Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Vstup Porsche na burzu ukázal paradox akciových trhů. Škoda teď vypadá jako bezcenná značka

Porsche na burze zaujalo investory natolik, že má aktuálně větší hodnotu než celý koncern VW
Zdroj: Tiskový servis Porsche AG

Po nedávné úspěšné primární veřejné nabídce akcií (IPO) automobilky Porsche se koncern Volkswagen evidentně namlsal a ústy svého šéfa Olivera Blumeho pro deník Handelsblatt prozradil své další plány, které spočívají v přípravě vstupu na burzu i jiných koncernových značek, tuzemskou Škodovku nevyjímaje. Byť to zní na první pohled nepochopitelně, při bližší znalosti toho, jak fungují akciové trhy, to naopak může pro koncern znamenat velmi zajímavou příležitost.

Paradoxní IPO Porsche a bezcenný koncern VW

Čas od času se na akciových trzích objeví krásný případ jejich iracionality. Tím posledním byla primární emise akcií značky Porsche, mimochodem s příznačným označením (tickerem) P911. Dle analytiků se jednalo o nejvýznamnější IPO minimálně za poslední dekádu a zájem investorů byl skutečně enormní. Do veřejného obchodování bylo uvolněno 12,5 % akcií, zbytek drží i nadále koncern VW (75 %) a rodina Porsche-Piëch.

Se vstupní cenou 82,5 eur se prostřednictvím tohoto úpisu podařilo získat více než devět miliard eur a celá automobilka Porsche dosáhla tržní kapitalizace 75 miliard eur, čímž ale paradoxně téměř vyrovnala tržní kapitalizaci celého koncernu Volkswagen (aktuálně je Porsche dokonce z tohoto pohledu hodnotnější než celý koncern). Čistě v řeči burzovních čísel to tedy vypadá, že celý koncern Volkswagen je bez značky Porsche víceméně bezcenný. Ve skutečnosti tomu tak samozřejmě není, ale tento efekt ukazuje na často nesmyslné investiční momenty, viz. třeba svého času enormně nadhodnocená hodnota značky Tesla.

Záporná hodnota Škodovky?

V návaznosti na IPO Porsche a výše popsaný paradox, přišla agentura Bloomberg s odhadem oceněním značek Lamborghini (15 mld. Euro) a Bentley (12 mld. Euro). Pokud bychom ale hodnotu těchto dvou značek přičetli k tržní kapitalizaci Porsche, znamenalo by to, že ostatní značky jako Audi, Volkswagen, Seat či naše Škodovka mají v lepším případě nulovou, spíše však zápornou hodnotu. A to vůbec nezmiňujeme další divize koncernu, jako třeba Ducati, VW užitkové vozy, podíl v Manu a Scanii…

Reklama

#P911: Burza, emoce a Love Brand

Experti a analytici se shodují, že primární úpis Porsche byl v mnoha ohledech jedinečný a jen těžko se bude podobný „hype“ opakovat i u jiných automobilových značek. Porsche si totiž dlouhodobě drží vysokou profitabilitu kolem 18 %, což jinými slovy znamená, že se na zisku koncernu Volkswagen podílí skoro čtvrtinově, i když na tržbách je to zhruba jen desetina. Jenže dobrá čísla v účetních knihách jsou jen nutnou podmínkou pro úspěch na burze, kde významnou roli hrají i emoce. A ani v tomto ohledu Porsche nezklamalo – je to totiž tzv „love brand“, tedy značka, kterou všichni znají, a téměř u všech je oblíbená. Jen těžko budeme hledat někoho, kdo by nechtěl mít Porsche v garáži. A když už na něj nemá, může si za zhruba 2000 korun koupit akcii. A přesně o tom je burza…

Nesmysl jako velká příležitost

Na první pohled se tak zdá, že připravovat na burzovní vstup i další značky nedává smysl. Jenže opak je pravdou a čistě v kapitálové řeči čísel se otevírají koncernu Volkswagen obrovské možnosti. Ukázalo se totiž, že jednotlivé značky mají pro investory větší kouzlo, než vlastnictví celého koncernu.

Pokud by tedy koncern VW pustil na burzu i další divize svého portfolia, aniž by v nich samozřejmě ztratil významnou většinu stejně, jako je tomu u Porsche, podařilo by se mu takto od investorů nasbírat výrazně více peněz, než když je obchodován jako celek. Koncern VW by pak mohl být jakýmsi holdingem automobilových značek veřejně obchodovaných na burze, přičemž by měl stále pohodlnou majoritu k tomu, aby činil strategická rozhodnutí. Kromě toho by mu ale na účtech přistály miliardy eur od natěšených investorů. V první řadě se logicky hovoří o drahých značkách Bentley a Lamborghini, u nichž lze očekávat podobný efekt, jako u Porsche. Na druhou stranu je samozřejmě ve hvězdách, jak by trhy zareagovaly u běžných, doposud neobchodovaných značek, jako jsou Audi, Seat, Cupra či Škoda. Tam už takové nadšení očekávat nelze a případné IPO by vůbec nemuselo dopadnout dobře.

Zdroj: Autorský text

Reklama

Diskuze

PICHAV - 06.10.2022 16:35:53
HLAVNE SKODOFKARI JSOU !!! UPLNE BEZCENNI !!! NAPROSTATU ZBYTECNI LIDE !!! STEJNE JAKO SPORTOVCI A JEJICH UCHYLNI FANOUSCI !!! VETSINOU JSOU TO CHALUPARI A CHATARI !!! CO JIM DOCISTA HRABLO Z PANELAKU A BEDNY !!! BEDNY KDE JSOU JEN REKLAMY TY SAMY A JEDNY
Toto - 06.10.2022 16:20:18
Jakožto samostatná,je Škoda zcela bezcenný subjekt. Nemá vlastního vůbec nice, nevlastní ani ten nápad na škrabku ve víku nádrže poněvadž vše je majitele a to jest VW. Takže Škodná je jen budoucí problém pro demoliční firmy a revitalizační firmy.

Porsche u Prahy vybudovalo školu za 156 milionů korun. Má natahovací učebny i nabíjecí stanice

Celkově nabízí devět modulárních učeben s nejmodernějším vybavením a stáním až pro čtyři automobily
30.08.2022 07:46
|
2
Reklama

Porsche slaví. Taycan se stal nejrychlejším elektromobilem na okruhu Nürburgring

Sériově vyráběný elektromobil nikdy předtím nezajel rychlejší čas. Stačilo k tomu pár úprav
10.08.2022 19:15
|
5
Reklama

Porsche otevřelo v Praze svůj nejmodernější showroom v Evropě. Vyšel na 50 milionů korun

Desítky touchpointů, virtuální realita i ultrarychlé dobíjecí stanice. To všechno čeká na zákazníky
10.06.2022 07:43
|
5

Mazda CX-5 prošla výraznou modernizací. Nesází jen na červenou a jezdí dál výhradně na benzin

Oblíbené SUV dostalo některé chytré prvky ve stylu "simply clever." Pohon zůstává klasický
16.09.2021 11:10
|
1

Škodovka výrazně zlevnila Enyaq. Verze s označením Tour stojí pod 900 tisíc Kč a má solidní výbavu

Elektromobil je vybaven baterií s kapacitou 55 kWh a slibuje dojezd 375 km
21.05.2024 10:02
|
3

Automobilky vymýšlí, jak podojit zákazníky. Půjdou cestou předplacených služeb, ale nebude to snadné

Pokud má pro řidiče služba skutečnou přidanou hodnotu, je ochoten za ni zaplatit
19.05.2024 18:57
|
0
Reklama

Komentář: Amerika zavřela dveře levným čínským elektromobilům. Evropa to bude muset udělat také

100% clo na čínské elektromobily má ochrání americké výrobce. Znamená ale také obchodní válku
16.05.2024 14:07
|
14

Tyto modely vás často nechají ve štychu. Nejméně spolehlivé desetileté ojetiny střední třídy

Statistiky německého autoklubu hovoří jasně. Tato čtyři auta z roku 2014 raději nechte v bazaru
07.05.2024 14:09
|
2
Reklama
Autosalon TV