Reklama
Nová auta

Škoda potvrdila přesun výroby Superbu do Bratislavy. Uvolňujeme kapacity potřebné pro růst, tvrdí

Česká automobilka bude novou generaci Superbu alespoň vyvíjet. A spolu s ní i nový Passat
Zdroj: Ondřej Běhal

Škoda Auto prostřednictvím tiskové zprávy oficiálně potvrdila to, o čem už se delší dobu šuškalo: Příští generace modelu Superb bude vznikat v závodě Volkswagenu v Bratislavě. Uvolněné kapacity v dosavadní továrně na vlajkové lodi v Kvasinách budou využity na pokrytí poptávky po SUV Karoq a Kodiaq, který se na východě Čech bude vyrábět nadále. 

Výroba v Bratislavě, vývoj v Mladé Boleslavi

Přesun vychází z takzvaného „plánování vytíženosti závodů“. V tomto dokumentu se na úrovni koncernu stanovuje, ve kterém závodě se budou vyrábět které modely. Vedle přesunu výroby modelu Superb do Bratislavy je v něm také stanoveno, že výroba vysoce ziskové vlajkové lodi segmentu SUV Škoda Kodiaq a jejího následníka zůstane v dlouhodobém horizontu v Kvasinách.

To ale není jediná útěcha pro Škodováky. Koncern jim totiž podle tiskové zprávy také přiřkl vývoj nové generace vozů střední třídy, které patří do skupiny objemových značek koncernu Volkswagen. Přeloženo do srozumitelné řeči to znamená, že se v Mladé Boleslavi bude vyvíjet nová generace Škody Superb, ale také nová generace Volkswagenu Passat. Další koncernový vůz střední třídy, tedy Audi A4, ale zůstane dále pod taktovkou Ingolstadtu. Nový Superb a Nový Passat se tedy budou vyvíjet v Česku, ale vyrábět na Slovensku.

Objevily se také nepotvrzené spekulace, že se díky přesunu výroby Superbu mimo Česko podaří udržet novou generaci Škody Fabia Combi.
Reklama

Současný Superb

Kompletní ceník a technická data současné generace Škody Superb v karosářské verzi liftback najdete ZDE. Kombík objevíte ZDE. V našem Katalogu si můžete Superb porovnat s konkurenčními vozy.

Vedení přesun vítá, odbory protestují

Předseda představenstva Škody Thomas Schäfer vysvětluje: „Vítáme rozhodnutí týkající se plánování vytíženosti koncernových závodů. Ve společnosti Škoda získáme v České republice dodatečné kapacity, které jsou naléhavě potřebné pro náš růstový plán. Tím vytvoříme podmínky pro další expanzi naší značky při současném zachování vysoké ziskovosti. Považuji za důležitý signál, že značka Škoda v koncernu Volkswagen zároveň převezme ještě větší odpovědnost."

Podobně vstřícná reakce na tento krok se ale rozhodně nedá čekat od odborářského bosse Jaroslava Povšíka, který už v minulosti vyjádřil své rozhořčení nad celou situací: "Až se rozzlobíme, zastavíme pásy", řekl mimo jiné v rámci červencové personální rošády na kapitánském můstku a ní spojenými spekulacemi o možném přesunu výroby některých modelů do zahraničních závodů.

Jak k tomu došlo?

Původně se uvažovalo o výrobě příští generace obou špičkových modelů koncernu na „passatovské“ lince v německém Emdenu. Pak se pozornost koncernu obrátila do Turecka, kde plánoval vybudování nového závodu s kapacitou 300 000 vozů ročně. Vojenská operace v Sýrii nakonec donutila vedení koncernu plány na výstavbu miliardové investice přehodnotit. Zároveň s tím se však musely pro vlajkové lodě najít nové výrobní kapacity.

Už tehdy se mezi potenciálními závody, které by se mohly ucházet o tento úkol, skloňoval i bratislavský Volkswagen. Nahrávala mu výroba prémiových modelů jako Audi Q7, Q8 či Porsche Cayenne, ale i plán postupně utlumit produkci malých městských modelů Škoda Citigo, VW Up! a Seat Mii, což znamená uvolnění kapacit, které koncern hledá.

Diskuze

Maty - 17.11.2020 14:43:24
Na co nový kapacity, prodeje nových aut prudce klesají po celém světě. Lidi nebudou mít už tolik peněz na zbyt díky pádu ekonomiky zásluhou vládních kouzelníků. Dopadneme jak na Kubě budeme opravovat 30-40let staré auta.
Martin - 20.11.2020 12:37:28
No, tak budeme opravovat stará auta , proč ne ? Byla spolehlivá, pěkná, individualistická a hlavně " trendy ekologická " protože už byla vyrobená !!! A pan odborář Povšík se může jít pást.........! Dobrý nápad!

Nejvýkonnější Škoda Octavia RS všech dob se pere o svůj charakter s požadavky dnešní doby

Hybridní rodinný sporťák notně zezelenal, svezení ale stále nabízí velmi zajímavé
04.11.2020 09:34
|
7
Reklama

Škoda 180/200 RS byla vrcholem mezi českými soutěžními auty. Vznikly tři a dnes stojí milióny

Stotřicítka RS byla sice skvělé a úspěšné auto, boleslavský dvoulitr OHC je ale jiná liga
01.11.2020 17:39
|
25

Škoda Octavia boduje u Britů - získala titul Nové auto roku 2020 časopisu Auto Express. A nejen to

Octavia si připisuje i tituly Nejlepší kompaktní rodinný vůz a Nejlepší kombi. Zvítězil i Superb
15.10.2020 15:30
|
3

Osobáku pro sedm lidí za rozumné peníze by byla škoda. Test Dacie Lodgy 1.5 dCi 85 kW Stepway

Tohle auto nabízí variabilitu rodinného MPV v kabátku SUV. Testovaná verze stála přibližně 450 tisíc
28.11.2020 17:35
|
5

Vybrali jsme pět nejkrásnějších škodovek historie. Dostala se mezi ně i jedna soudobá

Hlasovalo jedenáct motoristických expertů a redaktorů Autosalonu a TV Prima
25.11.2020 19:55
|
0
Reklama

Porovnali jsme škodovácká SUV Kamiq, Karoq a Kodiaq poháněná stejným motorem. A divili se

Všechny tři škodovky do lehčího terénu lze mít s benzinovým turbomotorem 1.5 TSI a manuálním řazením
25.11.2020 19:49
|
19

Hyundai i30 kombi N-Line jsme postavili proti osmi konkurenčním kombíkům

Sportovně vyhlížejících praktických aut s běžnými motory přibývá. Octavia Combi zatím chybí
18.11.2020 20:43
|
0
Reklama
Autosalon TV