Reklama
Nová auta

Místo aut roušky nebo plicní ventilátory. Automobilky nahrazují výrobu aut v časech koronaviru

Automobilový průmysl je na kolenou. Většina velkých továren stojí, některé se snaží aspoň pomáhat
Zdroj: FCA

Tak jako se automobilky ve válečných časech přeorientovávaly na produkci zbraní, mohou nyní přispět změnou výroby k poražení jiného nepřítele, a to zcela jinými zbraněmi. Očekává se, že automobilový průmyslu výrazně pomůže s produkcí plicních ventilátorů, respirátorů a ochranných roušek, kterých je v době pandemie tragický nedostatek. Ty jsou přitom nezbytné k minimalizaci obětí. A už se tak děje. 
Reklama

Čína nejaktivnější

Čínská automobilka BYD, známá výrobou elektromobilů mobilizovala tisíce techniků a během několika týdnů spustila na nových linkách výrobu ochranných roušek a dezinfekčních gelů. V Evropě jsou také první náznaky takové konverze. Konsorcium McLarenu a Nissanu vyvinulo prototyp plicního ventilátoru, který by mohl být schválen pro použití v nemocnicích do konce tohoto týdne.

Britský premiér Boris Johnson, který situaci s koronavirem dlouho zlehčoval, už požádal automobilky Ford, Honda, Rolls-Royce a Vauxhall o pomoc při výrobě ventilátorů. V Itálii, která je pandemií postižena nejvíce, jednají automobilky Ferrari a FCA (Fiat Chrysler) s největším výrobcem těchto zařízení Siart Engineering, aby mu pomohly zvýšit objem produkce.

Ledy se hýbou i v Německu. Tamní vláda požádala domácí automobilové výrobce, aby zvážily výrobu zdravotnických pomůcek. Volkswagen na základě toho sestavil pracovní skupinu, která má zjisit, jak je možné využít 3D tiskárny na výrobu zařízení pro podporu dýchání.

Tiskáren má zatím k dispozici 125, a protože montážní linky stojí, v současnosti jsou nevyužity. Kromě toho Volkswagen buduje linku na výrobu roušek v Číně a podporuje zemi pomocí přístrojů na měření teploty, dezinfekčních prostředků a diagnostických zařízení.

Elon Musk nemůže zůstat pozadu

Možnosti, jak pomoci a současně zaměstnat své lidi, zkoumá momentálně i německý Daimler, který se zatím s koncernem VW dohodl na darování více než 300 000 ochranných masek zdravotnickým organizacím.

V USA zase koncern General Motors vyjednává se společností Ventec Life, aby jí pomohl zvýšit produkci plicních ventilátorů. S Bílým domem vyjednává o pomoci Ford. Názor mění dokonce i Elon Musk, šéf automobilky Tesla, který ještě před pár dny nepovažoval koronavirus za ohrožení amerického obyvatelstva. Na Twitteru Musk uvedl, že spustil rozhovory s výrobcem plicních ventilátorů Medtronic, který mezitím zdvojnásobil svou kapacitu. Stačit to však nebude. Tesla proto nabízí své zkušenosti s ventilačními systémy pro elektromobily a systémy na podporu života, které má zas vesmírná společnost Space X.

Zatím se pomoc automobilového průmyslu odehrává na bázi dobrovolnosti. Vlády však mají po ruce zákony, které mohou výrobce podobně jako v případě vzpomínané zbrojní výroby za války ke konverzi výroby donutit. V USA má například Donald Trump k dispozici institut "Defense Production Act", podobně je to ve Velké Británii.

Tato opatření jsou sice vyhrazena pro výjimečný stav, ale v kritické situaci by mohla pomoci k rychlému řešení nedostatku zdravotnického materiálu.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


V Česku odstartuje velká očista ulic. Kvůli koronaviru se nebude odtahovat ani pokutovat

Technická správa komunikací vsadí hlavně na ruční čištění ulic, kterému zaparkovaná auta nevadí
25.03.2020 16:55
|
1
Reklama

Která místa uvnitř i zvenku auta vydezinfikovat, abyste se ochránili proti koronaviru?

Na koronavirus zabírá alespoň 70% roztok alkoholu, ale pomůžou i všechny dostupné desinfekce
18.03.2020 09:05
|
0

Nové auto si kvůli koronaviru sice nekoupíte, ale do servisů můžete. Vláda je nechala otevřené

Drtivá většina autoservisů zavedla omezenou pracovní dobu. Je dobré se objednat předem
17.03.2020 10:50
|
0

Recept na krizi: Toyota bude v kolínském závodě vyrábět staronový model Corona

Japonská značka našla východisko ze současných problémů způsobených koronavirem
01.04.2020 20:00
|
16

Škoda Sharavia nebo zkonfiskovaný Harley-Donaldson. Aprílové žerty neomrzí ani v časech koronaviru

Je libo psí misku Lexus, papamobil Hyundai nebo MPV od Škody. Stačí povolit uzdu fantazii...
01.04.2020 16:40
|
0
Reklama

Ceny benzinu a nafty se vrací o dvanáct let zpět. Nebýt daní, stál by litr paliva kolem deseti korun

Koronavirus, zpomalení ekonomiky a nadbytek ropy na trhu tlačí její ceny prudce dolů
01.04.2020 08:45
|
4

Na trh vstupuje sportovnější provedení Audi e-tron. Sportback ujede na elektřinu až 446 kilometrů

Audi e-tron Sportback kombinuje robustnost prostorného SUV s elegancí čtyřdveřového kupé
28.03.2020 20:38
|
0
Reklama
Autosalon TV