Reklama
Nová auta

Nissan Qashqai dostal nový kabát a interiér jako z modelu GT-R. Zjistili jsme, jak se vyrábí

Prohlédli jsme si největší a nejmodernější továrnu v Anglii. Auto vyrobí každé dvě minuty

Když se v automobilovém světě řekne Velká Británie, všichni si ihned vybaví značky Aston Martin, Bentley, Jaguar, Land Rover nebo Rolls-Royce. Málokdo už ale ví, že neodmyslitelnou součástí ostrova je také automobilka Nissan, která v Sunderlandu vyrábí jedno z nejprodávanějších aut v Evropě. Odtud před 18 lety sjel z výrobní linky první Qashqai, který vytvořil segment crossoverů a zahájil tak dosud nekončící trend. Sunderlandská továrna Nissan je dnes největší automobilovou továrnou v Anglii a drží hned několik úctyhodných prvenství.

Největší svého druhu v Británii

Od svého vzniku v roce 1986 se továrna výrazně rozrostla a nyní pokrývá 30 procent výroby automobilů ve Velké Británii. Výroba zde běží jako dobře promazaný stroj, doslova. Jedno auto zde trvá vyrobit 14 hodin, ale díky sofistikovanému výrobnímu procesu sjíždí z linky jedno auto každé dvě minuty. To je ohromující tempo, které si zaslouží uznání.

Při naší návštěvě jsme měli možnost nahlédnout do zákulisí tohoto technologického zázraku. Továrna prošla nedávno významnou modernizací, která zahrnovala investici 30 milionů liber. Tento krok byl nezbytný pro distribuci omlazeného modelu Qashqai, který je vyráběn po boku s Jukem na jedné z nejmodernějších výrobních linek v Evropě. Díky této investici se továrna může pochlubit špičkovými technologiemi, zvýšenou efektivitou a hlavně ekologickou výrobou.

Překvapivým zjištěním pro nás bylo, že britská továrna má obrovský globální dosah. Ačkoli se nachází na území Anglie, kde je o vozy Nissan velký zájem, až 80 procent vyrobených aut putuje za hranice. To znamená, že japonská automobilka zde vyrábí Qashqai a Juke pro celý svět.

Budoucnost je ve znamení uhlíkové neutrality

Návštěva továrny Nissan v Sunderlandu byla skvělou příležitostí k nahlédnutí za oponu jedné z nejmodernějších výrobních linek v Evropě. Vidět na vlastní oči, jak se z kovových plátů a dílů stává hotový vůz, je skutečně zážitek. Nicméně nejvíce nás fascinovalo, jak se japonsko-anglická továrna vypořádala s otázkou udržitelné budoucnosti.

To, že využívá zhruba 20 procent elektrické energie z vlastní větrné a solární elektrárny, zřejmě v dnešní době nikoho nepřekvapí. Nissan ale zašel se snahou šetřit životní prostředí ještě dál. Například v lisovně, kde se denně spotřebuje několik stovek tun plechu a hliníku, automobilka zavedla způsob recyklace, který ušetří až 80 procent energie při výrobě nových materiálů. V podstatě žádné zbytky kovu tak neputují do koše, ale vrací se zpět k opětovnému zpracování.

A zbytky se nevyhazují ani v lakovně. Ta je vybavena ještě sofistikovanějším systémem recyklace, který dokáže přebytečnou barvu pomocí filtrů pod podlahou zachytit, vysušit a následně z ní vytvořit granulát. Ten se pak používá například do asfaltu.

Nový Qashqai si převlékl kabát

V rámci exkurze jsme si také mohli zblízka prohlédnout modernizovaný Nissan Qashqai, který se na český trh dostane až v následujících měsících. Tak si ho pojďme představit. Třetí generace kompaktního SUV prošla výrazným faceliftem, který přináší řadu zajímavých novinek. Jako první jsme si všimli zcela přepracované přední masky chladiče s novými LED-Matrix světlomety, kterou prý z 50 procent navrhovala umělá inteligence.

Designéři společně s AI si dali záležet také na kolech, která mají futurističtější vzor a jejich vzhled podtrhuje nová elegantní černá lišta pod dveřmi. Značných změn se dočkala i zadní část vozu. Qashqai má sportovnější nárazníky a světla, která si sice zachovala svůj tvar, ale dostala zajímavé 3D LED segmenty.

Po prohlídce exteriéru jsme usedli do kabiny. Ta také prošla spíše lehkou evolucí. Změny jsou tu opravdu drobné a týkají se především čalounění a infotainmentu. Nově si proto lidé mohou Qashqai zkrášlit alcantarou a užívat si benefity většího displeje s multimediálním systémem od Googlu.

Stále je to malá elektrárna na kolech

Pod kapotou zůstává nabídka motorizací stejná. K dispozici je základní 1,3litrový motor s výkonem 158 koní, dostupný jak s manuální, tak s automatickou převodovkou. Pro ekologicky smýšlející řidiče je zde unikátní sériový hybrid označovaný jako e-Power. Tento systém funguje tak, že 1,5litrový spalovací motor vyrábí elektřinu do 2kWh baterie, která pak napájí elektromotor s výkonem 190 koní pohánějící přední kola.

Novinka by se na trh měla dostat již v následujících měsících, ceník ale zatím známý není. Aktuálně si tak můžete nastudovat podrobné technické údaje a ceny dosluhující verze Nissanu Qashqai, které naleznete v našem katalogu zde.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojetý Nissan Qashqai je tak trochu zbytečné SUV. Majiteli ale může dobře sloužit

Jedno z nejprodávanějších SUV je v bazarech levnější než konkurenti a často to má stejný důvod
22.04.2024 13:55
|
3
Reklama

Dynamické hrany a téměř neviditelná světla. Nissan Qashqai má nový kabátek i výbavu

Designový jazyk značky je inspirovaný zbrojí japonských samurajů. Nejvíc to je vidět na masce
17.04.2024 18:15
|
0

Japonský Enyaq má parádní design a cool kabinu, v zásadních ohledech ale Nissan Ariya ztrácí

Nissan Ariya přišel na trh relativně nedávno, už by ale potřeboval facelift
26.02.2024 18:37
|
0

V Goodwoodu se představilo nové MG HS. Má velký kufr a benzinový i plug-in hybridní motor

Na Festivalu rychlosti jsem si prohlédli novou generaci čínského SUV. Je prostornější a líbivější
12.07.2024 14:01
|
0

Naživo jsme viděli nová BMW M5 a X3. Sportovní sedan nabízí 727 koní a SUV běžné spalovací motory

Dvě mnichovské novinky se představily v Karlových Varech na filmovém festivalu
11.07.2024 11:00
|
0
Reklama

Tohle jsou ty nejsilnější čtyřkolky na českém trhu. Mají vyšší výkon než základní Škoda Fabia

Podívejte se na přehled těch nejsilnějších ATV čtyřkolek, které si můžete koupit v Česku
10.07.2024 14:01
|
1

Řada lidí o vodíku pochybuje, ale Toyota v něj stále věří. Hybridů a elektromobilů se ovšem nevzdá

Japonská značka prozradila podrobnosti o svém budoucím směru. Hájí vodík i elektromobilitu
09.07.2024 13:39
|
0
Reklama
Autosalon TV