Reklama
Testy

Test nového VW Golf 2.0 TDI: Pan Vymazlený nepil ani 3 l/100 km. Sráží ho asijské oči a cena Passatu

Lépe naladěný podvozek a řízení budete u hatchbacku nižší střední třídy hledat jen těžko
Zdroj: Robin Běhal

Volkswagen Golf je dlouhá léta nejprodávanějším evropským vozem a také v Česku patří mezi nejoblíbenější nové, a zejména ojeté automobily. Novou osmou generaci rodinného hatchbacku jsme otestovali s naftovým motorem 2.0 TDI pod kapotou a sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG. Cena testované verze Style včetně příplatkové výbavy se vyšplhala na horentních 859 100 korun. To je dost nepříjemná informace na začátek a našli jsme i některé další mouchy. Na druhou stranu je spousta oblastí, ve kterých zkoušený golf vynikal. Perlil zejména při jízdě.
Reklama

Kdo z vás na to má?

Když už jsme ale nakousli ty ceny, tak u nich chvíli zůstaňme, ať to má nový Golf za sebou. Základní cena 479 900 korun za litrový motor a nijak bohatou výbavu je jedna z nejvyšších vstupních částek u hatchbacků nižší střední třídy. Porovnání s nejlevnějšími verzemi dalších bestsellerů podobné velikosti na českém trhu, Hyundaiem i30 a Škodou Scala, najdete zde. A to včetně technických dat od výrobce, a těch, která jsme naměřili.

Základní cena námi testované verze s motorem 2.0 TDI 110 kW s automatickou převodovkou DSG ve třetím stupni výbavy Style (nad ním je ještě designovka R-Line) činí astronomických 761 900 korun. S prvky příplatkové výbavy se vyšplhala na 859 100 korun. Kdo z vás na to má?, ptáme se slovy Jirky Paroubka a dodáváme, že za stejnou cenu lze mít dobře vybavený naftový Passat.

Příliš naděje nedává ani pohled do ceníku skladových vozů, kde se nejlevnější kousky pohybují v cenách kolem šesti set tisíc. Nezbývá než doufat, že až se doprodá generace předchozí, kterou lze pořídit za ceny nižší než čtyři sta tisíc korun, auto zlevní. Podívejte se i na další zajímavé porovnání - testované verze s novou Škodou Octavia se stejným motorem a podobnou výbavou. Najdete ho ZDE.

Příď jako nepodařená parodie na Asii, nádherná záď

A když už jsme u té kritiky, tak to vezměme z jedné vody na čisto. Většinou nehodnotíme design, ale tentokrát se podle náš příď golfu extrémně nepovedla. Vypadá to jako nepodařená kopie několika asijských modelů. Kontrastuje s ní nesmírně přitažlivá zadní část vozu a minimálně u námi testovaného auta vymazlený interiér.

Moc se podle nás povedlo propojení digitálních přístrojů s displejem na středovém panelu a protažení tohoto jednolitého celku i doleva na ovladače světlometů a dalších funkcí s nimi souvisejícími. Krajní části tohoto komplexu zasazeného do klavírního laku se lomí a natáčejí směrem k řidiči, což vzbuzuje dojem malého, hypermoderního, ale útulného kokpitu, který řidiče obklopuje. Tento dojem násobí i malý volant, který parádně padne do ruky.

S digitalizací řidičova pracoviště se nový Golf podle nás vypořádal lépe než nová Škoda Octavia. Mezigenerační skok není tak dramatický, ovládání zůstává relativně intuitivní a rychle pochopitelné. Dobře funguje i hlasové ovládání. Škoda jen, že okolo řidiče ubylo měkčených plastů a Golf přišel například i o hydraulickou vzpěru kapoty.

Další snímky a informace najdete v rozsáhlé fotogalerii nad tímto textovým blokem. A teď už pojďme konečně jezdit, protože při jízdě jsme zjistili spoustu zajímavých věcí.
Reklama

Dokonalé souznění jízdní radosti a komfortu

Skoro všechno, co se u testovaného auta týkalo jízdy, bylo totiž na jedničku. A někdy i podtrženou. Začněme s tím, že ač jsme měli tu teoreticky nejvíc těžkopádnou variantu s naftovým motorem, pohonem pouze předních kol a automatickou převodovkou, její řízení jsme si neskutečně užívali. Auto fungovalo dokonale jak v zatáčkách tak na dálnici, jak na rozbitých silnicích, tak na hladkých úsecích. Do zatáček se vrhalo s neuvěřitelnou lehkostí bez jakékoli známky nedotáčivosti. Téměř neznatelně fungující elektronika dokonce v těch nejprudších zatáček budila dojem lehké přetáčivosti.

Podvozek působil zároveň hravě a zároveň neuvěřitelně dospěle. Poskytoval řidiči stoprocentní jistotu a celé posádce až nečekaný jízdní komfort a to na všech sedadlech. Rozhodně to bude i díky víceprvkové zadní nápravě, kterou nový Volkswagen Golf na rozdíl od nové Škody Octavia u verzí s výkonem 110 kW dostal.

Nadšení vzbuzovalo i chirurgicky přesné a dokonale plynulé řízení. Nejslabší stránku jízdních vlastností představovala sedmistupňová automatická převodovka DSG, ale i její sladění s motorem můžeme v rámci koncernových aut označit za nadprůměrné. Na rozdíl od experta Pepy mě nevadí ani pahýlek místo páky automatického řazení. Jako volič jednotlivých jízdních módů funguje bezchybně.
Reklama

Reálná spotřeba nižší než tři litry

Motor 2.0 TDI Evo dokázal, že diesel ještě není mrtvá technologie. Ze všeho nejvíc nás šokovala reálná spotřeba auta. Nad tou průměrnou papírovou 3,4 l (pro náš stupeň výbavy 3,7 l) jsme se před testem při pohledu do technických dat shovívavě pousmáli a chystali si omluvné argumenty typu nezajetý motor, širší než základní pneumatiky, vysoká hmotnost kvůli příplatkové výbavě...

"Víš, jakou mám spotřebu?," volal mi kolega, který jel s autem jako první. "Dvě celých osm, to je naprosto neuvěřitelný. Nejúspornější auto, jaký jsem kdy řídil!" křičel vzrušeně. 

Další testy v různých jízdních režimech to potvrdily. Na dálnici při ustálené rychlosti 130 km/h si auto řeklo o 4,3 l nafty na 100 km. Ve městě kolem šesti litrů. Když jsem jel přes půlku republiky po okreskách pilu, dostal jsem se na stejnou hodnotu. Zpátky jsem se musel trochu krotit kvůli nákladu v kufru a se svižnou jízdou jsem se dostal na celkový průměr 5,5 l. Za celou dobu trvání testu ukázal palubní počítač spotřebu rovných pět litrů a jelikož jsme ujeli na jednu nádrž s objemem 45 l rovných 900 kilometrů, tak nelže ani o desetinu. Famózní! Troufneme si říct, že po zajetí nebude problém se na deklarovaný průměr 3,7 l/100 km dostat i při svižném stylu jízdy.

Motor se zároveň choval příjemně kultivovaně, poskytoval ve většině situací dostatek dynamiky a pružnosti. V ekonomickém režimu ho automat nechal broukat na nějakých 1200 až 1300 otáček, při 90 km/h na sedmičku to bylo 1300 otáček a při 130 km/h necelé 2000 otáček.

Protažení není v kabině znát, ale nevadí to

Nízké spotřeby nový Golf dosahuje díky několika technickým vychytávkám. Na trase řidič například dostává upozornění, aby sundal nohu z plynu v momentech, kdy auto vyhodnotí, že je blízko omezení rychlosti. Pokud poslechne, dojede k tomu omezení přesně tou rychlostí, která je uvedena na značce.

Velkou roli hraje také výrazné mezigenerační vylepšení aerodynamiky, na kterou padlo prodloužení auta o 26 mm na 4,28 m. Uvnitř kabiny se rozměry mezigeneračně téměř nezměnily, což ale není špatně. Golf totiž stále patří mezi hatchbacky nižší střední třídě navzdory kompaktnosti vnějších rozměrů k těm vnitřně nejprostornějším, což lze vidět na porovnání s konkurenty na začátku článku. Strádat nebudou čtyři cestující s výškou přes 185 cm a ani případný pátý pasažér na prostředním místě vzadu nedostane vyloženě nouzovku.

Z armády asistenčních systémů dávalo o sobě v pozitivním slova smyslu vědět varování před nárazem do auta před námi. Na druhou stranu mě neskutečně otravoval systém udržující jízdní pruh, který mě pořád upozorňoval, ať chytnu volant, který jsem přitom držel. Byť ne vždy zcela předpisově.

První test Volkswagenu Golf bylo silným zážitkem. V autě, které obyčejně vyčnívalo tím, že v dobrém slova smyslu ničím nevyčnívalo, jsme nasbírali množství silných emocí. V dobrém i špatném. Nový Golf v řadě věcí znovu udává tón. Jízdní vlastnosti testované verze byly vymazlené, na jedničku s hvězdičkou. Naftový motor famózní zejména z hlediska spotřeby. Povedl se interiér, ale občas jsme objevili šetření na nesprávném místě. Pokud chce importér ponechat současné ceny, garantujeme mu, že v Česku Golf bestsellerem rozhodně nebude. Pokud ho zlevní alespoň lehce nad úroveň konkurentů, nebo ti zdraží, bude se zase prodávat jak housky na krámě. Asijskému kukuči navzdory. Samozřejmě ještě záleží, jak dopadnou testy levnějších verzí bez víceprvkové zadní nápravy a kombíku.
Reklama

Diskuze

Daniel Safrata - 01.10.2020 20:23:38
Mám ho tři týdny. Ano spotřebu jsem udělal 2,8 Ltr z Chlumu u Třeboně do Třeboně jinak při klidné jízdě 3,8 Ltr. Ještě bych doporučil Matrix světla, opravdu bomba. Jsem spokojený fakt povedené :)
Jarda - 15.06.2020 21:28:04
Tak hlavně je pěkně hnusnej, ale někomu se líbit může

Seat Leon může mít až 310 koní. Strčí do kapsy Octavii RS i Golf GTI

Čtvrtá generace Leonu je pro rodiny s dětmi i pro nürburgringové entuziasty
16.04.2020 16:20
|
0
Reklama

Legenda se vrací: Volkswagen Golf GTI pouze v automatu a představí se už v Ženevě

Zaujme nejen obrovskou tlamou, ale také vysokým výkonem a spoustou asistenčních systémů
21.02.2020 15:28
|
0

Velký návrat s vůní nafty: Volkswagen Golf GTD se představí už zanedlouho v Ženevě

Novinka bude chtít dokázat, že výkonný diesel s minimálními emisemi jsou dohromady
18.02.2020 11:00
|
0

Renault zase leze do zelí BMW a Mercedesu. Jeho Rafale vypadá skvěle, ale jízda není bez chyb

Velké SUV kupé má sportovně naladěný podvozek, hybridní pohon se však při sportovní jízdě trápí
30.05.2024 08:00
|
0

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3
Reklama

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0
Reklama
Autosalon TV