychlostí až 250 kW. Varianta s pohonem všech kol má utáhnout brzděný přívěs s hmotností až 2200 kg. To ale nelze s řidičským průkazem skupiny B, protože hmotnost auta bez posádky a nákladu činí přibližně 2,5 tuny.

Volvo EX90 se bude pro Česko vyrábět v Charlestonu v USA. Výroba začíná tento týden, první objednané sériové kusy dorazí na podzim.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Čínský Dongfeng chce být dvojkou na českém trhu hned za Škodou. Přiveze monstra i levná elektroauta

Už teď máme pokrokovější technologie než zdejší značky, tvrdí jejich evropský šéf
10.04.2024 07:33
|
2
Reklama

Škodovka i další značky zaznamenaly rekordně nízké prodeje. Dařilo se naopak Volvu

Vůbec největší meziroční propad v měsíci březnu sledujeme u Octavie a Kamiqu. Důvod je celkem prostý
09.04.2024 12:00
|
2

Poprvé za volantem Volva EX30. Nízká cena je K.O. soupeřům, nabízí za ni komfort i rychlost

Použitých eko materiálů je na palubě možná až moc, někdy to nevypadá úplně hezky
22.02.2024 09:54
|
7

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1
Reklama

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0

Čínský Dongfeng chce být dvojkou na českém trhu hned za Škodou. Přiveze monstra i levná elektroauta

Už teď máme pokrokovější technologie než zdejší značky, tvrdí jejich evropský šéf
10.04.2024 07:33
|
2
Reklama
Autosalon TV