Reklama
Nová auta

Pomsta bývalého manažera BMW dokonána. Test vozů Hyundai i20 N, i30 N a Kona N na okruhu i v provozu

Dvě novinky mezi sportovními verzemi osobních vozů Hyundai jsme porovnali s vylepšeným bestsellerem
Zdroj: Tiskový servis Hyundai

Hyundai letos obohatil a zmodernizoval nabídku sportovních verzí svých běžných osobních aut označované písmeny N. Nošovický Hyundai i30 N ve verzi hatchback i fastback prodělal facelift, úplnými novinkami jsou malý hatchback i20 N a kompaktní SUV Kona N. Všechny tři modely jsme otestovali a vzájemně porovnali nejen na silnicích, ale i na závodním okruhu.

Volné ruce ve vývoji sportovních aut

Korejské automobilky měly zlatou ruku při přetahování manažerů od německých prémiových značek. Designer Peter Schreyer, který přešel do koncernu Hyundai-KIA od Audi, dokázal povznést vzhled korejských automobilů. Albert Biermann, bývalý šéf sportovní divize M značky BMW, dostal u Hyundaie na starost podobnou divizi, která je v abecedě jen o písmenko dále - N.

Na rozdíl od Němců, kteří ho udeptali věčnými poradami a papírováním, dostal od Korejců ve vývojovém centru v Namyangu volnou ruku v tom, co ho nejvíce bavilo - ve vývoji sportovních aut. A dokázal neuvěřitelné. Během několika let udělal z Hyundaie i30 N uznávanou veličinu mezi odborníky a fandy do rychlých vozů a přitáhl ke značce spoustu zákazníků, kteří by k ní jinak ani nečichli. Dokonce i bývalé ortodoxní fandy BMW. V době, kdy většina automobilek vývoj a výrobu sportovních vozů se spalovacími motory končí nebo utlumuje, rozšířil Hyundai rodinu vozů N o další dva členy - malý hot hatch i20 N a kompaktní SUV Kona N. A navrch zmodernizoval "otce zakladatele", tedy model i30 N.

Všechny tři vozy jsme jako jedna z prvních českých redakcí dostali možnost vyzkoušet jak v běžném provozu tak na závodním okruhu Slovakia Ring poblíž Dunajské Stredy. A zjistili spoustu zajímavých skutečností.

Stovky kilometrů v extrémní zátěži

Hyundai pojal akci opravdu velkoryse a sebevědomě. Většina ostatních automobilek na podobných akcích dovolí většinou s podobnými vozy pár ostrých koleček prokládaných dlouhými pauzami a střídáním skupin. Dva vláčky ostrých hyundaiů na Slovakia Ringu se od rána až do podvečera nezastavily - s výjimkou tankování a výměny zničených gum. Spočítali jsme, že najezdily přibližně 700 kilometrů. Bylo neuvěřitelné, jak odolné byly brzdy proti vadnutí, ale i celý zbytek vozu v extrémním zatížení. Každý z nás absolvoval přibližně třicet ostrých okruhů a minimálně za sebe mohu prohlásit, že jsem si po nich připadal unavenější než testované automobily a průjezdy jednotlivými zatáčkami jen tak z hlavy nevymažu. Instruktoři nás hnali do čím dál rychlejších časů a čím dál odvážnějších a preciznějších průjezdů zatáček.

Kromě jízd na okruhu jsme po akci dostali všechny tři modely do konce týdne na testování na běžných silnicích, kde jsme se o těchto třech autech dozvěděli spoustu dalších zajímavých poznatků. Po kliknutí na tlačítko PROHLÉDNOUT pod tímto textem si můžete přečíst o jízdním dojmech z nového Hyundaie i20 N, modernizované i30 N a nového rychlého SUV Kona N. Nechybí ani ceny, technické údaje, fotogalerie nebo porovnání s konkurenty. A jako bonus se můžete na podzim v televizním Autosalonu těšit na unikátní bratrovražedný souboj kolo na kolo všech tří vozů na Slovakia Ringu. Už teď se ale dozvíte spoustu informací po kliknutí na PROHLÉDNOUT.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Srovnání dne: Škoda Karoq vs. Hyundai Tucson ve čtyřech verzích. Škodovka si zkomplikovala situaci

Široká nabídka motorů i výbav trochu znesnadňuje orientaci, ale potěší zákazníky
31.07.2021 08:21
|
5
Reklama

Nový Hyundai Ioniq 5 vypadá zvenčí malý jako Golf. Uvnitř ale nabízí prostor a luxus vily Tugendhat

Korejský elektromobil okouzlil jednoduchostí a čistotou designu zvenčí i uvnitř auta
20.07.2021 18:21
|
0

Chybí díly, nošovický Hyundai stojí. Škoda přestane vyrábět příští týden. Katastrofa, hlesl její šéf

Korejské automobilce chybí kabely z Tuniska. Škodovce čipy a polovodiče. Rychlé řešení neexistuje
25.06.2021 19:12
|
29

Jeremy Clarkson vybral své Auto roku. Jeho vyvolený je sporťák odvozený od prcka z Kolína

Rychlá Toyota GR Yaris patří k nejžádanějším sportovním autům současnosti
16.10.2021 19:14
|
0

Kašlat na blinkry není jen nešvar řidičů BMW. Kvůli lenosti houstne doprava a hrozí nehody

Ukazatele směru jsou základním komunikačním prostředkem na silnici. Kdy je správně použít?
16.10.2021 08:06
|
4
Reklama

Ford Focus po modernizaci přišel o větší motory i tlačítka. Vrcholná verze ST zůstala

Vylepšení se dočkal design exteriéru, použité technologie a rozšířila se také nabídka asistentů
14.10.2021 17:01
|
3

Nejdražší verze nové Škody Fabia stojí více jak dvojnásobek té základní. Vyplatí se vůbec někomu?

Porovnali jsme základní výbavu Ambition s vrcholným provedením Style včetně všech možných příplatků
13.10.2021 12:12
|
12
Reklama
Autosalon TV