Reklama
Nová auta

Renault Rusům přenechá Ladu za třicet haléřů i s továrnou. Nivy se ale v EU budou prodávat dál

Moskevský závod vyrábějící modely Duster, Kaptur nebo Arkana má přejít pod tamní samosprávu
Zdroj: Tiskový servis Lada

V roce 2005 Renault koupil čtvrtinový podíl v ruské automobilce AvtoVAZ vyrábějící vozy značky Lada. Za tuto transakci zaplatil zhruba miliardu eur a investice postupně navyšoval. V rámci těchto investic byl modernizován závod v Togliatti a vylepšena byla také nabídka modelů. Ve stejném roce pak Renault otevřel také moskevský výrobní závod. Ten nebyl určen přímo pro značku Lada, ale pro lokální produkci modelů aliance Renault/Nissan/Mitsubishi. Podle aktuálních informací se zdá, že se všemi těmito aktivitami je dnes definitivní konec. 

Většinový podíl za třicet haléřů

Různá média, včetně například Automotive News, v současnosti přišla se zprávou, že Renault přenechá svůj podíl ve společnosti AvtoVAZ ruské výzkumné organizaci NAMI za symbolický jeden rubl, tedy v přepočtu zhruba třicet haléřů. Francouzská automobilka od roku 2005 navýšila svůj podíl na 68 procent. Pro úplnost, patnáctiprocentní podíl automobilky Renault přímo drží francouzská vláda. Ta stávající situaci odmítla komentovat, stejně jako Renault samotný. 

Automotive News s odkazem na ruské ministerstvo obchodu uvádí, že důvodem pro takové rozhodnutí by měla být ztráta schopnosti Renaultu udržet své aktivity na ruském trhu v chodu. Během pěti až šesti let bude mít francouzská značka údajně právo svůj původní podíl od NAMI odkoupit zpět, téměř jistě už to ale nebude za jeden rubl. 

Ruský ministr obchodu Denis Manturov pak také prohlásil, že moskevská továrna značky Renault přejde pod místní samosprávu. Zde vznikaly modely Renault Kaptur (ano, v Rusku se píše s K), Duster, Arkana a Nissan Terrano. Výroba tu byla zastavena už v březnu. 
Reklama

Lady se u nás prodávat nepřestanou

Ačkoliv se vozy značky Lada v rámci EU už masově příliš neprodávají, což platí také pro český trh, stále existuje specifická skupina zákazníků, kteří tyto automobily kupují. Mnohdy jde o firmy hledající cenově dostupný automobil nabízející nadprůměrné terénní dovednosti a také levnou údržbu. Jeden konkrétní příklad za všechny: Nivy jsou například využívány společností Securitas pro ostrahu severočeských dolů právě proto, že údržba jiných modelů zvučnějších značek by byla násobně dražší. 

Aktuální situace kolem ruské invaze na Ukrajinu a aktuálního stažení Renaultu ze společnosti AvtoVAZ toho patrně na prodeji vozů značky Lada na našem trhu v dohledné době moc nezmění. „Vozidla Lada Niva Legend a Niva Travel jsou na území EU v dostatečných počtech skladem. Jedná se o nejméně 200 kusů, z nich 12 máme k dispozici přímo v Brně. Co se týká situace přímo v Rusku, tak výroba terénních vozů podle našich informací běží v omezené míře dál a k dispozici jsou i skladové vozy. Takže pokud by si někdo nedokázal vybrat z toho, co nabízíme k okamžitému odběru, stále existuje možnost dovézt vůz na objednávku. Dovoz je o něco časově náročnější, to je jediný rozdíl, který zákazník na sobě pocítí,“ řekl Autosalonu Lukáš Vaverka z brněnské společnosti CanoCar, která kromě ruských modelů prodává také vozy značky Suzuki. 

„Dopad stažení Renaultu z Ruska těžko odhadovat. Tento krok by určitě tvrdě zasáhl osobní modely na platformě Renaultu (Xray, Largus) a s technikou Renaultu (Vesta). Terénní vozy, kterými se zabýváme my, se zdají být v bezpečí, protože od Renaultu využívají jen některé méně podstatné a snadno nahraditelné díly, např. palubní počítač v Nivě Legend. Jelikož se Lada prodejně zaměřuje téměř výhradně na trhy bývalého Sovětského svazu, dá se předpokládat, že po odchodu strategického partnera bude automobilka schopna dlouhodobě udržet výrobu v obdobném rozsahu jako dříve,“ doplnil Vaverka. 

Diskuze

Vovka - 29.04.2022 19:53:31
Mas špatne informace, Jardo…
luděk - 29.04.2022 18:18:10
A čekal snad někdo něco jiného od slepence zlodějů a neschopných netáhel. První co udělala tahle slepenina bylo, že se zvedl počet kancelářníků. Prostě sliby chyby a jejich voličům je to stejně jedno.

Rusko ruší povinné návštěvy STK. Nově na ně musí jen autobusy a náklaďáky, ostatní dobrovolně

Uchu našince to může znít jako sci-fi, ale v zemi, kde zítra znamená včera, je možné všechno
21.09.2021 13:51
|
10
Reklama

Poklady stodol a garáží: Legendární Lada Niva byla prvním SUV na světě. Dodnes se vyrábí

Po rozvodu s Chevroletem se tradiční jméno vrátilo tam, kam patří už 44 let
30.05.2021 08:02
|
4

Lada Niva na Západě prakticky skončila. Ruský podnikatel žijící v Německu má plán, jak ji nahradit

Projekt společnosti Partisan motors má ukojit poptávku po schopném laciném teréňáku.
31.07.2020 11:09
|
0

Kia brzy nabídne českým zájemcům obří elektromobil. Na cestu z Prahy do Brna se nabije za 15 minut

Kia zveřejnila další podrobnosti týkající se crossoveru EV9. Novinka vypadá velmi zajímavě
29.03.2023 10:00
|
0

Cupra sází na elektromobily, chystá se dobýt Ameriku a brzy ukáže Tavascan. Seat zatím stojí stranou

Ve Španělsku vznikne gigafactory a kvůli elektromobilům je masivně investováno do Martorellu
24.03.2023 08:02
|
1
Reklama

Dálniční známky se změní. Ministerstvo zveřejnilo přehled novinek, které pro řidiče chystá

Příští rok bude do prodeje zavedena jednodenní dálniční známka, přijdou ale i další změny
22.03.2023 15:55
|
16

Spalovací motor je zachráněn. V EU se bude prodávat i po roce 2035, ovšem pod jednou podmínkou

Výrobce bude muset zajistit, aby auto nestartovalo, pokud do něj někdo natankuje klasický benzin
22.03.2023 09:31
|
14
Reklama
Autosalon TV