Reklama
Nová auta

Renault a spol. se snaží zachránit, co se dá. Zefektivnit výrobu v alianci má nové rozdělení sil

Malá SUV bude vyvíjet Renault, střední Nissan. Bude to ale stačit na záchranu portfolia?
Zdroj: Renault

Na dnešní tiskové konferenci konané v Paříži, představili lídři euroasijské skupiny Renault - Nissan - Mitsubishi globální plán na zefektivnění vývoje a výroby nových aut. Podlé šéfů všech tří automobilek povedou jednotliví členové aliance referenční regiony, v nichž mají klíčové silné stránky, přičemž budou působit mechanismus podpory i pro konkurenceschopnost partnerů

Ten umí to a ten zas tohle

Nové obchodní schéma označované jako "lídr-následovník" spočívá ve využití silných stránek jednotlivých partnerů v různých oblastech vývoje a výroby. Členské společnosti plánují stavět na stávajících výhodách Aliance v oblastech, jako je například společný nákup, využíváním svých příslušných vedoucích pozic a geografických silných stránek na podporu rozvoje podnikání svých partnerů. 

Co to bude znamenat v praxi? Aliance chce začít sdílet nejen podvozkové platformy a motory, ale i vyšší konstrukční celky. Nastavení nových modelů už by se nemuselo nutně typizovat pro jednotlivé značky zvlášť, ale vozidla "vůdce" a "následovníka" se pro každou značku budou vyrábět s použitím toho nejkonkurenceschopnějšího nastavení, včetně případného seskupení výroby. Jde tedy v podstatě o sledování strategie, která funguje už u užitkových aut, která se pod různými označeními prodávají s minimálními rozdíly.

Partneři si rozdělili také globální sféry vlivu:  Nissan byl lídrem v „referenčních regionech“ Číny, Severní Ameriky a Japonska; Renault v Evropě, Rusku, Jižní Americe a severní Africe; a Mitsubishi Motors v ASEAN a Oceánii.
Reklama

Renault malá, Nissan větší, Mitsubishi nejmenší

Celkově vzato, do roku 2025 bude téměř 50 % modelů Aliance vyvinuto a vyrobeno v rámci systému lídr – následovník. Obnovu segmentu C-SUV po roce 2025 povede Nissan, zatímco budoucí obnovu segmentu B-SUV v Evropě povede Renault.· V Latinské Americe proběhne racionalizace platforem produktů B, kdy ze čtyř variant se postupně stane pouze jedna, a to pro produkty Renault i Nissan. Tato platforma se bude vyrábět ve dvou závodech, z nichž každý bude vyrábět pro Renault i Nissan.· V jihovýchodní Asii a Japonsku budou členové Aliance sledovat vybrané příležitosti v rámci stejného schématu, jako je například spolupráce na kei cars mezi Nissan a Mitsubishi Motors.

Sdílet se budou ve větším také moderní technologie, jejichž vývoj bude probíhat v automobilce, která má v daném oboru největší zkušenosti. Třeba autonomní řízení bude záležitostí Nissanu, u Mitsubishi umí plug-in-hybridy a Renault základní systém elektro-elektronické architektury.   
Reklama

Dále jen s Cliem, Capturem a Kadjarem?

Bez ohledu na dnešní oznámení nové strategie čekají přinejmenším vůdčí Renault krušné časy. odle webu Automotive News Europe je v ohrožení hned několik modelů i továren. Dočasná šéfka Renaultu Clothilde Delbos bude nekompromisní, co naznačil její nedávný výrok, že v oblasti úspor nebude existovat "žádné tabu".

Přestože bude plán úspor (celkem až 200 mld. eur) oznámen až za několik dní, už dnes se šušká o konkrétních krocích. Je možné, že Renault zavře závod v Dieppe, kde jen před třemi lety obnovil výrobu úžasného kupé Alpine A110. Otázkou je, co se stane se samotným autem, protože jeho produkci zajišťuje pouze tento závod a stahování výrobní linky by bylo drahé.

V každém případě má přijít o zaměstnání přibližně 400 lidí. Na černé listině je i závod v Morbihane s dalšími 400 zaměstnanci a v Choisy-le-Roy, kde pracuje 250 lidí. Šušká se i o linkách ve Flins, z nichž dnes sjíždí ambiciózní Clio. Zatímco samotné Clio o budoucnost bát nemusí, větší Mégane to má "nahnuté". A zcela bez rizika nemusí být ani MPV Espace a Scénic, nemluvě o luxusním talismanu - tedy modely, které tak úplně nenaplnily očekávání automobilky.

Dny sečteno může mít i pick-up Alascan, vyráběný v Barceloně spolu s Nissanem Navara a Mercedesem-Benz třídy X. Němci už totiž oznámili, že s "ixkem" končí, a sesterský Nissan nemá zájem na udržení tohoto provozu, protože Navara není pro firemní kasu až taková klíčová. V případě černého scénáře by tedy v portfoliu Renaultu zbyly jen Clio, Capture a větší Kadjar. A samozřejmě elektromobily, ve kterých je Renault silným hráčem a které by mu pomohly vyhnout se obřím pokutám za překračování emisních norem.

Diskuze

Mišo - 01.06.2020 18:04:07
Recept je jednoduchý.Zlacnit autá o 50% a bude tam narváno ako za totáče na škodovky poradovník 1/2 roka.

Nissan X-Trail třetí generace je Qashqai prodloužený pro sedm lidí. V posledních letech má problémy

Naftové motory od Renaultu patří mezi spolehlivější. Model jako celek ale pohořel v Británii
22.05.2020 06:14
|
3
Reklama

Poklady českých stodol a garáží: Renault 16 se mohl stát žigulíkem. V ČSSR jej kupovali umělci

Průkopník pětidveřové koncepce rodinných aut a evropský vůz roku 1966 stojí nejméně 200 tisíc korun
05.05.2020 19:58
|
16
Reklama

Renault Clio umí ukázat aktuální ceny benzínu v navigaci. Ověřili jsme, jestli nekecá

Francouzská novinka navede řidiče k nejbližší čerpačce a přidá i cenový přehled
09.04.2020 16:29
|
4

Mitsubishi L200 se projevilo jako pracant, švihák i drsňák do terénu. Testovali jsme tři různé verze

Porovnali jsme pickup v základním, luxusním i nejvíce terénním provedení. Jezdili jsme po tankodromu
14.12.2019 18:30
|
0

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
2

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV