Reklama
Testy

Poprvé za volantem nového Subaru Solterra: Elektromobil, který zvládne i náročný terén

Jako jedni z mála jsme měli možnost otestovat první čistě elektrický vůz od Subaru
Zdroj: Robin Běhal, Autosalon.tv

První elektromobil z dílny japonské automobilky Subaru se dostal do České republiky ve své předprodukční verzi. Naše redakce měla možnost kompaktní SUV osedlat a řádně si ho vyzkoušet, a to jak na uzavřeném okruhu, tak v náročném terénu. Subaru na baterky vychází z modelu Toyota bZ4X, se kterým má spoustu společného. Mezi bratrskými automobily je ale hned několik podstatných rozdílů. 

Stejné kořeny, jiný charakter

Kooperace mezi japonskými výrobci přinesla hned tři nové BEV modely - Toyota bZ4X, Lexus RZ a Subaru Solterra. Zatímco prémiový Lexus se designově výrazně liší, zbylé dva elektromobily střední třídy jsou si na první pohled velmi blízké. Přesto se nejedná o naprosto přesnou kopii s pouze pozměněným logem na koptě. Rozdíly jsou zřejmé už v exteriéru. Solterra se odlišuje pro Subaru charakteristickou šestiúhelníkovou maskou, předními a zadními světlomety, kontrastním prvkem na přední kapotě nebo například specifickými designy litých kol. V interiéru pak žádné velké diference nenajdeme.

Zajímavé rozdíly nalezneme až při pohledu na nabízené verze. Subaru se totiž dá pořídit pouze s pohonem všech čtyř kol, přičemž u Toyoty může mít na přání zákazník pohon pouze přední nápravy. Podle výrobce se Solterra od bZ4X také liší naladěním podvozku a řízením. 
Zdroj: Tiskový servis Subaru
Zdroj: Tiskový servis Toyota

Co ukrývá pod kapotou

Subaru Solterra na trh nepřijíždí s žádnou astronomickou silou. Pod kapotu ukrývá dva elektromotory o výkonu 80 kW, každý umístěný na jedné nápravě (paralelní čtyřkolka), celkem má tedy 160 kW. Stovku pokoří za 7,7 sekundy a může pokračovat až do maximální rychlosti 160 kilometrů za hodinu.

Pohonné jednotky čerpají energii z akumulátoru o kapacitě 71,4 kWh, který je umístěný v podlaze vozu. Podle Subaru by Solterra měla na jedno nabití ujet zhruba 450 kilometrů. Dobíjení pak může probíhat až výkonem 150 kW, což vůz na 80 procent nabije v rámci několika málo desítek minut. Automobilka slibuje, že za 10 let provozu nebo po ujetí 240 tisíc kilometrů klesne kapacita baterie jen o deset procent.

První dojmy za volantem

Zaklaní informace o Subaru Solterra už známe, jak ale první elektromobil od japonské automobilky jezdí? To jsme zjistili v areálu Adventure Land, kde jsme měli možnost Subaru na baterky otestovat, a to jak na klikatých asfaltkách, tak v náročném terénu. Bohužel jsme nemohli se Solterrou vyrazit na veřejné komunikace a například do městského prostřední. Jelikož se jednalo o předprodukční vůz, neměl registrační značky. Nicméně i přesto jsme si na nový elektromobil dokázali udělat obrázek. 

Po prvním usednutí do vozu nás šokovala velikost volantu a umístění digitálního kokpitu. Oproti jiným modelům Subaru byl průměr věnce opravdu malý a budíky se nenacházely za volantem, nýbrž nad ním. Podobnou filozofii už dlouhodobě využívá například francouzská automobilka Peugeot. Zda je toto řešení lepší či nikoliv, je velmi subjektivní pohled. My jsme si na kompaktní volant a umístění ukazatelů po chvíli zvykli. Zbytek interiéru pak byl velmi chytře vymyšlený. Veškeré ovládání vozu bylo intuitivní a příjemné. Pochválit musíme také povedený displej multimediálního systému, který měl parádní rozlišení a přehledné prostřední.  

Podvozek Solterry měl spíše komfortní charakter, což se pozitivně projevilo při běžné jízdě po mírně rozbité silnici. Poddajné tlumiče velmi dobře zvládaly žehlit velké i malé nerovnosti, avšak při ostřejší jízdě v zatáčkách mělo Subaru kvůli měkčímu nastavení podvozku problém s hlubokými náklony. Nicméně Solterra není žádné "STIčko", ale elektromobil určený na denní ježdění po městě. Tudíž komfortní jízda má v tomto případě před sportovními dovednostmi přednost a nemůžeme to mít Subaru za zlé. Přesto nás mile překvapilo, jak ovladatelné a čitelné dokázalo elektrické SUV v zákrutách být. Náčiní na okruhy to není, ale umíme si představit, že na klikaté okresce může být se Solterrou vlastně i zábava. Velkou radost nám ještě udělalo řízení, které bylo přesné a celkově slušně vyvážené. 

Zvládne i náročný terén

Subaru Solterra rozhodně není jen městská leštěnka. Dokazuje to masivním oplastováním, světlou výškou 21 centimetrů a speciálním režimem X-Mode (pomáhá s jízdou na špatném nebo kluzkém povrchu a se sjížděním kopců). Už tyto atributy napovídají tomu, že průchodnost terénem by měla být opravdu slušná. No a realita nám to pouze potvrdila. Elektromobil zvládl překonat v podstatě všechny náročné překážky nastražené na off-road polygonu v Adventure Landu. Dokázal si poradit s hlubokým pískem, strmými kopci, brodem a dokonce i s masivními výmoly. 

Skvěle fungoval paralelní pohon 4x4, který nemá žádné diferenciály. Každá náprava může díky dvěma elektromotorům fungovat nezávisle na sobě, což znamená, že na kola jde přesně tolik sily, kolik je v daný moment potřeba. 

Shrnutí a závěr

První elektromobil od značky Subaru je hned v několika ohledech povedený. Má komfortní a poddajný podvozek, který v některým momentech dokáže i slušně pobavit. Nástup výkonu není drastický, ale spíš postupně graduje, což je podle nás daleko příjemnější. Průchodnost terénem je obdivuhodná. Futuristický interiér je jednoduchý a přehledný. Jen si na něj řidič musí chvíli zvykat.

No a mínusy Solterry? Rozhodně vysoká pořizovací cena. Podle informací se na českém trhu bude prodávat okolo 1,6 milionu korun, což z ní dělá auto, které rozhodně není pro každého. Subaru Solterra zatím nemáme v katalogu, ale technicky příbuznou Toyotu bZ4X ano. Proto jsme ji srovnali s konkurenty, tedy s Hyundai Ionq 5 a Škodou Enyaq iV. Jak srovnání dopadlo najdete zde. Do porovnávače pak navíc můžete přidat další libovolná auta.
Reklama

Diskuze

Pavel - 16.06.2022 13:03:52
Jako včera když se to auto pokoušelo dostat do kopce a kameraman se to pokoušel natočit přes strom, tak to bylo bohužel něco.
Jiří - 15.06.2022 21:33:04
Autosalon je poslední dobou samé elektroauto.Skuste testovat také něco jiného.Vypadá to jak elektro propaganda v zájmu EU.

Světový bestseller v trendy hávu. Toyota Corolla Cross může být hitem dneška. Známe už i české ceny

Mezi prvními v Česku jsme měli možnost shlédnout a pořádně prohlédnout zbrusu nové SUV od Toyoty
18.05.2022 15:15
|
6
Reklama

Britové testovali zimní dojezd elektromobilů. Škoda Enyaq přišla o 121 km a nebylo ani pod nulou

Protože ve Velké Británii málo mrzne, probíhal zimní test v mírných teplotách 3 až 7 stupňů Celsia
28.03.2022 09:26
|
7

Test nové generace Subaru Outback Field: Kombi dostalo ještě více genů SUV a dozrálo téměř k ideálu

Škoda jediné verze pohonu. Novinka se nedá pořídit jinak než s automatem a je pouze pro milionáře
13.06.2021 20:00
|
4

BMW řady 5 se změnilo, ale rozhodně neumřelo. Elektrická verze je božská, diesel v něčem zaostává

Vyzkoušeli jsme základní a vrcholnou variantu nové generace BMW 5. Každá jezdí zcela jinak
23.02.2024 13:47
|
1

Porsche Macan je tváří pokroku. Je větší, výkonnější a levnější než první Porsche Cayenne

Nový německý elektromobil Má přes 600 koní, ujede přes 600 kilometrů a dokáže se nabít za 20 minut.
21.02.2024 18:28
|
5
Reklama

Rallye Dakar poprvé v historii zdolal Citroën 2CV. Řídila ho česká dámská posádka

Barbora Holická a Lucie Engová úspěšně dokončily Dakar Classic se 40 let starým Citroënem
21.02.2024 11:55
|
0

Řidiči se při parkování na sídlištích nevědomky dopouští přestupku. Hrozí jim pokuta a odtah

Za nedodržení minimální šířky jízdního pruhu se uděluje sankce ve výši až 1500 korun
20.02.2024 08:01
|
12
Reklama
Autosalon TV