Reklama
Nová auta

S Renaultem Espace poprvé na českých silnicích. Proti Škodě Kodiaq má nabito, nejen cenou

Novinka stojí stejně v provedení pro pět i sedm cestujících. Prodává se ale zatím jen jako hybrid
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Nový Renault Espace dorazil do Česka. A to v době, kdy se na zdejší silnice chystá také nová Škoda Kodiaq. Protože Francouz přešel z kategorie MPV mezi větší SUV, očekává se náročný souboj. I touto optikou jsem se tak na novinku dívali během cesty z Prahy na Pálavu. Auto nás potěšilo prostorností i velmi pohodlným podvozkem, trochu rozpačití jsme ale byli z chování hybridu, který je zatím pro Espace jedinou volbou. A jak je na tom s praktičností? I to se dozvíte z našich prvních jízdních dojmů z českých silnic.

Cenová válka

Nový Renault Espace už známe snad do posledního šroubku. Byli jsme totiž na jeho statické premiéře v Paříži i na prvních jízdách v okolí Porta. Čas se ale posunul a model mezitím dostal svůj český ceník. V něm figuruje jediný motor, jde o hybrid o výkonu rovných 200 koní, který se prodává ve třech výbavových verzích, tedy Techno, Esprit Alpine a Iconic. Kompletní ceník včetně technických údajů najdete v našem katalogu, stačí kliknout na tento odkaz.

Kdo už o novém Espacu četl, ví, že jde reálně spíš o prodlouženou verzi SUV Renault Austral, to stojí s daným motorem o 90 tisíc korun méně (jeho ceník máme zde). Nenabízí se ale v provedení pro sedm cestujících, má dokonce i o něco kratší rozvor a také výrazně menší kufr. Pokud byste se rozhodovali a nevěděli, jestli je pro vás víc Austral nebo Espace, tak jsme oba modely proti sobě postavili v našem porovnávači. Výsledek najdete zde.

Espace to nicméně bude mít na českém trhu těžké, protože na svět přišla nová generace Škody Kodiaq. Jde o dlouho očekávanou novinku a model, který je na trhu s přehledem dominantní. Velkou šancí francouzského modelu je zahájit cenovou válku, což už je vlastně i patrné z ceníku. Kodiaq totiž začíná nad milionem korun (ceník zde), ale zase má pod kapotou v této třídě velmi oblíbený diesel. Naftu přitom Renault vůbec v plánu nemá a jde modernější cestou hybridu. Nový Espace s Novým Kodiaqem jsme přesto srovnali, jak to dopadlo, to se můžete opět přesvědčit v našem porovnávači.

Ideál na české silnice

Testovali jsme model s víceprvkovou zadní nápravou a natáčením kol, to je technika dostupná pro dvě nejvyšší verze. Espace se pak chová na silnici velmi vyspěle, ať už je to stabilita ve vysokých rychlostech na dálnici, nebo eliminace větších náklonů na klikatých okreskách. Odhlučnění podvozku je navíc vynikající, tlumiče jsou nastaveny na velmi komfortní svezení a tak je po pár kilometrech jasné, že tohle auto bude fungovat jako skvělý polykač kilometrů. O natáčení zadních kol 4Control jsme už psali mockrát, jen uveďme, že zadní kola se v nízkých rychlostech natáčí proti směru předních kol (do pěti stupňů), ve vyšších s nimi o 1,2 stupně. Způsob natáčení se mění podle zvoleného jízdního režimu a zátěže, přibližně kolem 60 až 80 km/h. K tomu přidejme ještě ostřejší řízení a Espace se zdá být mrštným vozem.

Hybridní E-Tech 200 využívá jako základ speciálně vyvinutý tříválec s objemem 1,2 litru. Má přímý vstřik, turbo s proměnnou geometrií nebo rozvody řetězem. Výkon je 96 kW a pojí se s elektromotorem o síle 50 kW (146 kW / 199 k v kombinaci), kterému dodává energii baterka s kapacitou 1,7 kWh. Systém pracuje ve 400V síti a slibuje kombinovanou spotřebu 4,6 litru na 100 km. Jednotka je velmi dobře odhlučněná, spotřebou ale výrazněji neoslnila ani na českých silnicích. My jsme směrem na Moravu jeli za 7,5 litrů, nazpět při dálničním pospíchání z Brna pak za osm. Od kolegů jsme ale slyšeli i desetilitrovou hodnotu, to měl někdo opravdu tězkou nohu.

Nicméně výkon dvou set koní je velmi příjemný, předjíždět není problém. Jen je tu jeden neduh – chování hybridního systému a jeho práce s automatem. Pokud sešlápnete prudce plynový pedál, auto chvíli hodnotí, jak se zachovat. Výsledkem je zhruba dvousekundová prodleva, kdy Espace nejprve mírně cukne, pak přemýšlí než připojí spalovací motor a začne zrychlovat. V dálničních rychlostech se někdy stává, že vůz po přidání plynu dokonce mírně zpomalí a pak teprve akceleruje. Moc nám nesedělo ani chování brzdového pedálu. Vše je ale o zvyku, určitě si hybridní Espace před koupí pečlivě porojeďte, zda na takové chování narazíte a nebude vám vadit.

Odveze všechny

A jak je na tom s praktičností? Inu, označení vozu jako Espace je trochu matoucí a tak od něj kdekdo může automaticky očekávat třeba tři plnohodnotná místa ve druhé řadě sedadel nebo velký vstupní prostor do kufru. Nic z toho ale Espace na rozdíl od předešlých generací nemá. Pokud ale o novince budete uvažovat spíš jako by to byl Renault Austral XL, chcete-li Grand Austral, najednou jeho smysl pochopíte a oceníte přidanou užitnou hodnotu, která za 90 tisíc korun navíc proti standardnímu Australu dává smysl.

Výbornou zprávou je, že pětimístná i sedmimístná verze stojí stejně, sedm míst samozřejmě ubere prostor v kufru (581 vs. 477 litrů). Sedadla ve druhé řadě se ale dají podélně posouvat, a to o slušných 220 mm a tím upravovat prostor pro cestující v zadních dvou řadách podle jejich potřeb. Vzadu je ale vyhrazeno svezení hlavně pro nejmenší členy posádky. Nicméně za královský prostor ve druhé řadě dostává Espace určitě palec nahoru.

Za dané peníze jde tak v kategorii rodinných SUV o určitě velmi zajímavou nabídku. A také vhodnou alternativu pro ty, kteří prostě nechtějí úplně konfekční vůz. Austral totiž dokáže zaujmout svým neotřelým designem i zajímavým pojetím interiéru. Funkčnost je špičková, prostornost dobrá. Sami bychom ale ještě počkali na klasické benzinové motory (s mild-hybridem). S nimi by totiž měl být tento model ještě levnější.
Reklama

Diskuze

Asf - 26.11.2023 06:52:07
No nemyslím si že by majitelé naftových Espasů houfně přecházeli na hybridní SUV. Zvláště pak, když jsou ceny nových vozů více než vysoké.
Pítr - 25.11.2023 09:39:53
To je diskuze jak sviňa. Člověk ji otevře v domnění, že třeba nějaký uživatel dá postřeh a tady je nagrcáno jak pod stolem. A pro pochopení těch příspěvků si to ještě musí přeložit v překladči z klingonštiny. Bože bože...

Nová Škoda Kodiaq konkurenci zahanbuje prostorností. Cenově už to tak slavné není

Zatím se oblíbené SUV prodává jen s jednou výbavou a motorem. Porovnali jsme s konkurencí
16.11.2023 16:53
|
1
Reklama

Škoda na e-Salon přivezla Superb a Kodiaq ve verzi iV. Na elektřinu ujedou přes 100 kilometrů

Mladoboleslavské novinky mají ve svých útrobách plug-in hybrid s baterií o kapacitě 25,7 kWh
09.11.2023 16:00
|
2
Reklama

Škoda spouští prodej nových modelů Kodiaq a Superb. Ani jeden nekoupíte pod milion

Oba vozy mají bohatší standard, SUV je dokonce cenově výhodnější než předchůdce
09.11.2023 12:00
|
2

Retro: Čím dál se Dacia 1300 vzdálila od původního Renaultu 12, tím byla horší. Vyráběla se 35 let

U nás jsme měli Škodovku, v SSSR jezdil Žigul, v NDR Trabant a Rumunsko ve velkém motorizovala Dacia
14.10.2023 08:37
|
14

Poprvé za volantem Volva EX30. Nízká cena je K.O. soupeřům, nabízí za ni komfort i rychlost

Použitých eko materiálů je na palubě možná až moc, někdy to nevypadá úplně hezky
22.02.2024 09:54
|
6

Aditiva sami nedolévejte, hotová paliva jsou lepší, říká v rozhovoru expertka na pohonné hmoty

V zimě může dojít k problémům i kvůli AdBlue, to totiž zamrzá už při -11 stupních Celsia
21.02.2024 13:51
|
27
Reklama

Škoda Superb má nové ceny. Kombi i litfback se nyní vejdou pod milion

Mladá Boleslav rozšířila ceník Superbu o variantu s karoserií typu liftback, přidala motory
20.02.2024 13:42
|
0

Tento model Lamgorghini Countach rozhodně není na hraní. Stojí stejně jako nová Škoda Kamiq

Postavit malou repliku legendárního italského vozu zabere profesionálům na 400 hodin práce
20.02.2024 12:00
|
0
Reklama
Autosalon TV