Reklama
Nová auta

Svět je ještě v pořádku. Porsche 911 GT3 má stále atmosférický boxer, který točí 9000 otáček

Auto, které je často k vidění na track-days, je v sedmé generaci opět výrazně rychlejší

GT3 má v rámci modelové nabídky značky Porsche speciální místo. Dlouhodobě platí za auto, s kterým si objedete schůzky ve městě, o víkendu vyrazíte na klikaté okresky a až se dohodnete s partou kámošů, ukážete jim na okruhu rekordní čas. Nová generace je toho dalším důkazem - je o 17 sekund rychlejší než předchůdce a stlačila čas na Nordschleife těsně pod 7 minut.

Modrá barva inspirována dovolenou

Jednou z barev je i výrazná modrá Shark Blue, kterou vidíte na fotografiích v naší galerii. Přišel s ní Andreas Preuninger, který se dle svých slov nechal inspirovat během své dovolené na Sardinii: "Ležel jsem 27. srpna na pláži na Sardinii, když kolem nás proplula jedna z těch nádherných luxusních superjachet. Měřila tak 100 metrů a měla přesně takhle modrý trup. Okamžitě jsem vyskočil, vzal foťák a vyfotil to. Tohle byla přesně ta barva, kterou jsme potřebovali."

Úžasný motor bez turba prahne po otáčkách

Porsche 911 GT3 je tradičně vyvíjeno v úzké spolupráci s divizí Porsche Motorsport a i když doba je silně elektrifikovaná, u tohoto modelu zůstává svět ještě v pořádku. Během prezentace se k tomuto tématu vyjádřil i Frank-Steffen Walliser, vice prezident modelových řad 911 a 718: "Atmosférický motor chceme zachovat tak dlouho, jak to jen půjde. O turbu diskutujeme, máme ho rádi, ale v případě GT3 děláme vše, co umíme, aby v něm atmosférický motor přežil."

Důkazem budiž i tato pohonná jednotka, kterou je plochý čtyřilitrový šestiválec s výkonem 510 koní, který umí točit až 9000 otáček za minutu. Geny v motorsportu nezapře ani auto ani jeho motor. Když s ním na pódium vjížděl šéf modelů GT Andreas Preuninger, neubránil se ani ve stísněných podmínkách rychlejší jízdy s lehkým smykem. "Tohle auto skoro bolí, když jede pomalu," říkal, když vystoupil.

Motor může být kombinován se sedmistupňovou převodovkou PDK, ale pro ryzí sportsmeny zůstává v nabídce i manuální převodovka. To je v dnešní době také spíše ojedinělé. Z nuly na sto zrychlí nová GT3 za pohých 3,2 sekundy, maximálka je 300 km/h.
Reklama

Aerodynamika a komponenty ze závodních vozů

Porsche se při vývoji GT3 snažilo maximálně zachovat závodní techniku při současné snaze vyhovět homologačním předpisům pro silniční provoz. Tohle auto je prostě na samé hraně - může jezdit na silnici, a přitom je to ryzí sporťák. Třeba motor je identický s tím závodním, jiná je jen řídicí jednotka a výfukový systém. "Ani s akustikou jsme nemuseli nic dělat, motor má úžasný zvuk sám o sobě. Nebylo, co ladit," říká k tomu Preuninger.

Z motorsportu pochází i zadní křídlo (převzato z 911 RSR), které v závodním režimu  zajišťuje oproti předchůdci přítlak vyšší o 150 %! A třeba zadní difuzor dělá ve vysokých rychlostech přítlak víc než 70 kg. Stejně tak se aerodynamicky optimalizovaly i další tvary v duchu hesla "co je dobré pro závoďáky, je dobré i pro normální auta". 

S tím souvisí i snaha o co nejnižší hmotnost, kterou se podařilo udržet lehce nad hodnotou 1400 kg, auto je tedy zhruba stejně těžké, jako předchozí model. Třeba jen na tenkých sklech se podařilo ušetřit 5 kg, nepřekvapí použití karbonové kapoty i střechy.

Tři jízdní režimy úplně stačí

V dnešní době nejrůznějších elektronických vychytávek a systémů možná leckoho překvapí, že nové Porsche 911 GT3 nabízí jen tři jízdní režimy. Podle vývojářů ale Normal, Sport a Track úplně stačí. Kromě toho si je každý může ještě přizpůsobit dle potřeby.

Zájemci o novinku nebudou ochuzení ani verzi Clubsport, kterou značka nabízí od počátků GT3 a koncem roku dorazí i Touring. Zkrátka, nabídka bude opět pestrá a uspokojí i ty nejnáročnější. Základní cena se bude pohybovat nad 3,5 miliony, spíše počítejte s cenovkami od 4 "mega". 
Reklama

Diskuze

Maxmilián - 22.02.2021 17:28:28
Krásný moc bych to chtěl ?????

Nové Audi e-tron GT využívá techniku Porsche Taycan. Ujede skoro 500 km a letí až 250 za hodinu

Další člen rodiny elektrických audin se v předprodeji objeví už za pár dní.
10.02.2021 14:37
|
1
Reklama

Ve středu v Autosalonu Porsche Panamera proti stopkám na okruhu i VW Touareg v pořádném brodu

Premiérový díl vám nabídne rychlost, vzrušení i zábavu za volantem
26.01.2021 15:47
|
0

První jízdní dojmy z Porsche Taycan Turbo S: Je tak rychlé, až to bolí! Překvapilo ale i v zatáčkách

První elektrické porsche poskytuje výkon až 761 koní. Z nuly na 100 km/h zrychlí za pouhé 2,8 s
13.09.2020 08:07
|
4

Komentář: Upínat se k syntetickým palivům je naivní. Budoucnost je bohužel elektrická

Diskuze o syntetických palivech vytváří mylný dojem, že spalovací motory zůstanou zachovány
26.03.2023 09:05
|
36

Retro: Podivný mercedes, který téměř nikdo nezná, slaví 50. výročí. Měl chránit chodce

Experimentální vůz ESF 22 vycházel z Mercedesu-Benz třídy S (řada 116), příď ale byla z jiného vozu
25.03.2023 08:35
|
4
Reklama

Plastové lahve či slupky z rýže, i z takových materiálů se mohou vyrábět udržitelné pneumatiky

Continental chce do roku 2050 vyrábět pneumatiky výhradně z udržitelných materiálů
09.03.2023 16:48
|
1

Evropská komise porušila příslib, proto teď Češi spolu s dalšími státy bojují za spalovací motory

Ministr dopravy Martin Kupka chce výjimku zejména pro použití syntetických paliv
07.03.2023 17:09
|
5
Reklama
Autosalon TV