Reklama
Nová auta

Měřili jsme Škodu Enyaq iV. V kabině nabídne více prostoru než Octavia Combi, má ale menší kufr

Nový mladoboleslavský elektromobil jsme na jeho premiéře prozkoumali s laserovým měřidlem v ruce

Enyaq iV vs. Karoq

Zdroj: Bart Běhal
Zdroj: Ondřej Běhal

Celých 27 centimetrů na délku dělí oba vozy ve prospěch elektromobilu. Kompaktní SUV ztrácí propastných 13 centimetrů i z hlediska rozvoru, tedy vzdálenosti mezi nápravami. Mnohem blíže jsou si oba vozy v šířce a výšce, i tady ale o čtyři centimetry respektive o centimetr Enyaq iV Škodu Karoq překonává.

Uvnitř kabiny a zavazadlového prostoru ale rozdíly tak dramatické nejsou. Elektromobil nabízí podle našeho měření o pět centimetrů více místa na nohy v kabině a o sedm centimetrů delší zavazadlový prostor. Nad hlavou ve druhé řadě sedadel jsou na tom ale oba vozy stejně. Kufr Karoqu je sice kratší, ale v minimální šířce stejný a v prostoru mezi podlahou a roletou výrazně hlubší. Vítězství 585 vs. 521 litrů v objemu je tak dáno především většími prostory pod podlahou elektrického vozu.

Podrobné porovnání Škody Enyaq 80 iV Loft se Škodou Karoq 2.0 TSI DSG 4x4 Sportline naleznete ZDE. Zelený puntík u každého parametru na první pohled napovídá, které auto je lepší a červený, které je horší. Karoq má výhodu pohonu všech kol, ale o něco chudší výbavu. Cenový rozdíl výkonově srovnatelných variant je menší, než bychom očekávali.

Enyaq iV vs. Škoda Octavia Combi 3.generace

Zdroj: Škoda
Zdroj: Bart Běhal

Na délku jsou tato dvě auta prakticky stejná, dělí je jediný centimetr ve prospěch starší Octavie Combi. Enyaq iV má ale o osm centimetrů delší rozvor, tedy vzdálenost mezi přední a zadní nápravou a tím pádem i kratší převisy. Zároveň je o sedm centimetrů širší a o celých 15 centimetrů vyšší. Působí tak dojmem výrazně většího a mohutnějšího automobilu.

Uvnitř kabiny a kufru ale rozdíly nejsou téměř znát a lépe obestavěná vychází škodovácká klasika. Místa na nohy i nad hlavou jsme naměřili prakticky stejně a objemem, délkou i hloubkou zavazadlového prostoru dominuje oblíbený kombík. Enyaq iV je pouze o něco širší.

Podrobné porovnání Škody Enyaq iV 80 Loft se Škodou Octavia Scout 3. generace s motorem 2.0 TSI DSG si můžete prohlédnout ZDE. Jde o výkonově přibližně stejná auta. Octavia má k dobru pohon všech kol, Enyaq iV zase lepší výbavu.

Enyaq iV vs. Škoda Octavia Combi 4.generace

Zdroj: Škoda Auto
Zdroj: Bart Běhal

Nová Škoda Octavia Combi je sice o pět centimetrů delší než elektromobil, má ale o téměř 11 centimetrů kratší rozvor. Enyaq iV je o pět centimetrů širší a o celých 17 centimetrů vyšší.

Uvnitř jsou rozdíly podobné jako u Octavie Combi třetí generace až na to, že novinka má o sedm centimetrů méně místa nad hlavou na zadních sedadlech, kde ji tedy Enyaq iV výrazně překonává.

Zajímavý je pohled do zavazadlového prostoru. Pokud má Octavia Combi nastavitenou podlahu v nižší výšce, její kufr je ve výšce podlahy téměř stejně dlouhý jako u Enyaqu iV. Jakmile se ale podlaha zvedne a schod se vyrovná, je kufr kombíku o 12 centimetrů delší. Pak je ale kufr kombíku podobně mělký jako u elektromobilu.

Podrobné porovnání Škody Enyaq iV 80 Loft s novou Škodou Octavia Combi iV Style - tedy s plug-in hybridním pohonem benzinového motoru a elektromotoru - naleznete ZDE. Ale pozor - objem zavazadlového prostoru v tomto porovnání odpovídá kombíku s běžným motorem. Plug in hybrid má kufr kvůli bateriím výrazně mělčí a jeho objem činí pouhých 490 litrů, tedy méně než u Škody Enyaq iV. 

Enyaq iV vs. Kodiaq

Zdroj: Bart Běhal
Zdroj: Ondřej Běhal

Největší škodovácké SUV je o pět centimetrů delší než elektromobil a má i o dva centimetry delší rozvor. Šířku mají téměř stejnou (o 3 mm více má Kodiaq), výškou o pět centimetrů dominuje mohutný aljašský medvěd.

Uvnitř Škody Enyaq iV na straně spolujezdce jsme naměřili o pět centimetrů méně na nohy. Zásadní rozdíl v délce je ale v zavazadlovém prostoru, kde má Kodiaq k dobru celých 20 centimetrů.

Místo nad hlavou na zadních sedadlech je u Škody Kodiaq lepší o 3 centimetry.

Objemem zavazadlového prostoru vítězí Kodiaq 650 vs. 585. Z dílčích parametrů kufru je elektromobil srovnatelný pouze šířkou v nejužším místě. Kodiaq tedy nabízí podstatně více vnitřního prostoru než Enyaq iV.

Podrobné porovnání Škody Enyaq iV 80 Loft se Škodou Kodiaq s výkonově srovnatelnou naftovou Škodou Kodiaq 2.0 TDI/140 kW DSG Style naleznete ZDE. Zajímavé je, že cenově, výkonově i výbavově jsou oba vozy téměř shodné. Kodiaq má ale k dobru pohon všech kol, podstatně delší dojezd na jedno natankování/nabití a prostornější interiér.

Enyaq iV vs. Renault Grand Scénic

Zdroj: Škoda Auto
Zdroj: Ondřej Běhal

Obě auta jsou si rozměrově velmi podobná. Škodovka je o dva centimetry delší, MPV od Renaultu má pro změnu o tři centimetry delší rozvor. Enyaq iV je o centimetr širší, Grand Scénic pro změnu o čtyři centimetry vyšší.

Enyaq iV nabídne o celých pět centimetrů více na nohy, což je způsobeno tím, že si renault nechává prostor pro třetí řadu sedadel, kterou škodovka nenabízí. I díky tomu má o 12 centimetrů delší zavazadlový prostor. Dominuje i z hlediska jeho minimální šířky mezi podběhy (+9 cm) a celkového objemu (718 vs. 585 litrů).

Podrobné porovnání Škody Enyaq iV 80 Loft s Renaultem Grand Scénic s benzinovým turbomotorem TCE 160 s automatickou převodovkou EDC a výbavou Intens naleznete ZDE.
Reklama
Autosalon TV