Reklama
Nová auta

Nová Toyota Yaris mlží o svých výkonech. My jsme je lehce spočítali

Auto využije hybridní soustrojí s tříválcovým benzinovým motorem. Má i unikátní airbag
Zdroj: Toyota

Japonská automobilka ve středu představila novou generaci svého hatchbacku Toyota Yaris. Auto se ve své čtvrté podobě zaměřilo více na mladé uživatele. To naznačuje sportovně střižený design s výraznou přídí nebo sportovními sedačkami. Vůz navíc změnil své rozměry.

V tiskové zprávě se uvádí, že nový Yaris je jen o 5 mm kratší než ten odcházející, ale nabídne o 50 mm delší rozvor. V reálu to tedy znamená, že mu naměříme 3940 mm na délku s rozvorem 2560 mm. Z toho by měli profitovat cestující uvnitř. Auto slibuje, že pohodlně sveze čtyři dospělé. Přitom je o 40 mm nižší (naměříme mu 1470 mm), ale o 50 mm širší (1745 mm). I to je charakteristické pro jeho sportovní postavu.

Vůz má stylově zpracovanou kabinu. Dominantou je displej zábavního systému, který stojí jakoby samostatně uprostřed palubní desky. Sportovní střih mají i tubusy ukazatelů otáček a rychlosti, nicméně ručičkové přístroje v nich už nenajdeme. Nahradily je moderní displeje.
Reklama

Nový Yaris může být na poměry malých hatchbacků velmi dobře vybaven. V příplatkové výbavě si budete moci zaškrtnout například head-up displej nebo full-LED světlomety. Zajímavostí je i jeden bezpečnostní prvek, který je i světovou novinkou. Jde o airbagy, které po nárazu vystřelí mezi sedadly řidiče a spolujezdce. Posádku mají ochránit od zranění, která by si mohla způsobit třeba při převrácení vozu nebo prudkém bočním nárazu.

Vůz už bude jezdit jenom s tříválcovými motory. Kromě klasických spalovacích, jejichž parametry zveřejní Toyota později, se do práce zapojí i hybridní soustrojí. To kombinuje benzinový tříválec o objemu 1,5 litru s elektromotorem.

Automobilka nicméně ani u tohoto motoru nezveřejnila přesnější údaje. Musíme se tedy spokojit jen s údajem, že bude o 15 procent výkonnější a o 20 procent úspornější. Co to znamená? Vzhledem k parametrům současné hybridní verze Yarisu by novinka měla nabídnout výkon 87 kW a kombinovanou spotřebu okolo tří litrů benzinu na 100 km.

Auto stojící na nové platformě Toyoty označené jako GA-B se zřejmě stane předobrazem pro další modely japonské automobilky v této kategorii. Mohlo by například vzniknout nové baby SUV. Toyota platformu chválí s tím, že jde o tužší šasi. Vůz dostal oproti minulému modelu také přepracovanou torzní příčku na zadní nápravě nebo nové tlumiče.

A jak je na tom s cenou? Vzhledem k tomu, že Toyota nemá ani přesné parametry motoru, je na odhad částky, za kterou se bude auto prodávat, ještě poměrně brzy. Zákulisní informace ale hovoří o tom, že by se neměla značně lišit od té současné. Ta začíná s benzinovým motorem na 294 900 korunách, hybridní verze vyjde na 401 tisíc korun.

Podívejte se do následující galerie, kde najdete konkurenty nové Toyoty Yaris, kteří jsou levnější než její základní verze - je jich deset.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Uvažujete o ojetém autě ze zahraničí? Podívejte se, po čem sáhne více než polovina Čechů

Vypátrali jsme nejoblíbenější značky a věkové skupiny importovaných ojetin. A víme, na co dát pozor
15.10.2019 22:30
|
1
Reklama

Malých supervýkonných hatchbacků ubývá. Fabia RS by se ale mohla vrátit

Automobilky hojně omezují nabídku modelů. Která malá ostrá auta zmizela z trhu?
13.10.2019 19:45
|
1

Nejen Superb, v plánu je i hybridní Octavia. Které další značky plánují napůl elektrická auta?

Jak jsou na tom Ford, Kia, Hyundai nebo Honda? Máme přehled
16.07.2019 09:00
|
0

Palubní hodinky za miliony, dřevo či V12 pod kapotou. Toto jsou nejluxusnější SUV světa

Vybrali jsme 10 SUV, které si pořídí jen nejbohatší z bohatých. Většinu z nich potkáte i v Česku
02.01.2020 16:40
|
0

Čtvrteční autosalon vás zahrne luxusem rolls-royců i vily na kolech

Vyzkoušíme neuvěřitelný obytný vůz Morelo či kupé snů Bentley Continental GT
30.12.2019 15:09
|
0
Reklama

Turecký prezident Erdogan chce vyrábět elektromobily. Doma jich ale moc neprodá

Země zatím nebyla ve výrobě vlastních aut úspěšná. Teď má v plánu hned čtyři nové modely
30.12.2019 13:31
|
0

Užitečná i užitková. Taková budou auta v posledním letošním Autosalonu

Sršeň si vezme do parády nadupanou motorku KTM, vyzkoušíme i zvláštní stroj jménem Bureko
23.12.2019 13:26
|
0
Reklama
Autosalon TV