Reklama
Nová auta

Některé značky prodaly v listopadu navzdory lockdownu víc aut než loni. Například VW díky Golfu

Český trh v listopadu celkově pokračoval v poklesu. Řada importérů ale téměř zázračně ožila
Zdroj: Radek Vrtal

Na českém trhu s novými auty se v listopadu výrazně podepsalo uzavření prodejen. Z tohoto pohledu ale nakonec nejsou čísla zdaleka tak pesimistická. Celkem se totiž v jedenáctém měsíci roku nově zaregistrovalo 17 484 nových aut - více než v říjnu a jen o 13 procent méně než loni v listopadu. Navíc jsme objevili značky a modely, které zaznamenaly dokonce vyšší čísla než loni.

Návrat ztraceného syna

Nepřekvapí, že se v čele žebříčku s náskokem drží značka Škoda. Její postavení, ale není tak nepředstavitelně dominantní - ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se její prodeje totiž propadly o plných 2079 kusů na 5614 vozů a ztratila 27 procent - více než celý trh. Tím pádem se snížil její podíl na necelou třetinu. To je sice číslo, se kterým by ještě nedávno byli její šéfové spokojeni, ale v posledních měsících si zvykla na jiná čísla.

Na druhé místo se v listopadu vyšvihla značka, o jejíchž problémech se toho v posledních letech napsalo až až - Volkswagen. Ano, někdejší lídr mezi dovozci se po delší době vrátil na své letité postavení s 2227 prodanými auty, což je o 524 víc než v loňském listopadu.

Čím to? Podle Davida Valenty z českého zastoupení Volkswagenu je za raketovým vzestupem hlavně rostoucí "forma" nového Golfu, kterého se prodalo o plných 890 kusů víc než před rokem. "Konečně dorazily i levnější varianty s motorem 1.0 TSI. První dostupné verze s motorem 1.5 TSI a hybridem nebyly vzhledem k ceně pro zákazníky zdaleka tak atraktivní. Navíc auta jednoduše "nebyla" kvůli předcházející odstávce výroby. Dalším faktorem našeho růstu bylo tedy i to, že dealeři před druhou vlnou stihli nakoupit vozy na sklad a mají teď co prodávat," vysvětluje vzestup značky VW Valenta.

Golf se v listopadu umístil v žebříčku modelů na třetím místě hned za škodovkami Octavií a Fabií. Čtvrtý skončil Hyundai i30. Po dlouhé době tak pořadí nejoblíbenějších aut v Česku neskončilo totální dominancí vozů Škoda.

Drobná pozitiva

V plusu byl v listopadu z nejprodávanějších značek nových aut v Česku i Ford, který si polepšil o 79 kusů především díky novému modelu Puma se 101 prodanými kusy. Obsadil na jeho poměry vynikající čtvrté místo. 

V setrvalém prodejním progresu pokračují o Toyoty, která se kromě nového Yarisu naučila velmi dobře prodávat minidodávku ProAce, produkt koncernu PSA. Toyota si v listopadu meziročně polepšila o 24 procent a dá se počítat, že v souvislosti s výrobou nového Yarisu v Kolíně bude svůj obchodní podíl na českém trhu zvyšovat i nadále.

Díky novému Cliu se prodalo o 36 víc renaultů, tato značka se umístila na 6. místě. Z menších značek zaznamenalo meziroční nárůst díky modelům Ignis a Swift ještě Suzuki (+47 ks), vedlo se i Fiatu, jemuž pomohl obrozený zájem o Pandu a Ducato k zisku 42 aut k dobru. Razantněji se podařilo se s 38 prodanými kusy proti loňskému listopadu vrátit k růstu Audi - především díky modelu A4. Znaménko "plus" u počtu prodaných aut jsme v meziročním porovnání objevili i u značek Alfa Romeo (+10 aut), Lexus (10), MINI (6) nebo SsangYong (37), který je stále ve fázi budování prodejní sítě. Staronovým jménem je také ruská Lada, která meziročně akcelerovala ze dvou na 49 prodaných kusů.  
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Prodejce zatajil, že byla ojetina bouraná. Nevadí! Více než polovina zájemců o ni si ji stejně koupí

Zní to skoro neuvěřitelně, ale průzkum společnosti Cebia potvrzuje, že zatajená havárie nemusí vadit
12.09.2020 09:38
|
7
Reklama

Den 0: Prodejci nových aut do znovuotevřených prodejen lákají zákazníky. Zmapovali jsme slevy

Našli jsme snížení cen skladových golfů a dusterů. Částečně zlevnil Hyundai, Peugeot, Opel či Fiat
20.04.2020 18:33
|
1

Loňské celosvětové prodeje Škody Auto klesly. Stalo se tak poprvé od roku 2013, může za to Čína

Daří se všem škodováckým SUV. Ztrácejí auta s tradičními tvary karoserie. V EU je Škoda 8. nejlepší
16.01.2020 13:50
|
2

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV