Reklama
Nová auta

TOP 10 zajímavostí na novém elektromobilu Honda e

Displej přes celou palubku, kamery místo zrcátek a další. To žádný jiný hatchback nemá.

Displeje jsou všude

Zdroj: Bart Běhal

Po nastoupení do Hondy e si budete připadat, jako v kinosále. Celá přístrojová deska, kromě klimatizace, je tvořena z displejů. Vypadá to moderně a luxusně. Má to ale i své stinné stránky, například zobrazovače jsou magnety na otisky prstů a a při ostrém slunci můžou být obrazovky hůře čitelné. 
Reklama

Místo zrcátek kamery

Honda e disponuje kamerami místo zrcátek. Nejedná se o revoluční technologii, ale o proti jiným elektromobilům má japonský hatchback tuto vychytávku vyřešenou zatím nejlépe. Kamery z karoserie výrazně nevyčnívají a po celou dobu testu se nám nestalo, že by se čočka umazala nebo něčím zakryla. 

I řešení displejů, na které se obraz promítá, je velmi chytré a intuitivní. Člověk si nemusí dlouho zvykat a  koukání na obrazovku mu připadá přirozené. 
Reklama

Zpětné zrcátko 2v1

Zdroj: Robin Běhal
Zdroj: Robin Běhal

Vekou kuriozitou, kterou v dnešních autech jen tak nenajdete, je zpětné zrcátko, které funguje na principu "2v1". Funguje buď jako konvenční zrcátko nebo je na něj po stisknutí přepínače promítán obraz z kamery. 
Reklama

Pouze USB port nestačí

Zdroj: Robin Běhal

Určitě se vám někdy stalo, že jste si v autě potřebovali nabít notebook nebo jiná větší zařízení. Ale nemohli jste, protože se ve vašem autě nacházel pouze USB nebo USB-C port. Na to v Hondě mysleli a osadili nový elektromobil rovnou několika druhy konektorů a zásuvkou na 230V. 

Dokonce se zde nachází HDMI kabel, přes který můžete přenášet data na displej infotainmentu. 
Reklama

Multitasking se spolujezdcem

Zdroj: Robin Běhal

Naší oblíbenou funkcí při redakčním testu byla možnost multitaskingu na dvou velkých displejích infotainmentu.  Například si můžete na jednu z obrazovek nastavit navigaci a na druhou si dát zrcadlení svého mobilního telefonu. 

Další výhodou dvou displejů a multitaskingu je, že spolujezdec nastaví na zobrazovači před sebou potřebnou funkci, například navigaci, a přesune ji jednoduše pomocí tlačítka na obrazovku řidiče. Díky tomu se řidič může soustředit na řízení a spolujezdec vše pohodlně ovládat. 
Reklama

Klika dveří, jako u nejluxusnějších vozů

Zdroj: Robin Běhal

Dalším zajímavým designovým prvkem na Hondě e jsou kliky dveří. Při jízdě jsou zasunuté v karoserii a díky tomu nekladou žádný aerodynamický odpor. Navíc vozu dodávají futurističtější vzhled. 

Po odemknutí se kliky vysunou a umožní tak otevření dveří. Majitel Hondy e si jen musí dávat pozor, aby kliku nerval moc vekou silou. Potom by hrozilo i její vylomení. 
Reklama

Bezrámová okna v hatchbacku

Zdroj: Bart Běhal

Dalším atraktivním a v segmentu nevídaným designovým prvkem jsou bezrámové dveře. Tento prvek Hondě e vyloženě sluší a dodává jí sportovnější vizáž. 

Výhody a nevýhody jsou velmi sporné, záleží hlavně na individuálním vkusu.
Reklama

Pohon pouze zadních kol

Zdroj: Robin Běhal

Opravdovou libůstkou schovanou v útrobách Hondy e je pohon pouze zadní nápravy. Díky tomu je vůz extrémně zábavný a dokonce dokáže driftovat.

Navíc má elektrická Honda ideální rozložení váhy padesát na padesát a je celkem lehká, takže zatáčky a sportovnější jízda jí nedělají žádné problémy. 
Reklama

Dojezd a dobíjení

Zdroj: Robin Běhal

Na přední kapotě najdeme stylovou skleněnou krytku nabíjecího portu. Nabíjení z běžné domácí sítě trvá cca 18 hodin. Z nabíjecí stanice AC 4,1 h a z rychlonabíječky DC pak 31 minut. Není to sice tak rychlé jako tankování pohonných hmot, ale slušný výkon.

Dojezd se pohybuje okolo 200 kilometrů, ale velmi záleží na stylu jízdy a na počasí. V reálném provozu to znamená, že dojedete pouze 150-170 km. 
Reklama

Křesílko jako u babičky

Zdroj: Bart Běhal

Zadní sedadla jsou velmi netypická a retro. Vypadají spíše jako křesla z 60.-70. let než z roku 2020. Ale nenechte se zmást, jelikož sedět v sedačkách Hondy e je opravdu pohodlné. Navíc v místech na nohy a nad hlavou je spousta místa. 

Bohužel se musíte smířit s tím, že prostřední místo chybí, ale není se čemu divit. Přeci jen se jedná o malý městský hatchback. 
Reklama
Reklama
Autosalon TV