Reklama
Nová auta

Volkswagen pracuje na kladivu na Teslu. Revoluční elektrický sedan přijede v roce 2026

Novinka dostane extrémně rychlé dobíjení srovnatelné s tankováním. Zvládne i autonomní řízení
Zdroj: Volkswagen

Volkswagen se pochlubil prvním obrázkem svého přelomového auta. Ukazuje sice jen zahalenou siluetu. Ale už teď je jasné, že půjde o „válečníka“, který má srazit rozmach americké Tesly jako tvůrce chytrých elektromobilů.

Volkswagen chce auto snů

Pokud otevřete slovník, zjistíte že název projektu Trinity se inspiroval v latinském slově „trinitas“, což v češtině znamená „trojjedinost“. Novinka totiž přinese tři nové přístupy německé automobilky:
revoluční elektronickou platformu s nejmodernějším softwarem, nabídku se zjednodušenou strukturou a síťově propojenou, inteligentní výrobu.

„Trinity bude vrcholem naší strategie Accelerate, prestižním projektem, naším softwarovým automobilem snů,“ zdůrazňuje předseda představenstva značky Volkswagen Ralf Brandstätter.

Dobito za pár minut

Nově vyvinutá platforma má přispět hlavně ke zrychlení nabíjení ve spojení s digitalizací. Úkolem vývojářů značky je přijít s řešením, které nabídne nabíjení rychlé jako je doplnění paliva u spalovacích aut. Podrobnosti automobilka nesdělila, ale dá se odhadovat, že se pracuje s časem do deseti minut na superrychlých dobíječkách. To si vyžádá kvalitní chlazení a moderní technologii akumulátorů.

Na dálnici autopilot

Nejen kvůli konkurenční Tesle nabídne Volkswagen při plánovaném spuštění výroby v roce 2026 pro novinku autonomní řízení úrovně 2+. Ovšem technicky bude model připraven na úroveň 4.

„Zpřístupníme autonomní jízdu mnoha lidem a vybudujeme neuronovou síť se schopností učit se. Tím vytvoříme předpoklady pro nepřetržitou výměnu dat ve flotile našich vozidel, která se tak budou vzájemně informovat například o stavu dopravy, překážkách nebo nehodách,“ doplňuje Brandstätter. A slibuje, že hlavně na dálnici vůz zvládne plně autonomní jízdu. „Do zvolené destinace vás sám doveze, ať jde o cestu na dovolenou, nebo jízdu ze zaměstnání domů.“

Méně variant, více softwaru

Novinka bude sjíždět z výrobních pásů závodu Wolfsburg. Její výroba má být ale mnohem inteligentnější, než je ta současná. Koncept počítá se síťovým propojením
výrobních procesů. Nová auta značky Volkswagen budou podle Brandstättera výrazně lehčí a nabídnou menší počty variant. Sjednotí se tak jejich hardware a sníží složitost výroby. Na zákazníkovi bude, jaké funkce a výbavu vozu si aktivuje přes digitální ekosystém vozu. Pochopitelně za příplatek.

Zpoplatněny budou třeba nabíjecí služby, dodávky energie, dodatečné softwarové funkce nebo automatizovaná jízda. „V budoucnosti už nebude individuální konfigurace vozidla určována hardwarem při jeho nákupu. Místo toho si bude řidič moci požadované funkce dodatečně objednat prostřednictvím digitálního ekosystému ve svém autě,“ přibližuje Ralf Brandstätter.
Reklama

Diskuze

Pepan - 08.03.2021 22:40:15
Tak to jsem zvědavý kolik takových expres nabití ta baterie vydrží. To se jim to nabíjí, když mi Němcům prodáváme elektřinu za 2 Kč a nám tu samou elektřinu naši distributoři prodávají kolem 6 Kč. A to se opravdu vyplatí!

Praha utratí ze podporu elektromobility 800 milionů. Auta se budou dobíjet z veřejného osvětlení

Hlavní město má v plánu do dvou let stovky takových lamp. Projekt se týká hlavně velkých sídlišť
25.02.2021 11:12
|
5
Reklama

Zákaz vjezdu elektromobilů. Německým podzemním garážím došla trpělivost s požáry

Parkovací domy byly dosud zapovězené jen pro auta na plyn. Možná se k nim přidají i elektrovozy
19.02.2021 13:40
|
7

Mercedes v Česku trhá rekordy. Kupujete čím dál více elektromobilů, libuje si jeho ředitel

Nejúspěšnější prémiová značka už netrpělivě vyhlíží luxusní elektrickou limuzínu EQS
17.02.2021 07:24
|
1

Nový Land Rover Discovery má tajnou schránku. Skrývá ji panel ovládání klimatizace

Luxusní auta musí neustále přicházet s poutavými detaily. Zákazníci mají vysoká očekávání
14.04.2021 16:23
|
1

Přijíždí nová Škoda Octavia Sportline. Pro ty, kterým se líbí RS, ale nepotřebují silný motor

Uvnitř obsahuje sportovní sedačky a volant. Zvenčí ji od běžných verzí odlišují černé prvky
09.04.2021 09:00
|
4
Reklama

Vakcíny v rozvojových zemích bude rozvážet speciál Land Cruiser. Chladí 16 hodin bez napájení

Toyota využila zkušenosti z Afriky. Auto uveze 400 vakcinačních balení
08.04.2021 16:34
|
0

Off-roadovou legendu proslavil závod pro dobrodruhy. Land Rover Discovery z roku 1992 jezdí v Česku

Camel Trophy zanikla po dvaceti letech. Auta, která se jí zúčastnila, stoupají na ceně
07.04.2021 12:23
|
1
Reklama
Autosalon TV