Reklama
Nová auta

Nové škodovky umí samy odhalovat námrazu nebo díry na silnici. Varují před nimi ostatní auta

Data, která posbírají, se zobrazí v navigacích. Pomohou i silničářům při údržbě
Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

Společnost Škoda se v rámci koncernu Volkswagen rozhodla využívat anonymizovaná data ze svých nových vozů, aby varovala řidiče před nebezpečím na silnicích.

Množství zvyšuje kvalitu

Nový systém shromažďuje a vyhodnocuje anonymní data, na základě kterých infotainment dokáže upozornit na kluzký povrch vozovky, případně na její poškození. Služba je založena na chytrém využívání kolektivních dat. Takže platí, že čím víc aut se do systému zapojí, tím jsou varování a předpovědi budoucího stavu ke sjízdnosti přesnější.

„Systém využívá senzory vozů, aby předem určil, kde panují na silnici náročné podmínky. V praxi to funguje tak, že informační systém o lokálním nebezpečí detekuje sníženou přilnavost na úsecích silnice, kam vůz míří. A v případě, že hrozí nebezpečí, varuje řidiče přes infotainment,“ vysvětluje vedoucí produktové řady konektivity Škoda Sebastian Lasek.

A zároveň takový vůz automaticky poskytuje informace ostatním účastníkům provozu. Data se anonymně odesílají do cloudu. A z nasbíraných zpráv ze všech připojených vozidel je generován takzvaný datový roj, který se použije jako základ pro analýzu a zmapování nebezpečných úseků v bezprostřední blízkosti vozidla.

Nejen výmoly, ale i sníh a led

Díky akcelerometrům a snímačům ABS je možné získávat požadovaná data po celou dobu jízdy. Integrovaný software využívá taky virtuálních senzorů. Na základě prokluzu kol systém umí odhadnout koeficient tření mezi pneumatikami a povrchem vozovky. Agregované informace ze všech vozidel se následně kombinují s metadaty, jako jsou informace o počasí nebo předchozími měřeními. A díky tomu je pak možné zobrazit silniční síť jako přesný trojrozměrný model, který se používá pro zaslání upozornění do vozidla, jakmile se přiblíží oblasti, kde panují špatné jízdní podmínky.

Základní technologie se dá použít i pro další aplikace. Třeba silničáři mohou data využívat k zisku informací o aktuálním stavu silniční sítě. Lze tak rozpoznat i místa s výmoly nebo kde je mokrá vozovka a při mrazu hrozí tvorba náledí. A rozpoznat se dají i zasněžené úseky, případně ty, které už byly sněhu zbaveny.

Reklama

Budoucnost je v přenosu dat

Už letos bude v Evropě údaje ze senzorů poskytovat více než 1,7 milionu vozidel koncernu Volkswagen a do konce roku 2022 by měly přesáhnout hranici tří miliónů. Informace o lokálním nebezpečí budou k dispozici pro aktuální generaci modelů Škoda Fabia, Scala, Octavia, Superb, Kamiq, Karoq, Kodiaq a Enyaq iV. Službu Škoda Connect je možné využít v celkem 30 zemích, pokud je vozidlo vybaveno systémem infotainmentu Amundsen nebo Columbus.


Diskuze

Overal - 28.05.2021 14:47:52
Kdo sleduje provoz, tak díry nebo sníh vidí. Upozornění na led zní zajímavě, mnohdy není led či námraza vidět vůbec, nebo vypadá jen jako mokrá vozovka a poznáte ho až když potřebujete udělat korekci rychlosti či směru jízdy.
tom t - 27.05.2021 19:37:01
a já hlupák si myslel že důležitý je podvozek a kvalitní motor a minimum zbytečností aby se to nesr..kazilo. Jsem to ale hnup přitom stačí tablet na palubce, upozornění na námrazu a škrbka a nejlepší bourák na světě s reprákem na zvuk motoru je na světě

Test nového elektromobilu Škoda Enyaq iV 80 z pohledu rodiny, která migruje mezi Čechami a Moravou

Za týden jsme najezdili 1000 km a zaplatili za palivo pár desítek korun. Nervy? Ne. Plánování? Ano
22.05.2021 07:16
|
44
Reklama

První Škoda Fabia vznikala i jako kupé a kabriolet. Hrozilo, že se bude vyrábět v Mexiku

O konečnou podobu vozu soutěžili tři designeři. Čecha a Belgičana předčil Brazilec
16.05.2021 08:43
|
5

Škoda přestala nabízet akční provedení pro novou Octavii, takže ji zdražila. Prodává se až moc dobře

Na mladoboleslavský bestseller jsou dlouhé čekací lhůty
14.05.2021 16:02
|
13

Japonské úlety u názvů aut. Kvůli vulgárnímu či posměšnému významu došlo i na jejich přejmenování

Asi nejznámějším přešlapem byl název terénního vozu Mitsubishi Pajero. Španělé ho znají jako Montero
18.06.2024 14:16
|
3

Kam se dostat se skútrem, elektromobil se zvukem, kontrola bazarovek. Nový Autosalon už ve středu

V premiérovém dílu otestujeme Hyundai Ioniq 5 N, Cupru Formentor, Lexus LBX i motorku CFMOTO 450NK
17.06.2024 11:55
|
0
Reklama

Francouzská značka DS přichází s pojízdnou pevností. Model DS 7 Vauban odolá nejen střelným zbraním

Auto s plug-in hybridním pohonem bude možné řídit s klasickým řidičským oprávněním skupiny B
03.06.2024 16:30
|
0

Do tří let elektromobily zlevní na úroveň aut se spalovacím motorem. Výrazně podraží jejich servis

Dražší náklady na opravy zvýší ceny havarijního pojištění. Povinného ručení se to netýká
27.05.2024 14:30
|
7
Reklama
Autosalon TV