Nová auta

Nová, zatím utajovaná Škoda Octavia: známe fakta, dokonce jsme natočili i video

Příjezd čtvrté generace českého bestselleru se blíží. Expert Pepa zachytil kombík při jízdě
Zdroj: Ondřej Běhal

Hned zkraje října se vybraní novináři (a zástupci Autosalonu u toho samozřejmě nebudou chybět) poprvé svezou zamaskovanými prototypy zcela nové generace Škody Octavia. Ta by se pak v sériové verzi měla objevit ještě před koncem letošního roku. V okolí Mladé Boleslavi se už ale samozřejmě prohánějí zamaskované vozy, a expert Pepa Vrtal dokonce jeden takový natočil. Mrkněte na video a shrňme si, co zatím o stěžejní škodovácké novince víme.
Zdroj: Josef Vrtal
Při návratu z cest po Asii nachytal expert Pepa maskovanou Octavii Combi.
Reklama

Platforma MQB, mild hybrid i plug-in hybrid

Nová generace Octavie bude konstrukčně těžit z platformy MQB, kterou bude ve velmi podobném nastavení sdílet s osmou generací VW Golf, která se také, byť s řadou odkladů, chystá na trh. Platforma už je uzpůsobena pro integraci hybridních technologií a podle všeho bude využívat i tzv. mild-hybridní techniku. Tedy 48 V palubní síť, která umožňuje využívat třeba tzv. "plachtění" převodovky za účelem snížení paliva. Podle dostupných informací se u nové Octavie počítá také s plug-in hybridní verzí, bude ji tedy možné nabíjet i ze zásuvky a provozovat na pár desítek kilometrů také v čistě elektrickém módu.

Co víme o motorech a RS?

Stejně jako u většiny nově příchozích modelů, bude i motorová nabídka pro Škodu Octavia nabíhat postupně a některé verze a kombinace s převodovkami či pohonem všech kol se objeví až postupně během roku 2020. Zatím je jasné, že základní motorizací budou i nadále různé výkonové verze litrového tříválce, z benzinových motorů se dostane ke slovu také agregát 1.5 TSI a dvoulitr. Počítá se i s diesely, konkrétně 1.6 TDI a 2.0 TDi. Zelenou dostala logicky i verze na CNG.

Navzdory emisním předpisům se počítá i s verzí RS. K jejímu pohonu by měl sloužit přeplňovaný benzinový dvoulitr EA888, o jehož konkrétním výkonovém naladění se zatím spekuluje, nicméně cokoliv pod 260 koní by bylo spíše zklamáním. Sportovní škodovácká verze bude spojena se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG.
Reklama

Interiér s novou přístrojovkou a dalšími prvky

Podle fotografií interiéru, které byly pořízeny "na tajnačku", je zřejmé, že Octavia dále rozvíjí styl modelu Scala. Na rozdíl od Kamiqu, který je se Scalou uvnitř identický, však bude mít Octavia přeci jen nějaké odlišnosti. Z fotografií je patrný nový volant s novými ovladači, stejně jako digitální přístrojový štít (ten bude asi za příplatek). Uprostřed nad výdechy ventilace se nachází horizontální "klavírní" pás tlačítek a nad ním našel místo centrální ovládací displej, který je dobře při ruce a nevyčnívá nad palubní desku - tudíž nebrání ve výhledu. Podle všeho však chybí přímé ovládání klimatizace, která se asi bude nastavovat přes dotykový displej.

Opět liftback i kombi, ale už ne čtyři "oči"

To, že se Škodovka z hlediska karosářských verzí u novinky nepouští do žádných rizikových experimentů, asi nikoho nepřekvapí, takže i nadále budou u této modelové řady na výběr verze liftback a kombi. Podle našich informací by se dokonce mělo jako dostat první na trh kombi a "krátká" Octavia bude následovat o fous později. Samotné představení však bude společné.

Celkově auto rozměrově zase trochu naroste a přiblíží se Superbu, podle všeho i docela dost vzhledově. Na zádi můžeme očekávat nápis ŠKODA místo loga značky, v přední části bude největší změnou ústup od čtyř očí světel a byť budou mít přední světlomety i nadále dělené segmenty, budou působit více kompaktně. U kufru se spekuluje se základním objemem kolem 610 litrů (liftback) a 630 litrů (kombi).
Reklama

Diskuze

Hejtr - 01.10.2019 08:53:53
Proboha pujcte si někde designéra s Itálie nebo Francie...a palubovka hnus.cena bude zase jen pro lidi z vysokým příjmem.

Přívstřik vodíku do motoru snížil spotřebu a zvýšil výkon testované octavie. Může ale poničit sání

Zkoušeli jsme zařízení na Škodě Octavia G-TEC s půl milionem kilometrů na tachometru
29.08.2019 08:35
|
27

Škoda Kamiq vyniká mezi malými SUV prostorem. Na nohy jsme naměřili stejně místa jako v Octavii

Zjišťovali jsme parametry kabiny i kufru u nové škodovky. Nevýhodou je slabá variabilita
21.08.2019 20:53
|
0

Škoda Octavia patří mezi nejprodávanější auta světa. Podívejte se, které vozy jsou ještě úspěšnější

Vyhledali jsme nejoblíbenější nové automobily na planetě za první pololetí letošního roku
18.08.2019 09:25
|
0

Foto test: Toyota Corolla TS nabízí nejdelší kufr mezi rodinnými kombi velikosti Octavie Combi

Podívejte se na výhody a slabiny nové Corolly Touring Sports při srovnání s vozy nižší střední třídy
12.08.2019 20:00
|
3

Mít jedno z těchto aut, nemusíte do konce života pracovat. Podívejte se na nejdražší vozy z aukcí

Které veterány i moderní vozy přitahovaly loni v aukční síni RM Sotheby's zájem bohatých investorů?
15.10.2019 11:36
|
0

Autosalon přinese ve čtvrtek pořádnou porci testů, a to včetně BMW X7

Těšit se kromě toho můžete i na DS 3 Crossback, Aprilii Tuono a elektrickou Kiu e-Niro
14.10.2019 14:40
|
0

Kombíky se čtyřkolkou na českém trhu. Nabídka kvůli emisím hodně prořídla

Jen 8 modelů se vejde se základní cenovkou do jednoho milionu. Těch dražších je jen o pár více
03.10.2019 14:45
|
1

Vozit tři děti v sedačkách vedle sebe? Čtrnáct z osmnácti testovaných rodinných aut nevyhovělo

Rakouský autoklub potvrdil, že plnohodnotně pětimístných vozů je na trhu minimum. Ale existují
25.09.2019 15:50
|
0
Autosalon TV