Reklama
Nová auta

Škoda vyrobí ze Scaly otevřený sportovní dvoumístný spider. Dostane jméno Slavia

Nejde o úlitbu fotbalovému klubu, ale připomínku výročí založení firmy Laurin a Klement v roce 1895

Škoda Buggy (1972)

Zdroj: Škoda Auto

Málo známou skutečností je, že prvním projektem, kterého se zúčastnili žáci škodováckého učiliště, byla v roce 1973 plážová Škoda Buggy. Tehdejší učni se totiž podíleli na výrobě jeho karoserie, která vycházela z úspěšného autokrosového stroje.

Značka si chtěla ověřit, zda by projekt s relativně zajímavým exportním potenciálem dával obchodně smysl. Rozvor výchozího sedanu Škoda 110 L byl zkrácen na 2000 mm, podvozkovou plošinu konstruktéři vyztužili dvěma podélníky, trubkovým rámem čelního skla a vyšším obloukem nad hlavami řidiče se spolujezdcem. Otevřenou kovovou karoserii prototypu s dispozicí 2+2 navrhl designér Josef Čech a s vysokým podílem ruční práce ji vyrobili již zmínění učni firemního odborného učiliště.
Reklama

Škoda Citijet (2014)

Zdroj: Škoda Auto

"Malý drsňák“, jak se o něm psalo, si musel vydobýt své místo na slunci a udělat projektu Azubi Car jméno ve "fabrice", což se mu povedlo. Studenti se rozhodli postavit stylový kabriolet na bázi tehdy nového modelu Citigo.

Uvnitř dvě místa, zvenčí dvě barvy – modrá a bílá. Modře lakovaná byla i sportovní kola z lehkých slitin. Zapůsobil také ručně vyrobený zadní spoiler a výfuk se dvěma koncovkami. Tento sportovní skvost šlapal na benzinový motor 1.0 MPI o výkonu 55 kW.
Reklama

Škoda Funstar (2015)

Zdroj: Škoda Auto

Druhý ročník novodobé soutěžní tradice byl nezáviděníhodný, neboť byl plný očekávání, jestli výsledek překoná ten první. Studenti se s tím ovšem vypořádali, jak nejlépe mohli, když vytvořili úplně jiný vůz.

Odvážný a sportovně střižený Funstar všem vyrazil dech. Odborníci i novináři nešetřili chválou a jednohlasně se shodli, že karoserie pick-up Fabii opravdu sluší. Třešničkou na dortu pak byl soundsystem o výkonu famózních 1 400 wattů. ŠKODA Funstar se stala hitem na sociálních sítích.

Škoda Atero (2016)

Zdroj: Škoda Auto

Třetí ryze učňovský vůz v řadě si nemohl dovolit žádné zaváhání. Na modelu Atero strávili frekventanti Akademie neuvěřitelných 1 300 hodin. Víc než čtyřmetrové kupé stavěli na základě modelu Rapid Spaceback. Přestavba byla o něco rozsáhlejší než u předchozích dvou vozů.

Dotkla se především střechy, která se svažuje dříve než u klasického modelu. Bylo potřeba předělat i B a C sloupky nebo velikost dveří. Výsledek ale stál za to a nutno dodat, že by se neztratil ani na trhu.
Reklama

Škoda Element (2017)

Zdroj: Škoda Auto

Dalším konceptem založeným na modelu Citigo byl volnočasový Element, který byl stylizován coby novodobá plážová buggy. 

Vůz byl poháněn elektromotorem a umožňoval dokonalé pohodlí v přírodním prostředí. K dispozici byla lednička a také televize se 108 cm úhlopříčkou, která byla umístěna ve víku pátých dveří.
Reklama

Škoda Sunroq (2018)

Zdroj: Škoda Auto

Předposlední dílo žáků škodovácké líhně  využilo jako základ model Karoq. U konceptu s otevřenou karoserií studentský tým šikovně zkombinoval pozitiva obou kategorií, kdy k výchozímu SUV přidal své pojetí zábavy.

Studenti proto mysleli třeba na to, jak naložit surfovými prkny, a zároveň si při cestě za zážitky užívat vítr ve vlasech a slunce v zádech. Možná právě proto vybrali studenti z návrhů fanoušků na Facebooku jako nejlepší jméno Sunroq.
Reklama
Reklama
Autosalon TV