Reklama
Nová auta

Němci se pochlubili XXL displejem s šířkou 141 cm. Při bouračce ho čeká cílená destrukce

Mercedes MBUX Hyperscreen je jedinečnou kombinací technologie a elegance

Na čím dál větší displeje s čím dál lepší grafikou a funkcemi jsme si v autech už zvykli, Mercedes ale i tak dokázal ohromit svou novinkou. Obrovský displej má plochu 0,24 m2 a svou šířkou 141 cm sahá napříč přes víceméně celou palubní desku. K čemu to bude dobré? 

Jako v kině: 3 displeje, 8 procesorů a 24 GB

Elektrický model EQS, který by měl podle Mercedesu svým dojezdem 700 km dominovat luxusnímu segmentu, bude mít za příplatek ještě další lahůdku - obrovskou digitální přístrojovou desku Hyperscreen, která poskytne řidiči i posádce mimořádný zážitek. 

Celý element, na který lze nahlížet i z uměleckého pohledu, je složen ze tří velkých displejů, které jsou překryty velkým jednolitým sklem a orámovány nepřerušovaným rámečkem. Ne všechno je však digitální. Jakýmsi mostem do fyzického světa je pětice výdechů ventilace, jež jsou elegantně integrovány do skleněné plochy.

Pod povrchem je pak ukrytý samostatný technologický svět, srdce systému. To je tvořeno procesorovou jednotkou s osmi jádry, pamětí RAM s kapacitou 24 GB, jež má přenosovou rychlost 46,4 GB za sekundu.

Žádné menu, ale nultá úroveň

Typickým problémem digitálního ovládání funkcí v autě je vyžadování poměrně velké pozornosti řidiče. Nabídky se různě noří do sebe, vznikají menu a podmenu a za jízdy je často složité něco bezpečně nastavit. Mercedes se v této souvislosti dušuje, že objevil nový způsob jednoduchého přístupu k těm nejdůležitějším funkcím a hovoří o tzv. nulté úrovni menu, což znamená, že uživatel nebude muset procházet žádné nabídky, aby danou funkci ovládal.

Cílená deformace v případě nehody

Obrovská skleněná plocha v interiéru představuje v případě nehody poměrně velké riziko. I na to museli vývojáři myslet, a tak má Hyperscreen konstrukčně daná místa žádaného zlomu vedle bočních výdechů ventilační soustavy a k tomu ještě pět držáků, jejichž voštinová struktura umožňuje při nárazu cílenou deformaci. Díky tomu by nemělo dojít k roztříštění displeje a vzniku ostrých kusů, které by mohly zranit posádku. 
Reklama

Zajímavosti displeje Mercedes MBUX Hyperscreen

MBUX Hyperscreen je složen z mnoha vzájemně zdánlivě splývajících displejů, které vytvářejí pozoruhodnou klenutou zobrazovací plochu o šířce 141 centimetrů.
Pro cestující viditelný obraz zabírá plochu 2432,11 cm².
  • Velké krycí sklo je trojrozměrně ohýbáno při teplotách cca 650 °C. Tento proces umožňuje vnímání zobrazovaného obsahu v celé šířce vozidla bez zkreslení, a to nezávisle na poloměru zakřivení krycího skla.
  • Haptická zpětná potvrzení při ovládání zajišťuje celkem 12 akčních členů umístěných pod plochami dotykových displejů. Dotkne-li se prst určitých míst, dojde na nich k vyvolání citelných vibrací krycího skla.
  • Dvě vrstvy povrchové úpravy krycího skla minimalizují odrazy (zrcadlení) a usnadňují čištění. Samotné ohýbané sklo je vyrobeno z křemičitanu hlinitého, který je mimořádně odolný vůči poškrábání.
  • Mezi důležité technické údaje systému MBUX patří jeho centrální procesorová jednotka s 8 jádry, 24 GB RAM a přenosová rychlost paměti RAM 46,4 GB za sekundu.
  • Jas displeje se přizpůsobuje okolním podmínkám na základě naměřených hodnot z 1 multifunkční kamery a 1 senzoru světla.
  • Zobrazovací zónu pro spolujezdce vpředu lze individualizovat prostřednictvím až sedmi uživatelských profilů.

Diskuze

PICHAV - 12.01.2021 16:58:33
TAK TO JE ASI ZAMERENO HLAVNE NA ZENY !!!! ZEJO !!!! NEZENE !!!! KDYZ TO DO NECEHO ZENSKA NAZENE !!!! TAK BUDE CHTIT JISTE PRED SMRTI !!!! ABY JI TO UDELAL VELKY DIS. PLAY !!!!! PAN VELKY DIPLOMOVANY SPECIALISTA HRAT SI

Plug-in hybrid Mercedes-Benz B 250 e je příjemným společníkem. Jen občas se zbytečně nervuje

Praktické auto pro tisíc každodenních úkolů nestojí nesmysl a při správném zacházení hodně uspoří
09.12.2020 20:12
|
1
Reklama

Test nadupaného kupé SUV Mercedes-AMG GLE 53 4Matic+: Proč je lepší než BMW X6 M50i?

Vyzkoušeli jsme AMG pro "začátečníky". Snižení výkonu mu radikálně prospělo
25.10.2020 08:14
|
5

Nová Octavia bude mít obří displej jako Touareg. Škoda ji ukáže ještě letos

Ovládání většiny funkcí se přesune právě na obrazovku. Zůstane jen pár tlačítek
16.07.2019 15:45
|
0

Mít doma osobní auto registrované jako náklaďák? Připravte se na omezení a zákazy

Na řidiče osobních aut homologovaných jako N1 může v provozu čekat nemilé překvapení
17.01.2021 07:56
|
4

Krizi navzdory: Škodovka prodala přes milion aut, zvýšila tržní podíl a na třech trzích i rostla

Byť loni poklesla o 19 %, stejně nakonec Škoda Auto vyšla z roku 2020 docela dobře
13.01.2021 10:46
|
1
Reklama

Která ojetá škodovka nejméně ztratí na hodnotě? Výsledky jsou překvapivé

Pokud máte v garáži tyhle modely, máte jistotu, že je prodáte jen s minimálními ztrátami
12.01.2021 19:08
|
11

České ženy volí opět auto svého srdce. Vybírají jinak než muži

Druhý ročník ankety o nejlepší ženské auto roku byl zahájen. Hlasovat může i veřejnost
12.01.2021 12:26
|
2
Reklama
Autosalon TV