Reklama
Nová auta

Striptýz zbrusu nového Nissanu Qashqai začíná. Premiéra klasika mezi SUV se ale chystá až napřesrok

Třetí generace Qashqaie bude využívat novou elektrifikovanou alianční platformu
Zdroj: Nissan

O Nissanu nebylo v poslední době moc slyšet, a když, tak spíše v souvislosti se skomíráním jeho evropských aktivit. Teď by se ale přece jen mohlo blýskat na lepší časy. Přestárlou druhou generaci Qashqaie, někdejšího evropského bestselleru a průkopníka mezi kompaktními crossovery, nahradí zjara konečně nový model. 

Osvědčený recept

Pro novou generaci modelu Qashqai si Nissan zachoval hlavní principy, které řídily koncept, design a vývoj dvou předchozích generací: evropský design, vylepšené balení a efektivní hnací ústrojí v kombinaci se zvýšenou kvalitou a zážitkem z řízení.

Podobně jako u jeho předchůdců i design nového modelu Qashqai vedl tým společnosti Nissan Design Europe se sídlem v centru Londýna, zatímco jeho vývoj vedl tým Nissan Technical Center Europe se sídlem v Cranfield, Bedfordshire (Velká Británie).

Elektřině vstříc

Qashqai je prvním novým modelem v Evropě, který využívá platformu CMF-C. Ústředním bodem inženýrského konceptu bylo zachování současných proporcí modelu Qashqai, které jsou „správné“ a klíčové pro jeho úspěch, což znamená, že se pohodlně pohybuje v ulicích města a snadno se vejde na parkovací místa, a zároveň poskytuje slušný vnitřní prostor.

Pokud jde o konstrukci, využity byly lehčí materiály a pokročilé lisovací a svařovací techniky ke zvýšení pevnosti, ale také ke snížení hmotnosti díky hojnému využití vysokopevnostní oceli.

Základní struktura - „páteř“ - platformy CMF-C byla aktualizována na homogennější tvar, aby bylo možné lépe přenášet náraz skrz konstrukci. To způsobí, že struktura bude účinněji absorbovat energii v deformačních zónách a sníží potenciální zatížení přenášené na cestující v případě nehody.

Přímá důsledek spočívá v tom, že celkové je základní konstrukce vozu o 60 kg lehčí a o 41 % tužší než původní model. To podle Nissanu znamená kultivovanost, jízdní komfort a odezvu řízení jako u vozů vyššího segmentu plus vyšší úroveň bezpečnosti v případě nehody.
Reklama

Hlavně efektivně

Nissan nabídne zákazníkům dvě řešení hnacího ústrojí -  zážehový motor o objemu 1,3 litru s technologií mild hybridního pohonu a inovativní systém pohonu e-POWER.

1,3litrový zážehový motor byl rozsáhle přepracován, aby zahrnoval mild hybridní systém. 12V palubní systém obsahuje samostatnou instalaci lithiové baterie umístěné pod podlahou a řemenem poháněný generátor, který shromažďuje brzdnou energii. To umožňuje systémům motoru běžet na nashromážděnou energii, což prodlužuje dobu trvání funkce stop / start, navíc umožňuje pvozu „plachtit“ a nabízí také podporu točivého momentu při akceleraci.

Mnohem větší novinkou je  systém pohonu Nissan e-POWER. Ten nabízí úplný elektrický pohon, což znamená, že kola jsou zcela poháněna elektromotorem. e-POWER se skládá z vysoce výkonné baterie a hnacího ústrojí, které je integrováno do zážehového motoru, generátoru energie, měniče a motoru. U konvenčních hybridních systémů jsou kola poháněna elektromotorem a benzinovým motorem. V systému e-POWER však zážehový motor není spojen s koly; jednoduše nabíjí baterii - podobně jako třeba u dieselelektrických lokomotiv. Na rozdíl od plného EV je tedy zdrojem energie motor, nikoliv jen baterie.

Oficiální premiéra nového Nissanu Qashqai by se měla konat na jaře příštího roku, zde si zatím můžete prohlédnout srovnání té stávající s konkurencí.

Diskuze

PICHAV - 22.11.2020 22:37:42
MUSLIM !!!!! ZE SE PROBUDIL MUJ PLAGIATOR PICHAV - 22.11.2020 00:54 !!!!! Z COVIDA A PLKY ZAS POVIDA
PICHAV - 22.11.2020 00:54:24
ZLATA MOJE SUPER SPORT FELICIJA MUSLIM FOREVER HUHU!!!!!

Legendární řada Nissanu "Z" neumírá. Po 12 letech spatřil světlo světa koncept označovaný Z Proto

Hvězda filmových pláten a učitel mladých drifterů Nissan 370Z se konečně dočkal nové generace
30.09.2020 20:06
|
0
Reklama

Nissan X-Trail třetí generace je Qashqai prodloužený pro sedm lidí. V posledních letech má problémy

Naftové motory od Renaultu patří mezi spolehlivější. Model jako celek ale pohořel v Británii
22.05.2020 06:14
|
3

Nový Nissan Juke odhalil své ceny. V základním provedení bude dražší než Škoda Kamiq

Do Česka přijíždí nová generace malého SUV. Prodává se od 419 990 korun
04.02.2020 11:56
|
0

Retro: Ford Sierra se z tuzexového snu stal jedním z prvních manažerských aut raného kapitalismu

Dnešní čtyřicátníci si ji dobře pamatují z našich silnic, vydržela totiž dlouho nezestárnout
18.03.2023 08:45
|
9

Retro: Nejlevnější auto 90. let mělo stát 99 tisíc korun. Vyklubal se z něj indický žigulík

Vůz Premier 118 NE byl mediální bublinou, která v roce 1992 splaskla až po pořádném nafouknutí
11.03.2023 08:02
|
7
Reklama

Retro: Akční modely z 90. let zakrývaly chudou techniku Favoritů a Formanů. Dnes jsou vysoce ceněné

Jména jako Komfort nebo Silver Line patří neodmyslitelně k českým automobilovým devadesátkám
04.03.2023 09:22
|
17

Retro: Porevoluční české autobusy Oasa se chtěly přiblížit Západu. Bránil tomu ale i pach toalet

Designově vcelku povedené dálkové autokary z Čáslavi doplatily na krátký vývoj a omezené zdroje
25.02.2023 09:50
|
35
Reklama
Autosalon TV