Reklama
Testy

Testovali jsme na okruhu nová Porsche: Cayman GT4 a 911 Turbo S. Řidiče umí přiškrtit jako krajta

Mladý atlet a zkušený boxer soupeřili na Hockenheimringu. Zkoušeli jsme i nové SUV Cayenne GTS
Zdroj: Porsche

Testovat nový vůz značky Porsche se ani Autosalonu nepoštěstí každý den. A co teprve, když přijde pozvánka na tři modely najednou. A dva z toho na závodním okruhu. Navíc co jméno, to husí kůže: Nové Porsche Cayman GT4, tedy nejsilnější verze nejdostupnějšího sporťáku značky. Nové Porsche 911 Turbo S - nejsilnější verze nové generace kultovního sporťáku. K tomu na ježdění mezi Stuttgartem a Hockenheimringem nové SUV Porsche Cayenne GTS s osmiválcem pod kapotou místo šestiválce u předchůdce. Těšil jsem se tak, jako už dlouho ne. Realita překonala očekávání. Měli jsme možnost dostat sebe i auta na samotný limit. A poznat je tak, jak to na silnici prostě nejde.
Reklama

Porsche má vlastní trať. Už sedmou

Koronavirus zcela změnil kočovný život motoristických novinářů. Spousta z nás byla zpočátku vděčná za to, že mohla jaro strávit doma s rodinami místo obvyklého únavného poletování a popojíždění mezi Prahou, Mnichovem, Frankfurtem, Barcelonou a Lisabonem, kde se odehrává většina jedno a dvoudenních mezinárodních prezentací nových modelů. Jenže vsadím se, že koncem června už by všichni byli vděční i za tu padesátou Barcelonu v jejich kariéře.

Proto když s kolegou Františkem míříme jako jediní dva čeští zástupci na pozvání Porsche koncem června z Prahy do Stuttgartu, těšíme se pomalu jako elévové na svou první zahraniční cestu. Hranice nikdo nehlídá, takže jsme za čtyři a půl hodiny v areálu postapokalypticky vylidněného stuttgartského letiště. V hotelu se smí jezdit výtahem po jednom, číšníci striktně obsluhují svých dvacet hostů v jindy tisícihlavém ubytovacím zařízení v rouškách i na venkovní terase restaurace a na hotelových chodbách povinně nasazujeme roušky i my. Teprve tady si člověk naplno uvědomuje, jak moc se život za pár měsíců změnil.

Ale pojďme k tomu nejdůležitějšímu - testování nových Porsche. To se odehrává druhý den na loni otevřeném Porsche Experience Centru v areálu okruhu Hockenheimrinng. Jde už o sedmé podobné zázemí, které výrobce sportovních vozů připravil pro své fandy a zákazníky. Nachází se jen sto kilometrů od základny Porsche ve Stuttgartu-Zuffenhausenu a nabízí kromě hlavní budovy s malým muzeem, restaurací a sociálním zařízením uzavřené tratě šité na míru poršákům všeho druhu. Když se loni na podzim otvíralo, sjelo se sem sedmdesát tisíc návštěvníků a devět tisíc vozů značky Porsche.

Nuda ve vláčku? Ani náhodou!

Teď jsme tady jen my, to znamená šestice novinářů z Polska, Maďarska a Česka. K tomu tým instruktorů a lidí z automobilky, kteří jsou připraveni s námi diskutovat o všem, co zažijeme.

Přijeli jsme ze Stuttgartu novým SUV Cayenne GTS. Jde o variantu, která se v hierarchii modelu nachází mezi verzemi S a Turbo a zásadní změnou u novinky je, že ze šestiválce pod kapotou přešla na osmiválec. Více o něm se dozvíte po kliknutí na PROHLÉDNOUT nad tímto textem.

Ale zpátky k testům nových sportovních vozů. Dělíme se na dva čtyřčlenné vláčky. V čele vždy instruktor s respekt nahánějícím Porsche 911 GT2 RS a za ním "vagónky" složené buď ze tří nových vozů Cayman GT4, nebo 911 Turbo S. Sedám do žlutého GT4 a trochu se obávám, že se ve jménu zodpovědnosti a bezpečnosti utluče hlavní účel - tedy vyzkoušet nová auta na hranicích jejich limitů. Nebyla by to první slibně vyhlížející prezentace, která by se zvrhla v nudu v podobě jízdy na půl plynu za vystrašeným instruktorem.

"Nechci vás brzdit, chci vám pomoci jet co nejrychleji," uklidňuje náš učitel a dohlížitel.

Po pětačtyřiceti minutách se soukám z kabiny Caymana GT4, za kterého zmizela půlka nádrže. Adrenalin ze mě stříká, jsem zpocený, ale šťastný a plný unikátních zážitků. Po kráté pauze přijde další nášup s novým Porsche 911 Turbo S. Podrobnosti z jízd s každým z nových modelů Porsche včetně jejich vzájemného porovnání, technických dat a fotografií z testovacích jízd najdete uvnitř samostatných článků věnovaných každé ze tří novinek. Dostanete se do nich kliknutím na tlačítko PROHLÉDNOUT pod titulní fotkou.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ferrari za polovinu, bentley za třetinu. Zabavené a nabourané supersporty čekají na nové majitele

Sporťáky i luxusní limuzíny. Na dubajském vrakovišti stojí tři tisíce parádních aut
14.06.2020 20:49
|
4
Reklama

Další supersport na odpis. Řidič v Kladně neudržel na silnici Dodge Viper. Odešel po svých

Podle prvních odhadů může za nehodu, která se stala na rovné a široké silnici, nepozornost
11.05.2020 17:49
|
6

Z drahého supersportu zbyl po nárazu do vzrostlé břízy u Klatov jen šrot. Posádka zázrakem přežila

Policie vyčíslila škodu na ultimě na čtyři milióny. Řidič podle všeho dostal smyk, který nezvládl
23.04.2020 13:17
|
7

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0

Do Česka poprvé přijelo nejbezpečnější a nejtišší volvo. Pojme sedm lidí a dovážet se bude z USA

Elektrické SUV je počítačem na kolech s umělou inteligencí. Každý den má být lepší
15.04.2024 16:15
|
0
Reklama

Čínský Dongfeng chce být dvojkou na českém trhu hned za Škodou. Přiveze monstra i levná elektroauta

Už teď máme pokrokovější technologie než zdejší značky, tvrdí jejich evropský šéf
10.04.2024 07:33
|
2

Názor: Nulová tolerance vůči alkoholu u řidičů je falešná anomálie, kterou nedodržují ani policisté

Komu naměří při dechové zkoušce do 0,3 promile, ten se trestu vyhne. Pokud neřekne, že požil
13.03.2024 19:26
|
23
Reklama
Autosalon TV