Reklama
Nová auta

Podařený vstup do roku 2023: Škoda byla v Evropě za leden třetí nejprodávanější značkou

České automobilce rostly prodeje o 16 %, zvýšila si díky tomu i tržní podíl
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

I když je automobilový trh dlouhodobě rozkolísaný a skutečný potenciál jednotlivých značek se odhaduje jen těžko, neboť leckdy vázne výroba, ukázaly evropské statistiky v lednu výsledek, na který se Čechům hezkou dívá. Škodovce totiž v regionu EU+EFTA+EU připadlo s prodejem 51 241 kusů třetí místo za vedoucím Volkswagenem a druhou Toyotou.

Jedna vlaštovka jaro nedělá...ale i tak je to fajn

Statistiky prodej automobilů sdružení ACEA rozdělují evropský automobilový trh na tři segmenty. Ten největší logicky tvoří země sdružené v Evropské unii, dále je rozšiřují Island, Norsko a Švýcarsko (EFTA) a posledním hráčem, který promlouvá do prezentovaných hodnot je Velká Británie (UK).

A právě ta pomohla Škodovce ze čtvrtého místa v EU na "bednu" v celém regionu EU+EFTA+UK. Zatímco v zemích Evropské unie, kde trh meziročně rostl o 11,3 %, se před Škodu Auto dostala Dacia, mladoboleslavské značce výrazně pomohla popularita za kanálem La Manche. V těchto rozšířených statistikách vykázal automobilový trh nárůst 10,7 %, takže škodovka se svým růstem 15,9 % výrazně překročila dynamiku trhu a získala tak i vyšší tržní podíl. ten dělá aktuálně v lednu 5,6 %, což je o 0,2 % více než před rokem.

Byť je samozřejmě na základě výsledků jednoho (tím spíše prvního) měsíce roku ošemetné vyvozovat nějaké zásadní závěry, Škodovce nelze upřít, že do roku 2023 vykročila se vší parádou. Optimismus sdílí i Jiří Maláček, vedoucí českého zastoupení Škody Auto, který i v Česku očekává, že značka posílá tak, jak bude posilovat trh: „Jsme si jisti, že letos porosteme. I právě vzhledem k počtu objednávek.“ Tím naráží zejména na skutečnost, že mladoboleslavská značka má v "šuplíku" hodně zákaznických objednávek, které zvládá jen postupně uspokojovat.

V Norsku se zhroutil trh?

Při podrobnějším pohledu do statistik lze objevit i řadu zajímavých dílků celkové evropské tržní skládačky. Předně zaujme norský výsledek, kde trh vykázal v lednu pokles o téměř 80 %! V tomto ohledu se dá hovořit víceméně o kolapsu. Na vině je zejména ukončení pobídek koupě elektrických aut, a tak bude velmi zajímavé sledovat, jakým směrem se tento v mnoha ohledech specifický trh bude dále vyvíjet. Výrazný pokles přes 25 % vykázal i švédský trh.

Důkazem toho, jak rozkolísaná a těžko predikovatelná situace na trzích vládne, tím spíše při meziročních srovnáních, ukazuje Řecko, které oproti loňskému lednu rostlo o více než 90 %. Překvapivý je i růst přes 50 % ve Španělsku a v Portugalsku trh vykázal nárůst o 48,4 %. Hledáme-li procentuálního rekordmana mezi značkami, válcuje v lednu všechny Tesla, jejíž prodeje rostly o 1097 % - oproti 731 prodaným kusů v lednu 2022, jich letos na trhu umístila 8749. Hraje tak podobnou ligu třeba jako Mini, Suzuki či Jeep.
Reklama

Diskuze

Dalibor - 28.02.2023 12:48:10
Nesmysl Hyundai už dávno porazil skodarnu ve všem....je to smutné český vůz a chtějí za něj jako za Japonce ale kvalita je pořád na úrovni čínských vozu.
Franta - 22.02.2023 22:52:33
Tady vidím něco jiného https://www.autoforum.cz/predstaveni/poradi-nejprodavanejsich-aut-v-evrope-za-leden-ma-fascinujici-podobu-ukazuje-kam-se-zene-cely-kontinent/

Pomalý konec dieselů v Čechách. Aktuální prodeje nových osobních aut potvrzují odklon od nafty

Podíl dieselů klesl pod 25 procent. Můžou za to ceny nafty i přechod na ekologičtější pohony
13.12.2022 10:10
|
11
Reklama

Prodeje Škody už nepadají. Naopak, v srpnu se stala šestou nejúspěšnější značkou v Evropě

Škoda Auto zaznamenala mezi automobilkami koncernu Volkswagen nejvyšší nárůst prodejů
23.09.2022 07:53
|
18

Prodeje aut i po druhém čtvrtletí výrazně klesají. Nejlépe je na tom tuzemská automobilka

Uspokojit poptávku po nových vozech je stále těžší. Výroba stagnuje nejen kvůli válce na Ukrajině
15.07.2022 09:35
|
5

Retro: Podivný mercedes, který téměř nikdo nezná, slaví 50. výročí. Měl chránit chodce

Experimentální vůz ESF 22 vycházel z Mercedesu-Benz třídy S (řada 116), příď ale byla z jiného vozu
25.03.2023 08:35
|
4

Plastové lahve či slupky z rýže, i z takových materiálů se mohou vyrábět udržitelné pneumatiky

Continental chce do roku 2050 vyrábět pneumatiky výhradně z udržitelných materiálů
09.03.2023 16:48
|
1
Reklama

Evropská komise porušila příslib, proto teď Češi spolu s dalšími státy bojují za spalovací motory

Ministr dopravy Martin Kupka chce výjimku zejména pro použití syntetických paliv
07.03.2023 17:09
|
5

Velký test 50 letních pneumatik dopadl jen pro pětinu z nich dobře, sedm absolutně propadlo

Testy pneumatik německého autoklubu jsou už půl století zajímavým vodítkem pro spotřebitele
06.03.2023 13:30
|
13
Reklama
Autosalon TV