Reklama
Nová auta

Peugeot 308 GTi vs. Hyundai i30 N Performance: ikonu vyzval nováček z Česka, který překvapil svět

Porovnání dvou ostrých hatchbacků z hlediska jízdy, chování motorů nebo designu

Nenápadný peugeot vs. křiklavý hyundai

Testované sportovní hatchbacky se odlišují především designem. Na jedné straně stojí francouzský lev Peugeot 308 GTi, který vzhledem nechce dát najevo agresi a zuřivost. Na straně druhé absolutní opak. Tedy Hyundai i30N v hadrech pouličního grázla, z něhož rozhněvanost a brutalita sálá do širokého okolí.

To tedy platí hlavně pro dražší provedení Performance, které běžné "enko" doplní o dynamičtější naladění agregátu 2,0 T-GDI (nárůst výkonu o 25 koní), 19" kola z lehké slitiny s pneumatikami Pirelli 235/35 R19, e-LSD (elektronicky řízený diferenciál s omezenou svorností), brzdové kotouče Performance s průměrem 345/315 mm, aktivní ventil výfukové soustavy a také o výztuhu v zavazadlovém prostoru. Nadílka doplňků vyjde majitele na 40 tisíc korun. Francouz nic podobného zákazníkům nenabízí. Prodává se v jediné verzi, která se dá měnit a upravovat jen zlehka.

Tady není o čem...

Verdikt v soutěži krásy tedy je: Za mladou generaci říkáme, že bychom rozhodně sáhli po atraktivnějším i30 N. Nenápadná rychlá auta mají také něco do sebe, ale v tomto případě není vůbec o čem. Z této disciplíny si prvenství odváží jednoznačně hyundai.
Reklama

Interiéry se moc neliší od běžných verzí

U sportovních aut nejde jen o motor, řazení a podvozek. Jde také o zázemí a pohodlí na palubě. V tomto ohledu drží peugeot krok s hyundaiem. Oba vozy poskytují posádce uklizenou, přehlednou a logicky uspořádanou přístrojovou desku a okolí šoféra. Palubka Francouze má navíc specificky umístěné palubní budíky nad volantem. Řidič tak má informace o jízdě přímo před jeho očima. Šoférům s menším vzrůstem však bude horní část kormidla překážet, jelikož přístroje trochu zakrývá.

. V kabinách obou hatchbacků dominují kvalitní materiály v podobě kůže a alcantary. Kvůli relativně nízké cenovce tu však nalezneme i tvrdé plasty.

Hned na úvod musíme říci, že jak v "gétéíčku" tak i v "enku" se nám sedělo perfektně a jen stěží tedy budeme určovat vítěze této disciplíny.

Za volantem peugeotu jen těžko poznáte, že sedíte v nadupané verzi s výkonem 260 koní. Napovídají tomu pouze sportovní sedadla, kovová hlava řadící páky, dynamičtější volant a sem tam nějaké to logo GTi. Toť vše. Oproti tomu na palubě hyundaie se nachází vícero prvků, díky kterým lze vrcholné provedení rozeznat. Jedná se například o sportovní sedadla, atraktivnější palubní přístroje, specifický volant s voliči jízdních režimů, sportovní řadící páku s odlišným designem či o koberečky a nástupové prahy s logem N.
Reklama

Téměř jako u BMW

Obě auta disponují bohatou výbavou, za kterou by se nemusel stydět kdejaký prémiový hatchback. Automatická duální klimatizace, velký dotekový multimediální displej, parádní audiosoustava, LED světlomety, vyhřívaná sedadla i volant a mnoho dalšího je standardem obou vozů. Nechybí ani početná armáda bezpečnostních a komfortních asistentů.

Pokud bychom tedy nebrali v potaz cenu, skončilo by interiérové klání plichtou. Avšak vezmeme-li na vědomí, že Peugeot 308 GTi je o 130 tisíc korun dražší než Hyundai i30N (o 90 tisíc v případě Performance) máme o vítězi jasno.
Reklama

Velké turbo nedokáže porazit velký objem

Každá z automobilek šla na pohon sportovního hatchbacku jinou cestou. Peugeot nasadil pod kapotou motor s objemem pouze 1,6 litru, který nadopoval velkým turbodmychadlem. Díky tomu malý motor laděný odborníky z divize Peugeot Sport dokáže vyvinout ohromujících 265 koní.   

Zásadní výhodou takového agregátu je spotřeba, která se při šetrné jízdě dokáže ustálit na hodnotě kolem 6,5 l/100 km. Líbí se nám i chování pohonné jednotky ve vysokých otáčkách. Připomíná staré dobré atmosféry. Tím bohužel plusy končí. Velkým problémem je prodleva turba a jeho agresivní nástup. Dalším mínusem zvuk, který v podstatě není přítomen. Jediné, co můžete slyšet, je falešně generovaný hluk z reproduktorů a odfukování rozměrného turbodmychadla. Peugeot dynamikou v porovnání s hyundaiem citelně zaostává. I 10 koňských sil a 23 Nm točivého momentu rozdílu je znát.  

Jediným mínusem je spotřeba

Česo-koresjký sporťák zaostává za Peugeotem 308 GTi spotřebou, která se nedostane pod hranici 8 l/100 km. To je ale jediné, v čem hyundai soka nedokázal trumfnout. Dvoulitrový přeplňovaný agregát pod haubnou i30 N Performance dává výkon 275 koňských sil a 353 Nm. Už podle těchto hodnot je jasné, že má navrch. Realita není jiná. Motor krásně táhne a jde za plynem jak pes za klacíkem. Nástup turba není tak znatelný jako u "gétéíčka" a vše probíhá podstatně plynuleji.
Reklama

Orgasmus pro uši!

Tím vůbec nejlepším je kombinace motoru a skvělé výfukové soustavy. Zvuk, který z auta vychází, je doslova orgasmus pro uši. V nízkých otáčkách je hluboký a dunivý, po postupném přidávání plynu se frekvence zvyšuje a připomíná rallyové speciály. To nejlepší přichází po ubrání plynového pedálu, kdy se z dvou koncovek výfuku ozve bouře v podobě práskání.   

Sečteno, podtrženo, titul za lepší dělo pod kapotou získává Hyundai i30 N kvůli vyššímu výkonu a celkově lepšímu chování a zvuku, který je u sportovních aut nutností.      
Reklama

Základem úspěchu jsou zatáčky. Komu chutnají více?

Zdroj: Robin Běhal
Zdroj: Robin Běhal

Co se týče podvozku, je to velmi složité. Oba vozy nabízí něco jiného. 

Peugeot 308 GTi není tak tvrdý jako hyundai, což je zvlášť ve městě a na dálnici velkou výhodou. Řidič chvílemi zapomíná, že sedí v ostrém hatchbacku. To se rázem změní, když vyrazí na okresní cesty a klikaté silničky. Teprve zde se ukáže obrovský potenciál francouzské kompaktní střely.

Podvozek skvěle filtruje nerovnosti a přitom dává řidiči důvěrné informace o stavu vozovky. Při ostrém průjezdu zatáčkou bez problému drží stopu i na zimních pneumatikách. Nedotáčivé chování přichází pouze po přidání většího množství plynu v půlce zákruty. S tím si ale zkušený řidič dokáže poradit. Pochvalu si zaslouží i ostré a přesné řízení, které bezvadně koresponduje s charakterem vozu. Bohužel proti Korejci nedisponuje voličem více jízdních režimů, což autu ubírá na využitelnosti. 
Reklama

Nejlepší ostrý hatchback na trhu

Hyundai i30 N Performance je na tom malinko jinak. Záměr být sportovním autem maskuje o poznání hůře. Ve městě i na režim "Normal" neustále poskakuje. Zapříčiňuje to extrémně tuhá karoserie a tvrdý podvozek.

Aby se i30 N mohlo předvést v plné své kráse, je zapotřebí kvalitní silnice bez větších nerovností. Zde hyundai vytáhne esa z rukávu. Nedotáčivost skoro nezná, drží stopu jak přibitý k asfaltu a dokonale zatáčí. Zadek neodskakuje a vůz i při vyšších rychlostech zůstává stabilní. Jediné, co nás dokázalo při agresivní jízdě rozhodit, byla kombinace nejostřejšího režimu "N" a rozbité silnice. Podvozek v tomto nastavení nezvládal pohlcovat nerovnosti a zmítal se. To se dá naštěstí jednoduše vyřešit přepnutím na mírnější jízdní mód.  

Když to shrneme, oba sporťáky zatáčet a řádit na okreskách umí, ale každý je jinak naladěný. Peugeot lépe zvládá nerovnosti a je pohodlnější. Hyundai naopak dominuje na hladkých silnicích a je dospělejší.

Dlouhé pohodlné řazení vs. krátké a přesné

Jak Peugeot 308 GTi tak Hyundai i30 N mají šestistupňovou manuální převodovku, ale rozdíly v nich jsou diametrální. Opět se nejdříve podíváme na zoubek "gétéíčku". Svou rodnou zemi v řazení bohužel nezapře. To znamená, že dráhy jsou zbytečné dlouhé a celkový pohyb v kulise gumový. To se ke sportovnímu autu prostě nehodí. Jediné pozitivum na převodovce peugeotu je komfort, který oceníte na dlouhých cestách a ve městě.  

Hyundai je o level výše. Má krátké dráhy, řazení je přesné a ostré. Dokonce lze nastavit automatické meziplyny, což se hodí na okruhu nebo při sportovní jízdě. 

V této důležité disciplíně si Hyundai i30 N svého soka namazal na chleba. Zde peugeot opravdu ztrácí. 
Reklama
Reklama
Autosalon TV