Reklama
Nová auta

Potenciál solární energie v praxi: Nizozemský elektromobil ujel na jedno nabití 710 km

Lightyear One nevyžaduje dobíjení ze sítě klidně i celé týdny. Dobíjí se postupně ze slunce
Zdroj: Tiskový servis Lightyear

Koketování s myšlenkou dobíjení elektromobilu solární energií není vůbec nové, ale jen málokdo zatím dokázal tento princip přetavit v reálné auto, které se pyšní zajímavými parametry. Nizozemský startup Lightyear představil svůj model One, který by měl jít do prodeje již příští rok. Díky pěti čtverečním metrům solárních panelů se tohle auto umí poměrně zajímavě dobíjet nejen při stání, ale i během jízdy. Výsledkem jsou působivé parametry a možná také naděje, že taková elektromobilita by dávala smysl.

Překvapivě praktické auto s pohonem všech kol

Pravděpodobně jste o firmě Lightyear doposud neslyšeli, ale auto, které v těchto dnech představila ve víceméně sériové verzi, nevypadá vůbec špatně. Pětimetrový vůz je otypovaný pro pět osob, má základní objem kufru 780 litrů a interiér variabilní tak, že se do něj po sklopení sedaček vejde i surfovací prkno. Přidejme k tomu futuristický, ale nikterak děsivý design a máme tu produkt, který by si leckdo klidně dokázal představit v garáži. Nebo lépe řečeno před ní, aby na jeho horní části pěkně svítilo sluníčko.

Lightyear One je totiž výjimečný nejen tvarem, díky kterému dosahuje součinitel odporu vzduchu pouhých 0,20, ale zejména účinnou technologií získávání energie ze slunce. Kromě toho má elektromotory v nábách všech kol, takže se jedná ještě ke všemu i o "čtyřkolku".

Nízká spotřeba, menší baterie a dojezd až 725 km

Své schopnosti dokázal tento vůz při reálných testech na oválu v Aldenhovenu. Auto s hmotností pouhých 1300 kg tam při konstantní rychlosti 85 km/h vykázalo spotřebu jen 8,5 kWh/100 km (běžné elektromobily se v podobném režimu pohybují se spotřebou zhruba v rozmezí 10-20 kWh/100 km). Výsledkem pak byl dojezd na jedno nabití (a průběžné dobíjení ze slunce) 710 km. Podle normy WLTP je uváděn dojezd 725 km a výrobce tvrdí, že podle místa a síly slunečního svitu není nereálné ujet až 800 km.

Právě díky optimalizované aerodynamice a dalším prvkům stačí autu k pohonu zhruba 2/3 baterie ve srovnání s teslou. Výrobce uvádí kapacitu 60 kWh, což je na tyto výkony opravdu nevídaně nízká hodnota. Solární panely pak mohou dávat výkon až 1250 W.

Dojezd dobitý za jednu hodinu

Dle typu dobíjení lze u vozu Lightyear One za jednu hodinu získat zhruba následující kilometrové dojezdy:
  • solární energie      12 km
  • 3.7 kW při 230V      35 km
  • 22 kW (veřejná nabíječka) 209 km
  • 60 kW (rychlonabíječka)  570 km

Racionální pohled ukazuje možnosti

Pokud se na tento model podíváme bez předsudků a racionálně, musíme dojít k závěru, že tento technologický směr dává docela smysl. Kombinace vysoce optimalizované aerodynamiky a efektivity s možností průběžného dobíjení solární energií může být zajímavým řešením. 

Byť solární panely pomáhají doplňovat energii i při jízdě, nejsou samozřejmě řešením na permanentní dlouhé cesty, pokud ale člověk zváží fakt, že auto mu drtivou většinu času stojí někde venku, a to klidně třeba i přes celý víkend, dostáváme se k zajímavým číslům dojezdu zdarma. Samozřejmě, musí svítit slunce a logicky bude výkon solárního systému odvislý i od místa použití, ale majitel třeba z takové Kalifornie by mohl být viděn u nabíječek jen málokdy. Tak či onak je podpora solárními články efektivní alternativou k zdlouhavému nabíjení u dobíjecích stojanů.

Mimochodem, delší dojezd díky solárním panelům nabízejí i některé další elektromobily, byť ne v takové míře. Například nový Hyundai Ioniq 5 ujede s příplatkovou panoramatickou střechou se solárními panely za 35 tisíc korun až o 1500 km ročně více - a samozřejmě zdarma.

Hledají se průkopníci i investor

Firma aktuálně hledá 946 průkopníků, kteří by si auto závazně rezervovali. Odhadovaná cena je kolem 150 000 eur (cca 3,9 milionu Kč). Stejně tak jedná startup i s investory, kteří by mu pomohli s dalším rozvojem a zajištěním výroby. Z toho všeho, co se na startupové scéně dá v automobilové branži vidět, jsou však tito Nizozemci dost daleko a evidentně dobře rozumí tomu, co dělají.
Reklama

Diskuze

Hujer - 22.07.2021 00:29:39
Reklama a hudba budoucnosti...
pan F. - 22.07.2021 09:23:39
Jako možný doplněk, zejména do měst, proč ne, ale jen jako doplněk ke spalovacím motorům. Nedochází jen neobnovitelná ropa, ale dochází také neobnovitelné těžké kovy, nezbytné k výrobě baterií. A sluníčko všude nesvítí 365 dní v roce. Proboha, myslete.

Brzdové destičky za 30 tisíc. Elektromobily mají levnější servis, ale díly mohou stát majlant

Zjišťovali jsme u automobilek ceny za servis elektro aut. Známe ceny za Škodu Enyaq i Jaguar I-Pace
02.07.2021 17:37
|
0
Reklama

Češi si myslí, že elektromobil by měl stát maximálně půl milionu. Elektromobilitě celkově věří

Nákup elektrického auta do budoucna plánuje velká část lidí. Doufají, že přispěje stát
01.07.2021 10:26
|
23

Dvanáct stovek za pět let. Servis elektromobilů stojí pakatel. Porovnali jsme je s běžnými auty

Zjišťovali jsme u automobilek ceny servisu. V prvním díle porovnáváme Hyundai, Opel nebo BMW
28.06.2021 05:56
|
21

Srovnání dne: Škoda Karoq vs. Hyundai Tucson ve čtyřech verzích. Škodovka si zkomplikovala situaci

Široká nabídka motorů i výbav trochu znesnadňuje orientaci, ale potěší zákazníky
31.07.2021 08:21
|
1

VW Taigo rozšíří v Evropě nabídku ve stále populárnějším segmentu. S motory si těžkou hlavu nedělá

Segment malých SUV-kupé je na vzestupu, VW proto neváhá modifikovat svůj model pro Brazílii
30.07.2021 13:44
|
0
Reklama

Škodovka letos už podruhé zdražila většinu svých aut. Zlevnily jen některé varianty Octavie

Vysoká poptávka, zdražení vstupních materiálů, nedostatek čipů... To vše žene ceny vzhůru
30.07.2021 07:33
|
1

Elektrické Microlino bude stát kolem 300 tisíc korun. Koncepce kufru potěší především Čechy

Dva dospělí a tři basy piv: to je přepravní kapacita vozítka s délkou 2,4 metru a dojezdem až 200 km
23.07.2021 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV