Reklama
Testy

První test Renaultu Arkana TCe 140: BMW a Mercedes se ho bát nemusejí, zato Škodovka či Hyundai ano

Lidové SUV kupé stojí polovinu co BMW X4 nebo Mercedes GLC Coupé. Znát je to v kabině a při jízdě
Zdroj: Tiskový servis Renault

V roce 2008 vzbudilo obrovský rozruch BMW X6. První SUV kupé vyjelo na silnice a nedalo se přehlédnout. Ač se na začátku našla spousta lidí, která opulentní auto s nepříliš praktickou karoserií ze srdce nenáviděla, slavilo BMW X6 obrovský úspěch a konkurence musela reagovat. Kategorie SUV kupé se rozšířila i do menších velikostí a mezi elektromobily.

Teprve nyní ale přijíždí první benzinové SUV kupé "lidové značky" - Renault Arkana. Autosalon.tv měl jako jedno z prvních médií možnost tento model otestovat. K první dvouhodinové jízdě jsme dostali Renault Arkana TCe 140 EDC, tedy s benzinovou třináctistovkou dopovanou turbem o výkonu 140 koní spojenou se sedmistupňovým automatem, v nejvyšší výbavě R.S. Line.

Občas laciný a stísněný interiér

I když je to vůči Renaultu Arkana trochu nefér, protože se trochu pouštím do porovnávání jablek s hruškami, neubráním se od začátku vzpomínkám na jízdy s BMW X4 nebo Mercedesem GLC kupé. V prvních okamžicích to pro renault dopadá výborně. Zvenčí mu to totiž zvlášť ve sportovně laděné výbavě R.S. Line s parádní oranžovou barvou fakt sluší a rozhodně se nemá před svými prémiovými sourozenci za co stydět. Spíše naopak!

Horší je to při nastupování do interiéru. Roky cvičené ruce okamžitě poznají, že otvírání dveří není zdaleka tak plynulé jako u bavoráku či mercedesu a jejich zavírání ani zdaleka tak tlumené.

Také první pohled do interiéru dopadá pro Arkanu lépe než ten druhý. Barevné dekory provedení R.S. Line, klavírní lak, napodobenina kevlaru, zajímavá tlačítka - to vše vypadá na první pohled dobře. Jenže nechybí ani spousta tvrdých a laciných plastů, které bychom prostě u prémiových aut nenašli. Tady jsem se cítil jako za volantem vyšperkovaného Renaultu Captur. A tohle přirovnání není úplně mimoňské. Arkana totiž s Capturem, ale také Cliem sdílí platformu CMF-B. Až jde tedy rozměry o auto střední třídy, jezdí na podvozku pro malé vozy.

Řidič sedí vysoko. Přesně, jak si to u rodinného SUV přestavuji. I z nejnižší polohy sedadla vidím na kapotu. Přesto není výhled úplně optimální, protože překáží nedělený masiv předobočního sloupku se zrcátkem a jeho držákem. Směrem dozadu si připadám vyloženě jako v tanku. Naštěstí je už v nejlevnějším provedení Arkana vybavena předními i zadními parkovacími senzory a parkovací kamerou.

Kolenům trochu vadila hrana středového ostrůvku.

Detaily a snímky týkající se prostornosti a řešení interiéru najdete galerii pod tímto textem. Námi naměřené rozměry objevíte ZDE. Arkana patří mezi středně velkými SUV k těm nejmenším a to se spolu s typem karoserie promítá na poměrně stísněných poměrech v kabině. V mnoha ohledech ale příjemně překvapil zavazadlový prostor dělený mezipodlahou s velkým rozdílem výšky ve spodní a vrchní poloze.
Reklama

Rozpaky i potěšení

První kilometry za volantem přinášejí velké rozpaky. To prokleté porovnávání s bavoráky a mercedesy! Motůrek 1.3 TCe působí v prvních okamžicích při vzpomínce na třílitrové šestiválce u prémiových konkurentů pod kapotou kupé SUV vyloženě směšně. Navíc po městě v kombinaci se sedmistupňovým automatem nečekaně žere, spotřeba přesahuje 9 l/100 km. Nadšený nejsem ani z podvozku s jednoduchou zadní nápravou, která zejména na zpomalovacích prazích, ale i některých typech městských nerovností dává o sobě dost vědět.

Jenže vyjíždíme z města a já si čím dál víc uvědomuji, že tohle auto prostě musím srovnávat spíše se Škodou Karoq nebo Hyundaiem Tucson (to srovnání naleznete ZDE). A to se pak jeho nízký objem a tiché ševelení jeví v úplně jiném světle. Motor je navíc subjektivně živý i pružný a dvouspojková převodovka mu v tom docela pomáhá. Její trochu slabší chvíle přicházejí při rozjezdech či couvání, které nejsou nejplynulejší, ale v rámci běžné jízdy funguje dobře.
Zdroj: Renault
Zde si můžete prohlédnout například uspořádání kufru Renaultu Arkana.

Nizoučká spotřeba při 90 km/h

Měření spotřeby na dálnici při ustálené rychlosti 130 km/h přineslo nečekaně příznivý údaj 6,7 l/100 km. Motor na sedmý rychlostní stupeň točí 2300 otáček, takže není příliš slyšet, horší je to s aerodynamickým hlukem. V úzkých levých pruzích na opravovaných úsecích jsme rádi za renault, se širokým bavorákem či mercedesem bychom tady kamióny tak lehce předjíždět nemohli.

Ani jízda rychlostmi nad 200 km/h není Arkaně TCe 140 cizí a nepřipadáme si při ní nijak nebezpečně. Podvozek, ač určený pro malá auta, se chová dospěle. Nejvíc vadí chvění zrcátek. Také pružné zrychlení třeba z 80 na 130 probíhá poměrně rychle. Převodovka se nestydí podřadit si hned o několik stupňů. Při otáčkách nad 4000/minutu je motor sice dost slyšet, ale také auto slušně rozhýbe.

Jestliže jízda na dálnici s Arkanou potěšila, tak na okreskách přímo nadchla. Zvlášť na hladkém asfaltu mě zatáčky s lehkým SUV kupé vyloženě bavily a vzpomínal jsem na to, jak jsem se tu trápil se širokou a hlavně těžkopádnou X6. Konstruktérům se u dlouhého auta na platformě pro vozy malé podařilo výborně potlačit nedotáčivost v zatáčkách projížděných pod plynem. Jednoduchá zadní náprava si sice moc netyká se zvlněným asfaltem v zatáčkách a příčnými nerovnostmi, ale běžně děravou okresku zvládá v pohodě. Stejně jako polní cestu, na které se příznivě projevuje velká světlá výška 20 cm. I když Arkana nemůže disponovat pohonem všech kol, právě díky velkorysé světlé výšce se rozbitých polních cest bát nemusí.

A zlatý hřeb na závěr. Spotřeba při ustálené rychlosti 90 km/h, kdy motor na sedmičku točí pouze kolem 1700 otáček, dosáhla nizoučké 4,2 l benzinu na 100 km. Tím pádem je reálných i výrobcem udávaných 5,9 l na 100 km v kombinovaném provozu.

Úspěšnější než Kadjar?

Když první jízdy s Renaultem Arkana shrnu, tak je jasné, že si jej nevybere nikdo, kdo uvažuje o BMW či Mercedesu. A to i přesto, že se jejich základní motory výkonem a dynamikou testovanému motoru v Arkaně blíží. Tohle ale opravdu není statusové ani prémiové auto, přestože tak na první pohled vypadá.

Na druhou stranu srovnání se Škodou Karoq a Hyundaiem Tucson ukazuje, že pro nejprodávanější rodinná SUV to může být díky skvělému poměru ceny a výbavy, prostornému kufru a parádnímu designu nečekaně silný soupeř. Nejspíš silnější než jejich přímý konkurent Kadjar, který v Česku jen paběrkuje.

Nevýhodou mohou být dlouhé dodací lhůty na auto vyráběné v Jižní Koreji. Při zadání objednávky do výroby bude zákazník čekat dlouhých šest měsíců. Na druhou stranu ale stejně jako u asijských aut v ceníku Arkany téměř chybí možnosti příplatkové výbavy, takže prodejci mohou mít většinu verzí na skladech.

Diskuze

Roman Schrodl - 08.12.2021 23:05:52
Arkanu jsem si pořídil a jsem maximálně spokojen
Miloš - 12.05.2021 16:41:27
Ohledně "směšného" motůrku - směšné mi přijde porovnávat Arkanu s auty, co stojí trojnásobek.

Dacia a Renault tvrdě zakročí proti rychlosti. Jejich nové modely pojedou maximálně 180 km/h

Značky Alpine se nová omezení nedotknou. Dacie a Renaulty budou také sbírat data o řidičích
26.04.2021 13:33
|
4
Reklama

Koupě ojetého francouzského auta už není noční můra. Potvrzují to Peugeot 308 i Renault Mégane

Pokud vyberete správné srdce, je poslední generace kompaktních hatchbacků dobrou a levnou volbou
19.03.2021 07:20
|
4

Mitsubishi zůstává v Evropě. Své redukované portfolio doplní renaulty. Jen zatím neví, kterými

Zprávy o ukončení evropského angažmá vyvrací automobilka společnými plány s Renaultem
12.03.2021 12:27
|
0

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0

Do Česka poprvé přijelo nejbezpečnější a nejtišší volvo. Pojme sedm lidí a dovážet se bude z USA

Elektrické SUV je počítačem na kolech s umělou inteligencí. Každý den má být lepší
15.04.2024 16:15
|
0
Reklama

Čínský Dongfeng chce být dvojkou na českém trhu hned za Škodou. Přiveze monstra i levná elektroauta

Už teď máme pokrokovější technologie než zdejší značky, tvrdí jejich evropský šéf
10.04.2024 07:33
|
2

Názor: Nulová tolerance vůči alkoholu u řidičů je falešná anomálie, kterou nedodržují ani policisté

Komu naměří při dechové zkoušce do 0,3 promile, ten se trestu vyhne. Pokud neřekne, že požil
13.03.2024 19:26
|
23
Reklama
Autosalon TV