Reklama
Nová auta

Od analogových budíků až po 3D efekty. Základní ovládací prvky auta se mění k nepoznání

Podívejte se, jak se za pár let vyvinuly volanty, palubní přístroje i obrazovky multimédií
Zdroj: Tiskový servis Peugeot

Automobilový průmysl se rozvíjí nevídanou rychlostí. Co jsme dříve viděli jen v těch nejbláznivějších sci-fi filmech, je dnes skutečností. Do popředí se dostávají elektromobily a prosazovat se pomalu začíná i vodíkový pohon. Některá auta umí sama zaparkovat, jiná už zvládají plně automatizovanou jízdu. No a zcela jiné už jsou i základní ovládací prvky většiny nových aut. Pojďme se podívat, jak se za několik let změnily volanty, palubní přístroje nebo třeba obrazovky multimédií.

První dotykový displej

Málokdo ví, že jedním z předních inovátorů v oblasti základních ovládacích prvků je automobilka Peugeot. Vše začalo v roce 2012 s příchodem malého hatchbacku 208, který nabídl dosud nevídaná řešení v interiéru. Skupina designérů a inženýrů se totiž rozhodla zmenšit volant a vyvýšit palubní přístroje tak, aby byly přesně ve výšce očí.

Do té doby všechna auta používala volant většího průměru, skrze který bylo vidět na palubní budíky s informacemi o jízdě. Není tedy divu, že nově navržené místo řidiče tehdy znamenalo jakousi revoluci. Součástí takzvaného i-Cockpitu byl tehdy i první „pežotí “dotykový displej, který výrazně zjednodušil veškeré ovládání a začal využívat konektivitu.

„Před značkou stála výzva podstoupit riziko a vytvořit inovativní a neotřelý koncept. Především jsme se museli ujistit, že se tento koncept líbí našim zákazníkům. Uspořádali jsme testování na okruhu pro francouzské a německé zákazníky. Nechali jsme je řídit vůz s klasickým volantem a přístrojovou deskou a pak jsme je posadili do prototypu s tímto novým volantem a přístrojovým panelem. Zpětná vazba byla vynikající a velmi přínosná. Mladí lidé ocenili sportovní charakter, starší klienti oceňovali, že je vůz je mrštný, moderní a zcela přelomový. Všichni si malý volant překvapivě rychle osvojili. Najednou jsme měli jistotu, že nabízíme něco jedinečného,“ říká Jérôme Micheron, produktový ředitel značky Peugeot.

3D obraz před řidičem

Inženýři neotáleli ani v následujících letech a systém i-Cockpit dále vylepšovali. V roce 2016 se u druhé generace vozů Peugeot 3008 a Peugeot 5008 představila verze s digitálním přístrojovým panelem s uhlopříčkou 12,3palce, který si řidič mohl libovolně přizpůsobovat. Pod centrálním dotykovým displejem přibyly ovladače (toggle switches) usnadňující přístup k základním funkcím. A v roce 2019 se pak u druhé generace modelu Peugeot 208 poprvé objevil také digitální 3D přístrojový panel.

U nejnovějších přírůstku se lvem na kapotě je i-Cockpit zase o kus dál. Získal nový systém infotainmentu i-Connect, nový kompaktní volant schopný rozpoznat přítomnost rukou řidiče při používání asistenčních systémů řízení a dotykové ovladače i-toggles, které lze nakonfigurovat pro nastavení klimatizace, telefonního kontaktu, rozhlasové stanice a spouštění aplikací, přičemž všechny tyto funkce si může uživatel sám nastavit podle svého uvážení. Jen pro zajímavost, za více než 10 let se vyrobilo přes 10 milionů systémů i-Cockpit.

Zatímco ale od roku 2012 procházel i-Cockpit jen jakousi evolucí, nyní se opět dočkal menší revoluce. Stalo se tak u zcela nového Peugeotu 3008, který automobilka odhalí v září. Podobu nového Panoramic i-Cockpitu už však prozradila. V Peugeotu se rozhodli spojit vyvýšený přístrojový panel a velký centrální dotykový displej. Ty jsou nyní zabudovány do zakřivené panoramatické obrazovky tvořené jediným 21palcovým panelem s vysokým rozlišením, který sahá od levého konce palubní desky až ke středové konzoli. Tato panoramatická obrazovka vypadá, jako by se vznášela nad palubní deskou. „Plovoucí“ efekt navíc podtrhuje i speciální LED ambientní osvětlení pod displejem.

Lehčí proměnou prošel také volant, který je sice stále kompaktní, ale má přepracovanou středovou část a jednotlivá tlačítka. Peugeot je ve své tiskové zprávě označuje jako „hmatové a klikatelné“, což v praxi znamená, že automaticky rozpoznají prsty řidiče, ale aktivují se až po stisknutí, aby se zamezilo chybným pohybům. Vedle technických zlepšení nechybí ani nové látkové či hliníkové obložení interiéru.
Reklama

Diskuze

Cyril - 01.08.2023 19:07:33
No, digitální display si stejně 99.9% nastaví na klasické budíky. Podsvícení v barvách většinou vypaluje oči, takže opět nastavení na klasickou černou a bílou. Jediná výhoda je levná výroba. Nic více.
Marcel74 - 01.08.2023 18:37:37
Mně osobně teda víc vyhovuje klasika. Ale proti gustu..

Evropský bestseller prošel faceliftem. Peugeot 208 dostal nové spalovací motory a modernější tvář

Nejmenší model značky se krom motorizací chlubí lepším displejem a přepracovaným designem exteriéru
09.07.2023 19:23
|
0
Reklama

Praktik, univerzál a všeuměl. Ojetý Peugeot Partner se nebojí práce ani rodinných výletů

Osobní malá dodávka z Francie nestojí majlant. A dá se stále narazit na pěkné kusy
12.06.2023 14:10
|
0
Reklama

Ředitelka Peugeotu Linda Jackson v Praze zpražila odpůrce elektromobilů. I milovníky naftových aut

Vůči čínským výrobcům elektroaut mám respekt, uvedla. V Šanghaji viděla desítky výrobců dobrých vozů
06.05.2023 13:01
|
33

Pohodlí i velký kufr. Ojetý Citroën C-Elysée a Peugeot 301 toho umí mnoho za málo peněz

Francouzské dělnické duo dává přednost komfortu před rychlostí a jednoduchosti před složitostí
23.02.2023 13:29
|
3

Řidiči se snaží odebrání řidičského průkazu vyhnout jednoduchým trikem. Policie má ale jasno

O řidičský průkaz je možné na místě přijít, i když ho nemáte fyzicky u sebe. Nebo snad ne?
11.06.2024 08:15
|
4

Řidiči zbytečně čekají fronty na úřadech. Přitom vše mohou vyřídit z domova a bez poplatků

O řidičský průkaz je možné už tři roky požádat z pohodlí domova. Většina motoristů to však neví
10.06.2024 08:09
|
4
Reklama

Normální levné auto nemusí být jen od Dacie. Nový Citroën C3 stojí 380 tisíc, nežere a skvěle jezdí

Poprvé jsme se svezli malým crossoverem, který může pomoct Citroënu se v Česku znovu nadechnout
07.06.2024 13:28
|
5

Kvíz: Pokud tyhle značky neznáte, měli byste se vrátit do autoškoly. Vyzkoušejte se

Takové dopravní značky jsou základem, přesto se najdou řidiči, kteří se v nich nevyznají
02.06.2024 09:49
|
0
Reklama
Autosalon TV