Reklama
Nová auta

Nejprodávanější Subaru končí. Jeho nástupce má americky přízvuk a technologie z ikonického WRX

Dobíhající druhá generace modelu XV se prodává ve formě skladových vozů. Nyní se zimními koly zdarma
Zdroj: Tiskový servis Subaru

Nejprodávanější Subaru v Evropě po víc než deseti letech končí. I když ne tak docela. Sbohem totiž dává pouze jeho evropskému označení XV a druhé generaci, která předává štafetu v pořadí už třetímu vydání s dobře známým americkým názvem Crosstrek. Díky technologiím z ikonického WRX se novinkové XV, respektive Crosstrek, dočkal ještě vytříbenějších jízdních vlastností. Smutnit však nemusí ani zájemci o předchozí vydání. Na skladě totiž zůstává hromada vozů, k nimž teď navíc obdržíte sadu zimních kol zdarma.

Auto, které předběhlo dobu

Subaru XV se poprvé představilo v roce 2011 a bezesporu patřilo mezi průkopníky takzvaných crossoverů. Najednou tu byl robustní hatchback s vyšší světlou výškou a prvky vozů SUV, který se díky standardnímu pohonu všech kol nezalekl ani náročnějšího terénu. Navíc byl prostorný, dobře vybavený a dalo se ho pořídit za slušnou cenu. Není tedy divu, že se právě XV postupem času stalo nejprodávanějším Subaru v Evropě. V roce 2017 pak přišla jeho druhá generace, která přesedlala na úplně novou platformu a poprvé vsadila i na elektrifikovaný pohon typu e-Boxer. Vše ostatní už pokračovalo v duchu mírné evoluce.

To stejné nyní platí také pro třetí vydání tohoto úspěšného crossoveru. Jen s tím rozdílem, že už se nejmenuje XV, ale převzalo globální a původně americký název Crosstrek. Novinka opět stojí na platformě Subaru Global (SGP) jako jeho předchůdce a zásadnějších změn nedoznala ani po stránce designu. Prakticky shodné zůstávají i vnější rozměry. Nové Subaru Crosstrek měří na délku 4 480 milimetrů, na šířku 1 800 milimetrů a na výšku 1 580 milimetrů. Rozvor náprav narostl o 15 milimetrů na výsledných 2 670 milimetrů. Podle dostupných informací však došlo ke snížení světlé výšky o dvacet na aktuálních 200 milimetrů.

V interiéru se zákazník může těšit na modernější architekturu, které vévodí obří 11,6palcový dotykový displej infotainmentu ze současného Subaru Outback. Sedadla mají být pohodlnější díky přepracovaným materiálům a upevnění jejich kolejnic přímo na karoserii. Podle výrobce to má zlepšit tlumení vibrací a omezit nechtěný pohyb sedadla. Dále nechybí ani vylepšené řízení s elektrickým posilovačem, nejnovější verze bezpečnostního systému EyeSight nebo full-LED světlomety, které Subaru vůbec poprvé doplňuje LED přisvícením do zatáček.

Pod kapotou najdeme už jen elektrifikovanou jednotku známou pod názvem e-Boxer. Ta kombinuje atmosférický čtyřválcový boxer s malým elektromotorem zabudovaným v bezestupňové převodovce Lineartronic CVT. Standardem nadále zůstává i pohon všech čtyř kol Symmetrical AWD. Přesnější technické parametry zatím automobilka nezveřejnila, dodává ale, že jak samotná motorizace, tak i převodovka byla upravena pro snížení vibrací a hluku. Eliminovat vibrace i nežádoucí hluk a zajistit tak komfortnější jízdu má za úkol také tužší karoserie či přepracovaný podvozek inspirovaný třeba i vysokovýkonným sedanem WRX.

Sada zimních kol zdarma

Nové Subaru Crosstrek se začalo nejprve prodávat na domácím japonském trhu a v Americe. Do Evropy by pak mělo zamířit začátkem roku 2024. K mání však pořád zůstává okolo stovky původních modelů XV, a to ve formě skladovek. Nejlevnější startují už na částce 695 tisíc korun. A ten, kdo si pospíší, navíc k zakoupenému vozu nyní dostane také sadu zimních kol zdarma. Akce se vztahuje na všechna nová auta a je platná od 4.9.2023 do 31.10.2023, nebo do vyprodání limitovaných zásob.
Reklama

Diskuze

Dalibor - 23.10.2023 09:02:12
XV mám, je to skvělé auto. Jen mne mrzí, že snížili světlou výšku, i když 20cm je stále velmi slušných. Jen bych přidal na výkonu. Auto zrychluje dobře při předjíždění, ale pár kW i Nm v nové verzi by mu myslím slušelo.

Designové studio Toyoty navrhlo lunární vozítko. Dalo si ho k padesátinám

Baby Lunar Cruiser odkazuje prvky na nadčasový model FJ40. Vyrábět se ale nebude
09.10.2023 09:30
|
0
Reklama

Nový VW Transporter přijde už příští rok. Půjde o dvojče Fordu Transit a vyrábět se bude v Turecku

Stěžejní model divize VW Užitkové vozy bude i čistě elektrický s dojezdem až 370 km
09.10.2023 07:57
|
1
Reklama

Viděli jsme nový Hyundai Santa Fe a prolezli ho. Opulentnost vyráží dech, ale chybí mu diesel

Prodávat se začne na začátku příštího léta. Ceny bychom ale mohli znát ještě letos
05.10.2023 13:35
|
3

Toto je nová Škoda Kodiaq. Nejdůležitější novinku roku jsme si prohlédli naživo, zanechala dojem

Druhá generace SUV narostla pořádně na délku. To znamená hlavně hodně místa pro posádku a kufry
04.10.2023 19:30
|
9

Subaru XV je ideálním rodinným autem na hory. Umí zabrat všemi čtyřmi a nabízí zimní kola zdarma

Zákazník má zároveň poslední možnost pořídit ho s atmosférickým benzinovým motorem. Potěší i výbavou
29.11.2023 15:37
|
2

Za jízdu v novém pruhu se záhadným kosočtvercem hrozí vysoké pokuty. Řidiči mu nerozumí

Podle úřadů má zrychlit dopravu a snížit emise. Užít ho ale nemohou všichni. K čemu tedy slouží?
28.11.2023 13:29
|
27
Reklama

Žádné drahé přípravky. Na zamlžená okna v autě stačí ponožka s kočkolitem nebo brambora

Existuje několik babských rad, jak bojovat s neustále se zamlžujícími okny. Tohle jsou ty nejlepší
24.11.2023 08:00
|
3

Značka, kvůli které hrozily až třikrát vyšší pokuty mizí z dálnic. Na řidiče však číhá jinde

Překročení rychlosti o 11 km/h může za touto značkou stát až 3 670 Kč. Všude jinde jen 1350 Kč
21.11.2023 13:40
|
3
Reklama
Autosalon TV