Reklama
Nová auta

Navzdory potížím s čipy a válkou porosteme, věří Škoda. Chce být autem nového prezidenta

Mladá Boleslav doufá, že se prodeje aut vylepší. Letos ukáže hned čtyři nové modely
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Mladoboleslavská automobilka loni prodala 731 300 vozů na celém světě, což je pokles o téměř 17 procent. Přesto věří, že se jí letos podaří výsledky zlepšit, a to včetně Česka. Mělo by se tak stát navzdory přetrvávajícím problémům s dodávkami čipů nebo válce na Ukrajině. Předpovídá to Jiří Maláček, vedoucí českého zastoupení Škody Auto, který hovořil na výroční tiskové konferenci automobilky v Praze. Autosalon byl u toho.

Až druhá u soukromníků

Mezi nejúspěšnější osmičkou na českém trhu za loňský rok nese loga značky Škoda hned sedm modelů. Výjimkou je třetí vůz v pořadí, kterým je Hyundai i30. Právě korejská značka šlape mladoboleslavské automobilce nejvíc na paty. Nepředběhla ji sice v celkových prodejích, ale zatímco Škoda se drží jako jednička v dodávkách firemním zákazníkům, Hyundai ji porazil u soukromých zájemců.

„V roce 2022 jsme ztratili pozici číslo jedna u soukromníků a já gratuluji kolegům u Hyundai. Je to dáno i tím, že soukromníci jsou mnohem citlivější na dodací lhůty, navíc jsme s firmami schopni plánovat daleko víc do hloubky. Doufáme ale, že se nám letos znovu podaří stát se u soukromníků jedničkou,“ řekl Maláček.

Škoda chce zaujmout třeba novými modely. Na letošek se plánují hned čtyři novinky, které se postupně odhalí v druhé polovině roku. Škoda SuperbŠkoda Kodiaq by měly přijet v nových generacích, zatímco Škoda ScalaŠkoda Kamiq se předvedou s faceliftem. Do prodeje ale tyto novinky vstoupí až příští rok. 

Na druhou stranu snaha o přilákání soukromých zákazníků přichází poté, co Škoda na začátku roku výrazně zvedla ceny u všech svých aut. Například Škodu Octavia už tak není možné pořídit pod 600 tisíc korun, Škoda Kodiaq v základu překonala hranici jednoho milionu. Automobilka to chce ale kompenzovat vyšší výbavou.

Budování sítě

Škoda předpovídá, že v roce 2023 bude v Česku k dispozici 5000 nabíjecích bodů a 150 vysoce výkonných rychlonabíječek (HPC). I to by mělo podpořit elektromobilitu. Značka zájemcům o auta do zásuvky nabídne karty Powerpass a Chargee, které jim umožní nabíjet u většiny tuzemských stanic a také v Evropě.

Trh poroste

Množství objednávek nových vozů je nyní podle Maláčka na rekordní úrovni. Přesáhlo už hranici 60 tisíc aut. I proto věští automobilce pro letošní rok mírný posun. „Jsme si jisti, že letos porosteme. I právě vzhledem k počtu objednávek,“ sdělil. Očekává, že se automobilka „sveze“ s nárůstem trhu, který předpovídá pětiprocentní posun. Zároveň si Mladá Boleslav chce udržet svůj stávající třetinový podíl. Celkem by se v Česku mělo v roce 2023 prodat na 200 tisíc nových aut.

Podle Maláčka nebude pro zákazníky zvyšování cen vozů tak velkým problémem právě proto, že mají zájem o lepší výbavu. „Roste podíl vyšších výbav. Roste i prodej originálního příslušenství, včetně třeba balíčků předplacených servisů,“ popsal aktuální situaci na trhu mladoboleslavský manažer.

Mimochodem, Škoda bude reagovat i na střídání prezidentů. „Zatím je to poměrně čerstvé, ale řešíme to. Byli bychom rádi, pokud by i nadále český prezident jezdil českým vozem,“ řekl Maláček novinářům.

V blízké budoucnosti pak Škoda plánuje také představení nových elektromobilů. Do roku 2026 by se měly objevit tři modely: malý městský crossover, kompaktní SUV a velký model pro sedm cestujících.
Reklama

Diskuze

Karel - 11.02.2023 04:05:50
Pan he Arogantní (Byli bychom rádi, pokud by i nadále český prezident jezdil českým vozem,“ řekl Maláček novinářům.) Je to už Německé a v Čechach vyráběné.
Karel - 11.02.2023 04:02:04
Nemohly by firmy zlevnit? Ano Mohly stačilo by otevřít oči jako to udělali Lidé! stačilo by aby firemní jedničkou byl nikdo jiny než škoda at me nemate za zastánce Hyundaie tak at je to třeba Dacia.

Škoda Kamiq Monte Carlo na silnici i šotolině a Yamaha R7 na okruhu. Nový Autosalon je připraven

Premiérový díl nabídne také test Peugeotu 408 GT i nejžhavější novinky z e-Salonu 2022
05.12.2022 17:32
|
1
Reklama

Rady před koupí nadupaného SUV Škoda Kodiaq RS i test UTV čtyřkolky od bývalého jezdce Moto GP

Premiérový Autosalon vyzkouší už ve středu také demoliční bagr o váze 64 tun
31.10.2022 09:40
|
1
Reklama

Strážníky postávající u přechodů má nahradit pojízdný semafor. S vývojem pomohla Škoda nebo ČVUT

Robot se jmenuje IPA2X, vypadá jak pojízdný semafor a v Itálii si už vyzkoušel reálný provoz
25.10.2022 13:30
|
2

Komentář: Vstup Porsche na burzu ukázal paradox akciových trhů. Škoda teď vypadá jako bezcenná značka

Porsche na burze zaujalo investory natolik, že má aktuálně větší hodnotu než celý koncern VW
06.10.2022 13:22
|
4

Espace je ideálním autem pro druhá manželství, říká šéf Renaultu. Novinku jsme si prohlédli naživo

Jméno Espace je ode dneška spojeno s vozem kategorie SUV. Nabízí se ve verzi pro pět i sedm lidí
28.03.2023 08:30
|
0

Box na kouli může být lepší než klasická rakev. Otestovali jsme Thule Acros na dlouhé cestě

Pojme až 300 litrů zavazadel a u některých aut vůbec nepřekáží. Kvůli ceně ale není pro každého
23.03.2023 16:40
|
15
Reklama

Stejný základ, jiný přístup. Otestovali jsme povedenou Kiu Niro jako klasický i plug-in hybrid

Obě verze mají stejný základ, jedna ale ujede až 60 km pouze na elektřinu
22.03.2023 13:30
|
3

Komentář: Potyčka Železného se strážníky kvůli parkování je ostuda. Zveřejnit ji ale neměli

Známý moderátor Jakub Železný předvedl zbytečnou přestřelku. Zdá se, že byl silně rozrušený
22.03.2023 07:30
|
21
Reklama
Autosalon TV