Reklama
Nová auta

Rolls-Royce Ghost je balzám na nervy unaveného milionáře. Otevře mu dveře a pohoupá ho před spaním

Řídili jsme novinku z Goodwoodu. Zahodila geny BMW a proměnila se v dokonalý stroj na luxus

Testovací jízdy s novými vozy značky Rolls-Royce mají výjimečnou atmosféru. A ta se neztratila ani v době koronaviru. Začalo to vynikajícím zeleným čajem při snídani v pražském hotelu Four Seasons, pokračovalo dlouhým povídáním o všech detailech u auta, a pak došlo konečně na jízdu. Nový Rolls-Royce Ghost je na hony vzdálen své první generaci, což lze poznat během prvních pár kilometrů za jeho volantem. A nebo na zadním sedadle, protože my jsme si půjčili jeho variantu Extended určenou pro ty, kteří si spíš najmou šoféra.

Decentní luxus

Za den ježdění po Praze a jejím okolí jsme se setkali s množstvím pohledů kolemjdoucích, kteří jasně poznali legendární auto z Goodwoodu a mimoděk se začali usmívat. Rolls-Royce má kolem sebe stále svou auru, i když se nový Ghost snaží nastolit filozofii toho, že luxus není potřeba dávat tolik na odiv.

Ghost je nyní opravdu umírněnější v tom, jak sebe sama prezentuje. Ne, že by se snad zbavil nepřehlédnutelné sošky Spirit of Ecstasy na přídi, nicméně ta je už zasazena do poměrně běžného kontextu palubní desky. To ještě v minulé generaci k ní vedla masivní chromová lišta, která jí vytvářela jakýsi piedestal. Nová maska chladiče je stále kovová, ale jemnější. To zdůrazňuje i její osvětlení, které si může majitel pořídit. Nicméně není tak, řekněme, vulgární jako v případě BMW X6. Nasvětluje "gril" jemně.

Zaměření na detail je samozřejmě cítit z každého centimetru nového Ghostu. Jasně, stále jde o obrovské auto, v našem případě je verze Extended dlouhá přes 5,7 metru a široká více než 2,1 metru. Zjemňuje ji ale dynamičtější silueta zádi, která se velmi snaží přiblížit kupé. Stejně tak ji mají uhladit nové prolisy na bocích vozu nebo hliníkový oblouk nad dveřmi, který je vyroben z jednoho kusu, což je podle zástupců značky takový malý technologický zázrak. A pak je tu samozřejmě ještě možnost nechat si od dvorního malíře automobilky Marka Courta ručně vytvořit linku zvanou Coachline, která celé dílo přetaví v dokonalost. My jsme měli na našem testovacím modelu oděném do laku Bohemian Red hned dvě linky. Krása!
Zdroj: Jan Markovič - Autosalon.tv

Vzadu jako v bavlnce

Pojďme se posadit nejdřív na zadní sedadla, když už máme tu prodlouženou variantu. K pohovění lákají dvě rozměrná křesla s elektricky ovládanou podnožkou, masáží a velmi měkkým polstrování či polštářem v elektricky výsuvné hlavové opěrce. Stačí stisknout tlačítko pro zavření dveří, pak další tři pro zatažení opravdových látkových záclon na bočních oknech i vzadu a můžete usnout pod hvězdnou oblohou. Doslova! Strop je totiž složen z 850 individuálních hvězdiček, které si budoucí majitel může nechat libovolně poskládat, třeba podle noční oblohy v den svého narození.

No, nevím jak vy, ale my rozhodně bez „šlaftruňku“ neusínáme. Naštěstí jsou tu hned dvě oddělená místa pro nápoje. Pod loketní opěrkou je chytře umístěná křišťálová karafa se dvěma skleničkami. Zřejmě se myslelo hlavně na vodu, ale whisky nebo koňak by té láhvi také slušely. No a vzadu mezi sedadly pak má své místo chytře ukrytá lednička která umí hned dva režimy chlazení – pro standardní šampaňské (myšleno třeba Veuve Cliquot) a pro archivní šampaňské (myšleno Dóm Perignon Vintage Luminous, ročník 2008). To je dobře, nedokážeme si totiž představit to faux pas, kdyby bylo vintage šampaňské nachlazeno na teplotu standardního.

Vzadu je opravdu pohodlně, ale je překvapivé, že tu není až zas tolik místa. Můžete si sice odsunout sedadlo předního spolujezdce co nejvíc dopředu, ale s našimi 193 cm délky jsme stále botami naráželi do zad předního sedadla. Možná se ale počítá s tím, že se zujete. Přece jen jsou tu koberečky z nejjemnější vlny. No a kdo by chtěl pracovat, může si elektricky vysunout stolek vybavený navíc displejem zábavního systému.

Za volantem jako doma

Většina majitelů vozů Rolls-Royce je řídí sama. To je překvapivý fakt pro neznalé. Je to možná dáno tím, že jde i přes jejich rozměry o snadno ovladatelná auta. Pokud jste už nějaký ten vůz z Goodwoodu řídili, budete v novém Ghostu hned doma. Startuje se vlevo, řadí se dlouhou tenkou pákou vpravo pod volantem a dveře se zavírají tlačítky. Ta se nyní přesunula na viditelnější místo na středovém tunelu. Mimochodem, auto je vybaveno posilovačem dveří. Když otevíráte, stačí mírně zatlačit a dveře se dají do pohybu. Když přestanete, zastaví se přesně v tom místě. Je to nezvyklý, ale tak nějak futuristický pocit.

Když už mluvíme o futurismu, Rolls-Royce Ghost v nové generaci přešel od klasických budíků k simulovaným, i když mírně schizofrenně. Je cítit, že se jich designéři vůbec nechtěli zbavit a tak je nasimulovali do původního tvaru. Včetně ukazatele zbývající síly motoru, který tradičně u Rolls-Royce nahrazuje otáčkoměr. Samozřejmostí je nejnovější zábavní systém od BMW i klimatizace, která neudává teplotu ve stupních Celsia, ale jen pomocí otočných páček a voleb foukání. Přece se pán nebude zabývat čísly!

Dobrou zprávou je, že Rolls-Royce se snaží servírovat dnešní přetechnizovanou realitu s mírou. Tak například je vybaven velkým množstvím elektronických asistentů, ale žádné přímo nezasahují do řízení. A pokud je chcete vypnout, nezapnou se automaticky znovu po dalším nastartování. Prostě na ně zapomenete. Krásné!

Za pozornost pak ještě stojí další technický unikát v podobě hvězdami a nápisem Ghost prosvětlené palubní desky. Nejde o displej ale o miniaturní dírky skrz nejrůznější vrstvy palubního dekoru. Ghost se podobě jako jeho větší sourozenec Phantom snaží stát moderním uměním na čtyřech kolech.

Majestát pod kapotou

Ne, nedokážeme si zatím pro automobilku Rolls-Royce představit elektrickou budoucnost. Ještě neexistuje jediný vůz z Goodwood s jiným než dvanáctiválcovým motorem a doufáme, že dlouho existovat nebude. Je to totiž královský pohon. Disponuje výkonem 420 kW (571 k) a točivým momentem 850 Nm. Když nastartujete, chvíli si za studena ševelí, a pak se někde ztratí v dáli. Rolls-Royce Ghost Extended váží přes 2,5 tuny, ale tento reaktor pod přední kapotou ho dokáže rozhýbat z nuly na 100 km/h za 4,8 sekundy. Jezdili jsme s ním za 22 litrů benzinu na 100 km, ale to není podstatné!

Podstatné je jeho spárování s noblesně jemnou automatickou převodovkou a plynovým pedálem. Když přidáváte plyn, přijde vám přirozené, jak se auto tlačí kupředu. Ale pak se zadíváte na rychloměr a zjistíte, že jedete mnohonásobně rychleji, než vaše okolí. Přitom akcelerace byla tak plynulá, táhlá a nepřerušená. Jako by automat ani neměl převody. Ale má jich osm, jen o nich nevíte. A ani nechcete vědět. Manuální řazení byste u tohoto auta hledali marně. Rolls-Royce přece ví, kdy má správně zařadit.

Řízení by šlo označit za extrémně lehké. Pokud jste rolls-royce nikdy předtím neměli v ruce, chtěli byste možná ze začátku cítit víc zapojení. Víc informací o tom, že řídíte velký a těžký vůz. Jenže filozofie automobilky z Goodwoodu je jiná. Vy nemáte s vozem bojovat, vy ho máte vést správným směrem a on se vám podřídí. Za moment si zvyknete a pak pochopíte, že ne vždy je potřeba cítit každou díru v silnici ve svých dlaních. Kdepak, na palubě Rolls-Royce Ghost rozhodně ne.

Sbohem, BMW

Zásadní změnou oproti minulé generaci Rolls-Royce Ghost je fakt, že se auto zbavilo společné platformy s BMW řady 7 a použilo vlastní. To mu velmi prospělo. Dřív totiž bylo cítit, že má víc společného s modely z Mnichova a nebylo tak plavné a typické pro značku, jako větší Phantom. Nyní je ale vše v rukách inženýrů z Goodwoodu a Ghost působí, že má s Phantomem stejnou krevní skupinu. A po ujetí 200 kilometrů v Praze a jejím okolí vlastně ani nechápeme, proč bychom měli chtít raději většího sourozence. Ghost je totiž naprosto dokonalý!

Inženýři Rolls-Royce vyvinuli něco, čemu říkají Planar (překlad „rovinný“ vám toho moc neřekne). Systém tvoří unikátní kovové tlumiče nad předním zavěšením kol, které si Rolls-Royce nechal patentovat, spolu s kamerami na čelním skle a GPS. Výsledkem je to, že se Ghost snaží přizpůsobit silnici i vašemu jízdnímu stylu. Když jedete volně po rovině, je měkčí. Když přitlačíte v zatáčkách, přitvrdí. Nemění se ale tuhost tlumičů jako taková, zrychluje se jejich reakce. Těžko se to vysvětluje, lepší je se svézt.

Rolls-Royce Ghost je ve srovnání s jinými vozy opravdu velmi měkký až houpavý. Umí ale překvapivě držet stopu i ve chvíli, kdy přemluvíte svůj pud sebezáchovy a vydáte se na ostřejší projížďku. Ne, fyziku ošálit nelze, ale Rolls drží stopu neúnavně. Kromě podvozku mu v tom pomáhá natáčení zadní nápravy i pohon všech kol. Ani jedno z toho minulá generace neměla a i to je důvod, proč jsme se v novém Ghostu cítili mnohem lépe než ve starém.

I když zástupci značky trvají na tom, že se za volantem Ghostu nemusíte vzdát řidičských zážitků, z hlediska sportovního svezení nejde o ideální stroj. Poskytuje ale mnohem zajímavější prožitek. Prožitek z naprostého klidu, komfortu a uklidnění. Je tu pro ty, kteří potřebují prostor pro sebe po náročném dni a už nemusí nikam pospíchat. Ostatně, pokud na toto auto mají, ani nemají proč. Možná se jim pak stane, stejně jako nám, že až přijedou s Rolls-Roycem Ghost do cíle, přijde jim líto, že by už měli vystoupit. A vydají se třeba ještě chvíli projet.
Reklama

Diskuze

Pepa - 26.05.2021 22:36:35
Takhle má vypadat auto a né ty škopky s motorky do mixérů. Ghost stojí velký prachy, ale je to auto na celý život a nebojím se říct i pro dvě generace. Když to spočítám kolik aut klekne a kolik nasypu do jejich oprav za celý život, tak Ghost je levnější.
Aleš - 23.05.2021 22:20:40
Jak můžeme věřit pravdivosti toho, co pán redaktor tady píše, když si dovolí napsat o BMW 7, že je to auto ze Stuttgartu? Nebo nám chce říct, že všechna luxusní německá auta jsou ze Stuttgartu?

V texaském autobazaru je na prodej Lada. Stojí víc než ojetý Rolls-Royce a přitom nesmí na silnici

Málokdy se stává, aby se ruské auto zatoulalo na americký venkov. Tohle je velký sólokapr
16.03.2021 16:12
|
5
Reklama

Sportovní Rolls-Royce? To není vtip, ale realita. Wraith nabízí výkon jako moderní supersport

Vyzkoušeli jsme sportovně-elegantní kupé, které stojí více než rodinný dům
23.09.2020 18:39
|
1

Rolls Royce Dawn má na kahánku. František se ho rozhodl sešrotovat, protože má vysokou spotřebu

Nebo nakonec smekne pomyslný klobouk před vyspělou technikou tohoto krále automobilů?
23.09.2020 16:02
|
1

Sveze sedm lidí, přitom je stejně dlouhý jako Škoda Karoq. Citroën představil nový C3 Aircross

Auto dostane pod kapotu elektrický pohon i benzinové motory. Výkon ale velký nebude
19.04.2024 09:50
|
0

Elektrické BMW iX2 umí na silnici bavit. Kvůli pomalému nabíjení je ale jen pro trpělivé řidiče

Luxusní materiály dělají skvělou atmosféru, překvapí velký kufr. Už chybí jen lepší nabíječka
19.04.2024 08:10
|
0
Reklama

Nový Renault Scenic dorazil do Česka. Je větší než Škoda Karoq, ale jezdí jen na elektřinu

Automobilka sází na cenu lehce pod 1,1 milionem korun, mluví i o solidním dojezdu a nabíjení
17.04.2024 09:59
|
0

Alfa Romeo Milano přišla nuceně o své jméno. Nově bude Čechům připomínat levný salám

Auto, které se vyrábí v Polsku, se nemůže jmenovat italsky, řekl ministr. Automobilka poslechla
16.04.2024 07:54
|
0
Reklama
Autosalon TV