Reklama
Nová auta

Nový Lexus RX dostal poprvé turbo i verzi do zásuvky. Mezi prvními jsme ho viděli na vlastní oči

Auto mírně povyrostlo, kabina navazuje na menší model NX. Nejvýkonnější verze má 371 koní
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Těžko tomu uvěřit, ale nová generace luxusního SUV Lexus RX je už pátou v pořadí. Tohle auto totiž v roce 1998 stálo u samotného zrodu své kategorie. Od té doby se ho prodalo na 3,5 milionu kusů a v Česku je nejprodávanějším modelem značky. I proto jsme přijali pozvání na mezinárodní představení v Bruselu, kde jsme si žhavou novinku důkladně prohlédli.

Méně agrese, více klidu

Nový Lexus RX rozměrově mírně nabobtnal, nikoliv však na délku. S 4890 mm zůstává stejný jak končící RX (více informací o tomto modelu najdete zde). Na místě jsme se od zástupců značky dozvěděli, že prodloužená varianta L v plánu není. Autu ovšem narostl rozvor a to o 60 mm, což napovídá, že by teď mělo být ještě více místa v kabině. SUV se také mírně rozšířilo a snížilo, to aby působilo sportovněji.

Auto ale při osobním setkání nevypadá už tolik agresivně jako odcházející model. Je to dáno novou přídí, která je součástí takzvané „vřetenovité karosérii“. Upřímně není jasné, co to znamená. A je to vlastně i jedno. Hlavní je, že novinka působí klidnějším dojmem – zejména díky horní části masky chladiče, která se elegantně přelévá do vystouplého čumáku. Ve stříbrném laku působí kovově, při oťukání jde ale o plast. Domníváme se, že je to taková lehká příprava na dobu, kdy bude i RX jezdit čistě na baterie a maska chladiče bude kompletně zaslepená.

Lexus RX je ovšem nádherný, a to nejen díky své přídi. Při pohledu z boku jsme obdivovali hlavně zadní partii za druhými dveřmi, která kombinací skla a tmavých dílů dodává vozu šmrnc SUV-kupé, aniž by o něj ve skutečnosti šlo. To je brilantní kousek designérů. Dobrou ukázkou čistého designu je záď, kde se brzdová světla spojují v jedno pomocí elegantní křivky na hraně pátých dveří, na nichž nechybí ani nápis Lexus. Auto od pohledu vypadá draze, což se samozřejmě těm, kteří si za něj zaplatí, bude zamlouvat. A jistě, nebude chybět ani ostřeji střižená varianta F-sport.

Jak auto při první setkání působí, mohou napovědět naše fotografie přímo z místa. Najdete je v galerii:

Otěže koně

Velmi milé překvapení nás čekalo v kabině. A protože jsme před časem řídili nový Lexus NX, zdála se být silně povědomou. Obě SUV se totiž nesou v duchu koncepce Tazuma, což v japonštině znamená „otěže koně“. Asi není nutné vysvětlovat, že díky tomu se má řidič cítit jako pán vozu s tím, že má situaci pevně pod kontrolou. Ať už je to kvůli jasným ovládacím prvkům nebo výhledu ven.

Samozřejmostí je virtuální kokpit, barevný head-up displej, i zábavní systém s dotykovou obrazovkou o úhlopříčce 14“. Infotainment slibuje jemnou grafiku, rychlé reakce a komunikaci i pomocí hlasového ovládání. Jak je dnes v módě, stačí auto oslovit „Hey Lexus!“ a pak vyřknout příkaz nebo dokonce otázku. Pěkným prvkem jsou fyzické ovladače klimatizace kombinované s displejem a potěší i instalace luxusní audiosoupravy Mark Levinson, která má 21 reproduktorů. Spolupracuje s nimi i nová funkce Mood Selector, která může nastavit prostředí ve voze ve 14 režimech. Osvětlení má 64 barev.

Lexus rozšířil možnosti potahů o umělou kůži pro ty, kteří nechtějí mít ve svém voze opravdovou. Navíc přidal velmi příjemnou látku, který se podobá semiši. Ve vystavených vozech v Bruselu byla ve výplni dveří i v prostřední části sedadel. Je velmi příjemná na dotyk, jen se trochu bojíme toho, že bude brzy špinavá. Bude ale samozřejmě záležet na zvoleném odstínu. Prostor auta jsme neměřili, zaujaly nás elektricky sklopitelná zadní sedadla, která velmi zvyšují použitelnost vozu. Mohla by se ale sklápět o něco rychleji.

Kabinu vozu si můžete prohlédnout na videu:
Zdroj: Lexus
Reklama

Rovnou tři motorizace

Lexus RX se bude nabízet hned ve třech motorizacích. Základní hybrid RX 350h je shodný s tím použitým v modelu NX. Jde o čtyřválec o objemu 2,5 litru s elektromotorem. Výkon je 180 kW (245 k) a auto slibuje spotřebu 6,4 litru benzinu na 100 km. Z nuly na 100 km/h zrychlí za 8 sekund. Podle zástupců značky má jít o alternativu k základním naftovým motorizacím konkurenčních modelů.

Za pozornost stojí i plug-in hybrid RX 450h+, který se objevuje u modelu RX vůbec poprvé. Základ je ve stejném spalovacím motorem, má ale výkonnější elektrický pohon. Kombinovaný výkon je v tomto případě 225 kW nebo 306 koní. Baterie má kapacitu 18,1 kWh, což by mělo stačit na ujetí až 65 kilometrů na jedno nabití. Na elektřinu přitom půjde jet maximálně 135 km/h, takže se auto neztratí ani na dálnici. Stovku zvládne za 7 sekund a díky spotřebě jen 1,1 litru benzinu na 100 km/h dosáhne na české ekologické značky EL a s nimi spojené výhody.

Pro ty, kteří chtějí tu nejvýkonnější možnou variantu, je připravena verze RX 500h. Jde o full-hybrid, v tomto případě má ale jako základ přeplňovaný čtyřválec, což je také zásadní novinka. Výkon je 273 kW, tedy 371 koní. Auto navíc nedostalo bezstupňovou hybridní převodovku, místo toho má šestistupňový automat, který slibuje ostřejší svezení. Stovka padne za 6 sekund a kombinovaná spotřeba by se měla pohybovat okolo 8,2 litrů benzinu na 100 km.

Mimochodem, všechny verze by měly utáhnout dvoutunový přívěs a nabídnou i stejnou kapacitu kufru, ať už půjde o klasický nebo plug-in hybrid.

Kdy bude k mání

České zastoupení automobilky odhaduje, že největší zájem bude o dva nejsilnější modely, základní varianta 350h bude tvořit asi jen 20 procent prodejů. Plug-in hybrid totiž láká na výhody, a model 500h zase na výkon a rychlost. „Ceník by měl být k dispozici v září, první vozy se objeví na českých silnicích na přelomu roku,“ řekl v Bruselu Autosalonu Tomáš Vlachopulos, produktový a marketingový manažer Lexusu v Česku.

My jsme ale v Bruselu krátce hovořili i s jeho kolegou, kterému jsme položili tři doplňující otázky. Rozhovor najdete v boxu pod článkem.

Tři otázky pro Barta Eelena, šéfa marketingu Lexus

Je toto poslední nový Lexus RX se spalovacím motorem?
Nutně ne. Myslím si, že z globálního hlediska mají před sebou spalovací motory ještě řadu let života. Z evropského pohledu jde hlavně o to, jak rychle bude elektrifikace postupovat, a to i trh od trhu. Jistě se shodneme na tom, že kdybychom teď začali v Norsku prodávat jen elektrické vozy, náš byznys to tolik nenaruší, jako kdybychom je prodávali v Česku.

Výrobci elektromobilů řeší i použití vysloužilých baterií. Jaká je vaše strategie?
Už delší dobu máme recyklační program pro baterie, protože se nám už vrací z prvních generací hybridů. Teď se samozřejmě zaměřujeme na takzvaný druhý život baterií, třeba jejich využití pro domácnosti. To prostě musí být součástí životního cyklu článků z plug-in hybridů a elektromobilů. Zatím nemáme nic konkrétního, ale je to bezesporu věc, kterou vidíme jako nutnou.

V novém RX jste uvedli syntetickou kůži. Je to začátek trendu ve vašich vozech?
Víme, že v určitých částech světa jsou lidi stále citlivější na práva zvířat. Proto dávalo smysl jim nabídnout alternativu k pravé kůži. Už jsme s tím ostatně začali u některých jiných modelů, jako třeba UX, ale tam šlo jen o sedadla. Teď se nám podařilo dosáhnout na slušnou kvalitu třeba i na volantu nebo hlavici řadící páky. Syntetická kůže se bude rozšiřovat napříč modelovou řadou, každopádně skutečná zůstává stále v nabídce.
Reklama

Diskuze

Ivan - 05.06.2022 22:46:36
Moc doufám, že nový RX 500h bude už vhodný pro tahání i trochu těžších jak 2 tunových karavanů a bude mít nějakou elektronickou kontrolu stability přívěsu, stejně jako automatickou nivelaci a vyšší možné zatížení na kouli!
Marcel74 - 02.06.2022 06:32:17
Rozumný marketingový šéf, který neexceluje prohlášeními, že třeba od 2026 nic jiného než EV nepředstavíme, začíná být dost velká vzácnost. Stejně tak výbava podle přání a peněženky zákazníka, to je L(u)exus!

Zapomeňte na ručkování po volantu. Lexus představil novinku s ovladačem budoucnosti

Nový „volant“ vypadá jako ze sci-fi filmu. Auto neovládá mechanicky
10.05.2022 13:04
|
4
Reklama

Tereza našla v Lexusu NX zajímavou vychytávku. Jeho volant je chytřejší, než se zdá

Stačí položit prst na příslušné místo a hned uvidíte, co to které tlačítko dělá
08.03.2022 17:46
|
2

Lexus NX se představil v nové generaci. Našel cestu k EL značkám, přitom na objemu vůbec nešetřil

Japonské SUV nabídne nové pohonné jednotky a inovativní design exteriéru i interiéru
30.07.2021 10:31
|
1

Interiér inspirovaný elektromobily, ale nafta pod kapotou. Volkswagen ukázal nový Crafter

Populární dodávka bude k mání v řadě verzí až do hmotnosti 5,5 tuny. Dostala hodně vylepšení
08.12.2023 15:36
|
0

Pohlazení po duši do elektrické doby. Mercedes CLE má benzinový šestiválec a výkon 449 koní

Stuttgartská automobilka představila vstupní model od AMG, slibuje stovku za 4,2 sekundy
08.12.2023 11:00
|
0
Reklama

Tuto značku mohou řidiči směle ignorovat. Projet lze, jen je potřeba najít ten správný důvod

Značka se většinou snaží bránit řidičům, aby objížděli dopravně složitou situaci
08.12.2023 07:40
|
1

DS 7 Vauban je obrněný plug-in hybrid. Posádku ochrání proti střelbě a zahrne ji luxusem

Auto si bude možné koupit, půjde totiž do malé sériové produkce. K mání bude v dubnu
07.12.2023 16:25
|
1
Reklama
Autosalon TV