Reklama
Nová auta

Nová Toyota Yaris jezdí jako dospělé auto. Nechá si za to ale zaplatit a trochu utlačuje řidiče

Testovali jsme dvě ze tří motorizací pro novou Toyotu - benzinovou patnáctistovku a hybrid
Zdroj: Toyota

Novou Toyotu Yaris jsme dva dny testovali na českém území a na každý den jsme si vybrali jinou verzi. První přišel na řadu 1.5 Hybrid a jako druhý nová tříválcová patnáctistovka bez elektrické podpory s manuálním řazením. Zavítali jsme i do Kolína, kde se novinka bude vyrábět, a tam konkurenta Škody Fabia vyzkoušeli na limitu v rámci novinářského závodu na uzavřené zkušební trati.

Bude českým výrobkem

"Yaris je pro Toyotu v Česku nejdůležitější model," tvrdí produktový manažer Václav Zikmund. Jeho slova částečně podporují i letošní prodejní čísla. Yarisu patří v hitparádě nejprodávanějších nových aut v Česku od ledna do srpna 17. místo za 1429 aut. Ještě o příčku lépe je na tom ale větší Corolla, jíž se prodalo o pět aut více.

Důležitost Yarisu pro českou Toyotu ale spočívá i v tom, že se stane vedle malého Ayga druhým českým autem. Přibližně do roka začne sjíždět z pásů továrny nedaleko Kolína. "Souvisí to se spuštěním výroby modelu Yaris Cross ve Francii," upřesňuje Zikmund. 

Český zákazník si ale podle něj nebude moci vybrat, jestli dostane auto "made in Czech", nebo "made in France". Náběh výroby v Česku začne pomalu a postupně, nejprve dojde pouze na určitě verze a výbavy," vysvětluje. Každopádně by se ale v Česku měla montovat i hybridní varianta, kterou považuje Toyota za technologicky nejvyspělejší.
Reklama

Motor přesvědčil dynamikou, méně spotřebou

A právě do hybridní varianty v luxusním provedení Selection Style usedáme. Dívám se do podkladů k vozu a cenovka mi vyráží dech. 540 tisíc korun za auto menší než Škoda Fabia, tomu říkám řádně sebevědomá částka. "Už u předchozí generace ale zákazníci volili hlavně silnější motory a lépe vybavené varianty. Provedení s litrovým motorem se téměř neprodávalo a neočekáváme, že by se to změnilo. Už proto, že litrový tříválec je konstrukčně nejstarší a mezigeneračně na něm nedošlo k žádným zásadním změnám," přesvědčuje Zikmund.

Podívejte se na kompletní ceník a technická data nové Toyoty Yaris ZDEporovnání testované hybridní varianty s novým Renaultem Clio E-TECH, který je aktuálně jeho největším soupeřem na českém trhu ZDE.

Ale teď už rychle do auta a jedeme z Prahy do Kolína. První dojmy z nasednutí do auta jsou trochu rozpačité. I když se později na prezentaci dozvídám, že sedačky u nové Toyoty Yaris pocházejí z modelu C-HR a měly by být tedy "dospělé", podpírají mi stehna tak do poloviny, a jejich výrazné bočnice svírají moje průměrně rostlé tělo. Ještě stísněněji se cítím v oblasti kolen. To levé utiskuje masivní výplň dveří a to pravé středový sloupek. Řešením je posunout se trochu vzad a přitáhnout si volant k sobě, ale osobně raději sedím nalepený na přístrojové desce a neubírám prostor případnému cestujícímu za sebou.

Přestože si připadám na místě řidiče usazený pevně jak panáček do autíčka z lega, je stísněnost částečně pouze subjektivní. Podle údajů výrobce i našich měření je zejména prostor v oblasti ramen u novinky lepší. Naměřili jsme o tři centimetry lepší šířku interiéru v prostoru předních sedadel.

Řidičova zóna je moderní, pohledná a v souladu s nejnovějšími ergonomickými trendy. To znamená, že je displej multimediálního displeje přilepený až nahoře na přístrojové desce, aby byl ve výšce řidičových očí. Řidiči nové Toyoty Yaris pomáhá už od základní výbavy množství bezpečnostních asistentů, i když ten, který pípá, kdykoli přejedu středový pruh je mi spíš pro zlost.

Nové hybridní ústrojí vzniklo tak, že čtyřválcovému dvoulitru z nového a velmi dynamického motoru 2.0 Hybrid pohánějícího třeba Corollu uřízli konstruktéři jeden válec. Charakteristika motoru zůstala velmi dynamická - a to i v porovnání s předchůdcem, který disponoval stejným objemem a čtyři válci. Elektřina vyhladí nectnost tříválcového motoru v podobě nechuti akcelerovat a zatahovat z nízkých otáček. Kladně hodnotím i souhru s převodovkou CVT. Ta už zdaleka nefunguje tak, jako dříve, kdy stačilo lehce šlápnout na plyn a ozvalo se hlasité zavytí, jak motor okamžitě vylétl do nejvyšších otáček. Novinka je v tomto směru výrazně kultivovanější. Navíc tříválec vytočený do otáček zní překvapivě lépe než dřívější čtyřválec - jeho projev je takový drsný a sportovní.

Výrobce udává u tohoto motoru neuvěřitelnou spotřebu 2,8 litru benzinu na 100 km, u konkrétní testované verze 3,2 l/100 km a v reálném režimu WLTP od 3,7 l/100 km. Těchto hodnot se mi dařilo dosahovat pouze po Praze - a to i díky tomu, že jsem nejprve sjížděl z Bavorské ulice dolů k řece. Po jízdě do Kolína podle předpisů, která zpola probíhala po dálnici, se palubní počítač zastavil na čísle 5,2 l/100 km, což bylo trochu zklamání. Na druhou stranu potěšilo dospělé chování Yarisu Hybrid při dálniční jízdě.

Rychlostní zkouška

Klobouk dolů před Toyotou. Důvěřuje nám novinářům natolik, že pro nás uspořádala na zkušební dráze v kolínské fabrice závody s novými yarisy. Proklínám se, že jsem si na cestu sem vybral hybridní verzi, kolegové, kteří to domysleli lépe, přijeli s lehčí a výkonnější verzí benzinovou. Co se dá dělat, budu je muset porazit i tak.

Start do závodu je díky elektřině až nečekaně svižný. V prudkých pravoúhlých zatáčkách projížděných pod plynem elektronika příliš nezasahuje do řízení, což je další příjemné zjištění. Auto se mnohem méně naklání než v předchozích generacích, je citelně tužší. Na druhou stranu ale podvozek zejména u hybridní verze se sedmnáctipalcovými koly není při přejíždění nerovností pokaždé zcela komfortní. Škoda ale, že jsou na trati dvě opravdu dlouhé rovinky. Na nich totiž hybridnímu yarisu dochází dech a rozhodně nemůže nabídnout takovou akceleraci a maximální rychlost jako ten benzinový. Přesto má na konci jedné z nich, kde je radar, zajímavých 147 km/h. Kousavé a neplynulé rekuperační brzdy určitě nejsou to pravé pro sportovní ježdění, zato v technických pasážích se mi jede s převodovkou CVT určitě lépe než kolegům, kteří se tady potí při manuálním řazení. Já se můžu plně soustředit na točení volantem. Skoro při tom zívám nudou. Nadšen jsem i z chování vozu v dlouhé táhlé zatáčce projížděné pod plynem. Pneumatiky sice hvízdají, ale auto je příjemně neutrální, bez sklonů k přetáčivosti a nedotáčivosti. Dvakrát škoda těch dlouhých rovinek...

Cíl! A překvapení. Nakonec se ze třinácti závodníků přede můj hybridní yaris dostávají jen dva benziňáky ze čtyř a na téměř dvouminutovém okruhu mi dávají jen tři čtvrtě respektive jeden a půl vteřiny. Nečekaný výsledek pro Yaris Hybrid v porovnání s výkonnějším benzinovým kolegou. 

Aplikace hodnotí jízdu

Zbývá necelých 113 kilometrů do cíle dnešní cesty v Peci pod Sněžkou. Na státovkách a okreskách s hybridem často předjíždím. Je to disciplína, se kterou na rozdíl od předchůdce nemá problém. Zejména v obcích se snažím citlivě a lehkou mohou využívat rekuperací nashromážděnou energii. Podle aplikace MyT, kterou jsem si stáhl do telefonu a která mou jízdu monitoruje a analyzuje, jsem jel na výhradně na elektřinu 47 procent času a 35 procent vzdálenosti.

Výrobce udává, že auto může jet pouze na elektřinu i rychlostí 130 km/h. Mě se to povedlo několikrát při 80 km/h, na dálnici ani jednou. Nebo jsem si toho nevšiml. Spotřeba po jízdě z Kolína do Pece pod Sněžkou se po svižné jízdě zastavila na 5,3 l benzinu na 100 kilometrů.
Reklama
Zdroj: Ondřej Běhal

Čistě benzinový motor se musí více točit

Druhý den si na cestu do Prahy beru čistě benzinovou verzi poháněnou motorem 1.5 Dynamic Force ve spojení s šestistupňovým manuálním řazením a skromnější výbavou Comfort. Jde o nejlevnější provedení s touto pohonnou jednotkou. Pohled do ceníku už není tak odstrašující, přesto mi 380 tisíc korun za malý hatchback s tříválcovým motorem stále připadá jako pořádná raketa. Zároveň ale v příjemném slovy smyslu šokuje i seznam standardní výbavy. Nechybí třeba adaptivní tempomat, který se dá spojit se sofistikovaným udržováním jízdního pruhu, takže na dálnici auto téměř nepotřebuje řidiče. Toyotu Yaris 1.5 Dynamic Force Comfort jsme porovnali se Škodou Fabia 1.0 TSI/81 kW v akční výbavě 125 let ZDE.

Atmosférický tříválec bez pomoci turba i elektřiny působí v nízkých otáčkách ospalým dojmem a také jeho kultivovanost není zdaleka taková jako u hybridu. Do každého kopce musím i při jednočlenném obsazení podřazovat, často místo šestky dávám čtyřku. Fantasticky ale motor jede při vytáčení do otáček, pak působí vyloženě sportovně, s čímž koresponduje i nižší hmotnost než u hybridu, přesné, příjemné šestistupňové manuální řazení nebo drsný, skoro chraplavý zvuk motoru.

Podvozek je na šestnáctipalcových kolech výrazně pohodlnější než těžší hybrid na sedmnáctkách, auto je laděné na komfort. Příjemně překvapila spotřeba. Cestu hor přibližně do poloviny hradecké dálnice se po kombinované jízdě přes města, vesnice, státovky a části D11 ustálila na pěti litrech.

Po zkušenostech s oběma verzemi bychom hybrid tradičně doporučili zejména lidem z měst. Tato vyhraněnost na městský provoz ale už není zdaleka taková jako u předchozí generace Yarisu, auto funguje velmi dobře i na ostatních typech komunikací včetně dálnic, jen musíte zapomenout na příznivou spotřebu. Tříválcová patnáctistovka pak slouží jako univerzální pohonná jednotka, ale na rozdíl od dřívějšího čtyřválce o stejném objemu už není tak vhodná pro transporty celých rodin. Při zatížení vozu bude muset jeho řidič věčně řadit.

Další informace o testu obou verzí Toyoty Yaris najdete v galerii v horní části článku.

Diskuze

ivan - 15.07.2021 16:22:48
Moj prvy yaris 2gen som nahradil aktualnou 4.gen. Podla mna je ta cena nizka ak berete cisty benzin so 125hp a cvt prevodovkou a pozriete sa po konkurencii. Od najnizsej vybavy je pritomny adapt.temp, nudzove brzdenie atd. Ako druhe auto na salenie ideal
Pavel - 07.06.2021 11:56:48
koupil jsem si tento angličák, již druhý v pořadí - po 10 ti létech provozu toho prvního a jsem zatím velmi příjemně překvapen. Auto se chová výborně , motor a převodovka doznala významný skok vpřed, prostě paráda. Je skvělý, doporučuji.

Test Toyoty Supra 3.0 A90 Edition: Přitažlivá exkurze do mizejícího světa automobilové rozmařilosti

Benzinový šestiválec s turbem, 340 koní, pohon zadních kol, limitovaná edice s barvou Terminátora
11.07.2020 20:52
|
0
Reklama

Premiéra nové Toyoty Yaris v Praze: Budu tříválcová, hybridní, česká, hezká, ale nikoli levná

Čtvrtá generace oblíbeného hatchbacku začne sjíždět z pásů i v Kolíně. Stojí od 335 tisíc korun
19.06.2020 19:25
|
2

Toyota Yaris se stane českým autem. Její výroba zažehná nejistotu ohledně továrny TPCA v Kolíně

Yaris v benzinové i hybridní verzi bude vznikat spolu s dosavadními minivozy třech různých značek
16.01.2020 10:05
|
2

Mitsubishi chystá s pomocí Renaultu velký návrat na evropský i český trh. Pickup L200 však končí

Nový Colt dorazí v říjnu, půjde o přebrandované Clio. ASX alias Captur se začne prodávat v březnu
31.01.2023 09:54
|
1

Test Alpine A110 R: Francouzi postavili skvělé auto na okruh. Radikální kupé smí i na silnice

Čtvrtá varianta dvoumístného sporťáku je prošpikovaná karbonem. Váží jen 1082 kilo
30.01.2023 13:51
|
0
Reklama

Srovnávací test všech nových 4x4 škodovek na sněhu a ledu dopadl nečekaně. Zvítězil nejstarší vůz

Auta se spalovacími motory rozdrtila elektromobily. Až na jednu výjimku
27.01.2023 18:00
|
12

Krize, nekrize, Češi kupují od BMW hlavně ty nejdražší vozy. Loňským prodejům dominuje opulentní X5

Letos vyprodané je nejen BMW M3 Touring, podobně je na tom i elektrická i4 nebo plug-in hybrid XM
24.01.2023 18:15
|
0
Reklama
Autosalon TV