Reklama
Nová auta

Prozkoumali jsme Kiu EV9. Na blatnících má českou vlajku a vyplní sny rodičů s malými dětmi

Na český trh vstoupí Kia EV9 v průběhu podzimu. Na cenu je ale ještě brzy
Zdroj: Lukáš Dittrich

Po nedávné premiéře jsme měli možnost na mezinárodní prezentaci ve Frankfurtu podrobně prozkoumat Kiu EV9. Pro korejskou automobilku půjde o její novou vlajkovou loď. Zájemci se mohou těšit na obří SUV přinášející spoustu moderních technologií, ale také mimořádně variabilní interiér a zajímavé praktické dovednosti. To vše je postavené na elektrické platformě E-GMP. Ano, řeč je samozřejmě o elektricky poháněném rodinném SUV. 

Pětimetrový drobeček

Kia EV9 má základní techniku společnou s menší EV6. Novinka tak stojí na tzv. „skateboardové“ platformě s paketem baterií umístěným mezi nápravami. Představitelé značky během prezentace zdůrazňovali, že se k této novince vztahuje několik „nej“. Například je to největší automobil vycházející z platformy E-GMP a současně je to také auto z této korejské stáje, které má největší baterii. Jedinou dostupnou možností totiž bude akumulátor s kapacitou 99,8 kWh, přičemž samotný automobil o deset čísel přesahuje na délku pětimetrovou hranici a jeho rozvor je 3,1 m. Z fotografií ta velikost není dobře patrná, ale při setkání tváří v tvář vás rozměry ohromí. Pro srovnání, bavíme se o automobilu rozměrově blízkému BMW X7 a třeba britská média neváhají srovnávat EV9 dokonce s Range Roverem. 

Faktickou velikost zdůrazňuje i samotný design vycházející ze stejnojmenného konceptu představeného minulý rok. Gregory Guillaume, šéf Kia Europe Design, nezapomněl zdůraznit, že u tohoto modelu byl cíl přesně opačný, než tomu je dnes obvyklé. Žádné uhlazené SUV s prvky kupé Kia postavit nechtěla. Cílem byl praktický automobil s pořádně hranatou karoserií. Vůz trochu připomíná Soul po požití poctivé dávky steroidů. Kia nabídne stejně jako u jiných modelů kromě běžné verze i variantu GT-Line. Tu poznáte například podle podsvícené přední lišty. 

Navzdory vnějším rozměrům i krabicovitým tvarům se podařilo dosáhnout zajímavé aerodynamiky. Součinitel odporu vzduchu je 0,28. Pro srovnání, taková Škoda Enyaq iV začíná na hodnotě 0,257. Důvodem překvapivě dobré aerodynamiky je spousta různých opatření. EV9 má například vpředu aktivní klapky regulující přívod vzduchu k chladičům, důkladně zakrytý je podvozek, aerodynamické péče se dočkaly i disky a k dispozici budou kamery místo zpětných zrcátek. Zda budou kamery dostupné hned při uvedení vozu na český trh, to zatím není jisté. 

Kiu EV9 si můžete prohlédnout v komentované galerii, kde najdete také několik zajímavých detailů, jako třeba prolis na předních blatnících ve tvaru české vlajky:

Otočná křesla, displeje a spousta prostoru

Interiér modelu EV9 je plný různých recyklovaných a recyklovatelných materiálů. Jde o část nové fizlozofie značky, která se snaží tímto způsobem vyjít vstříc ekologickým požadavkům. Koberce jsou vyrobeny z rybářských sítí, sedadla, sluneční clony nebo opěrky hlavy zase z PET láhví, další části interiéru mají zaklad v jiných plastových odpadech a tak dále. Subjektivně vše ale působí kvalitně a například sedadla jsou vyloženě luxusní. Mimochodem, podložky pod lýtka najdete dokonce i na předních sedadlech. Nejsou tady samozřejmě proto, aby se řidič za volantem při jízdě po dálnici rozvaloval jako doma v obyváku, primárním účelem je možnost relaxovat během dobíjení. 

Kia EV9 dostala dva velké displeje (12,3") spojené do jednoho celku, mezi kterými je vložený ještě jeden malý displej (5,1"). Volič jízdních režimů je schován pod volantem a pod středovým displejem jsou na první pohled neviditelná tlačítka. Ta se objeví až po aktivování automobilu. Přední sedadla odděluje rozměrná konzole ukrývající obrovský úložný prostor. 

To nejzajímavější ale nabídne druhá řada sedadel. EV9 bude dostupná jak s tradičním sedmimístným interiérem, tak coby šestimístný vůz s uspořádáním 2+2+2. Prostřední dvojice sedadel může být otočná, a to ve dvou směrech. Buď lze otočit sedadla směrem ven z vozu, nebo je lze otočit naopak směrem ke středu vozu. V prvním případě je maximum 90° a smyslem je usnadnit nastupování a vystupování. Prostě si sednete do auta a pak se pohodlně otočíte. Nejde ale jen o dospělé. Sedačky mají ISOFIX. Tak a teď si to představte: Na sedadle otočeném směrem ven máte sedačku, dítě tam usadíte bez toho, abyste se museli naklánět do auta, připoutáte ho a pak ho i se sedadlem otočíte do směru jízdy. Takhle vypadá splněný sen nejednoho rodiče. „Kurtování“ ratolestí do auta nikdy nebylo jednodušší!

Ve druhém případě se sedadla otáčí o 180° (směrem ke středu vozu) a pak lze ze zadní části vytvořit něco jako konferenční místnost. Kia EV9 ale není Multivan, takže uspořádání se sedadly proti sobě je v praxi při jízdě jen obtížně použitelné. Možná pro děti a jednoho dospělého, čtyři dospělí si zde kvůli nedostatku místa pro nohy proti sobě určitě nesednou. Kia ovšem v oficiálních materiálech píše, že jde spíše o možnost využití interiéru při parkování nebo kempování. Zkrátka ve chvíli, kdy vpředu nebude nikdo sedět a přední sedadla lze tím pádem odsunout hodně vpřed.

Při běžném uspořádání je v zadních dvou řadách spousta místa ve všech směrech. Pokud se prostřední cestující malinko uskromní, do třetí řady si bez potíží sednou i dospělé osoby. Zavazadlový prostor nabízí v sedmi/šestimístné konfiguraci 333 l, v pěti/čtyřmístné je to 828 l. Další úložný prostor je pod přední kapotou. U verzí s pohonem zadních kol má 90 l, u čtyřkolky není kvůli přítomnosti elektromotoru nad přední nápravou tak hluboký a tudíž nabízí jen 52 l. Interiér si můžete prohlédnout v další komentované galerii:

Dojezd 500 km, V2G a 2,5 tuny

Kia EV9 přichází na trh s jedinou baterií, která má kapacitu 99,8 kWh a obsahuje 456 článků rozložených do 38 modulů. Po stránce pohonu bude na výběr zadokolka (150 kW, 0-100 km/h za 9,4 s, 185 km/h) a čtyřkolka s dvojicí elektromotorů (2x 141 kW, 0-100 km/h za 6,0 s, 200 km/h). Obě varianty mají dvoustupňový měnič na zadním elektromotoru, což je technická vychytávka, která se sem nastěhovala ze sportovní EV6 GT. V podstatě jde o to, že měnič pro zadní elektromotor je zdvojený, kdy jedna část pracuje při nízkém a druhá při vyšším zatížení. U EV6 GT je důvodem instalace sportovní jízda, zde je důvodem údajně snaha snížit spotřebu. Ta by neměla být nijak hrozivá, automobilka uvádí až 541 km dojezdu pro zadokolku a 497 km pro čtyřkolku. Díky 800V architektuře bude k dispozici i velmi rychlé nabíjení. Během 15 minut vůz získá 239 km dojezdu (u čtyřkolky to má být 219 km). 

Automobilka počítá i s aktualizacemi na dálku a s možností rozšiřovat funkce vozu. Konkrétní možnosti budou záviset na konkrétním trhu. Například v Německu bude možné pro čtyřkolku dokoupit navýšení točivého momentu pro přední elektromotor. Široká bude rovněž nabídka asistenčních systémů. EV9 dokonce zvládne i plně autonomní jízdu třetí úrovně, kdy řidič už může zcela přenechat řízení automobilu. Systém mimochodem využívá lidary vyvinuté v České republice společností Valeo. Toto se ale bude týkat pouze trhů, kde lze reálně autonomní jízdu třetí úrovně využít, což Česká republika zatím není. Pro zajímavost, součástí systému jsou dokonce i zadní mikrofony, aby auto slyšelo, že se blíží například hasiči nebo záchranka. Myslelo se rovněž na multimédia a další technologie. Uživatelé tak budou moci využívat třeba digitální klíč v chytrém telefonu a ten sdílet dalším uživatelům.

Z pohledu praktické stránky věci se bude hodit i schopnost odtáhnout až 2,5 tuny těžký přívěs. Na poměry elektromobilů je to velmi solidní číslo. Kia u EV9 rovněž představuje systém V2G. Zatímco EV6 je vybavena systémem V2L, kdy vůz může napájet jiná zařízení, V2G znamená, že vůz lze přímo přes speciální wallbox připojit k rozvodné síti. Pro EV6 lze toto očekávat až spolu s případným faceliftem, protože jsou potřeba úpravy hardware automobilu. EV9 také umí tímto způsobem poskytnou z baterie výkon až 11 kW, zatímco u EV6 je to třetina. 

Kolik bude Kia EV9 stát, to zatím není jisté. Vzhledem k cenám EV6 lze očekávat sumu kolem dvou milionů korun. EV9 se tak postaví prémiovým elektromobilům typu Audi Q8 e-tron, Mercedes-Benz EQC nebo BMW iX. Nikdo z těchto konkurentů ale zatím nenabízí třetí řadu sedadel ani tolik prostoru v interiéru. 
Reklama

Diskuze

MARTIN PO 2 - 30.05.2023 18:13:46
TO UŽ, ALE LIDSTVO BUDE LÍTAT NA MARS A NAŠI ZÁKONODÁRCI TEPRVE PROJDOU ZÁKONEM V 1 ČTENÍ. TADY SE UMÍ O VŠEM JEN KECAT. JINAK VOZIDLO ? JAK ZNÁM KIU TAK SAMOŽŘEJMĚ NABUŠENÉ A ŠKODA MÁ DALŠÍ ASI Z 50 JINÝCH PROBLÉMŮ.PROSTĚ TU VÝBAVU NEUMÍ. CHUDINKA
MARTIN - 30.05.2023 18:10:51
HM, TAK SI ZAPARKUJTE V PALADIU, NEBO VE WESTFIELDU MEZI PATRY. UŽ TEĎ TAM MÁTE PROBLÉM. TAKŽE ZMĚNIT LEGISLATIVU S ROZMĚRY NA TYTO AUTA A PAK MOŽNÁ. ALE VZHLEDEM K RYCHLOSTI NAŠICH ORGÁNŮ TAK ZA 50 LET. TO JE ÚDĚL NAŠICH SKVĚLÝCH ZÁSTUPCŮ VLÁDY.

Do Česka dorazil nejrychlejší vůz se značkou Kia na kapotě. Ve sprintu dohání supersporty

Vyzkoušeli jsme model EV6 GT, který má 585 koní a z 0 na 100 km/h zrychlí za 3,5 sekundy
04.05.2023 16:23
|
7
Reklama

Kia brzy nabídne českým zájemcům obří elektromobil. Na cestu z Prahy do Brna se nabije za 15 minut

Kia zveřejnila další podrobnosti týkající se crossoveru EV9. Novinka vypadá velmi zajímavě
29.03.2023 10:00
|
0
Reklama

Ojetiny značky Kia dnes patří k těm nejméně rizikovým. Pro spoustu lidí je to překvapení

V bazarovém okénku jsme se zaměřili na ojetou Kiu Ceed Sportswagon. Kolik stojí náhradní díly?
22.02.2023 17:04
|
10

Levná Kia Rio v Česku končí. Má ji nahradit model Stonic, který je o 65 tisíc korun dražší

Soumrak malých hatchbacků míří do Evropy. Rio přitom patřilo mezi nejdostupnější modely
09.02.2023 15:43
|
13

Komentář: Policie ukazovala médiím měření rychlosti na místě, kde se kvůli rychlosti nikdy nebouralo

Média se mohla podívat na měření v rámci akce Speed Marathon do Hornoměcholupské ulice
24.04.2024 07:26
|
2

Benzinové OPC by bylo lepší, přesto bereme plug-in hybridní Astru GSe na milost. Podvozek má skvělý

Sportovní plug-in hybrid potěší výkonem, výbornými jízdními vlastnostmi i spotřebou
21.04.2024 18:39
|
0
Reklama

Udávejte ostatní řidiče a vydělávejte, láká aplikace. Za špatné parkování slibuje dvě stovky

Stačí pořídit fotografii a přes aplikaci ji zaslat úřadům. Ty by pak měli dotyčnému vyplatit odměnu
17.04.2024 14:01
|
9

Zimáky M+S letos přestávají být z pohledu EU zimními pneumatikami. Řidiči se mohou dostat do potíží

Jedna věc je ale obecná regulace, jiná přístup členských států. V ČR se proto nic nemění
15.04.2024 14:00
|
6
Reklama
Autosalon TV