Reklama
Nová auta

Dubnovou hvězdou na českém trhu se stal Mercedes-Benz. Silně se naopak propadl prodej dacií

Značka se třícípou hvězdou se v dubnu vyšvihla na čtvrté místo, její nejlepší umístění v historii
Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz

Registrace osobních automobilů v letošním dubnu se meziročně vyšvihly o více než 77 procent. Ne, že by byl letošní duben tak úspěšný, kvůli zavřeným prodejnám byl slabší než v letech předcovidových, ale proti loňskému roku už si prodejci i zákazníci na zavřené prodejny zvykli a naučili si nové osobní vozy pořizovat i v této nelehké situaci. Některé značky se s tím popasovaly lépe, jiné hůře. 

Nissanu Qashqai se prodalo 18x víc než loni

Celkem bylo v dubnu v ČR registrováno 18 976 nových osobních automobilů.

Nejprodávanějšími osobními vozy byly Škoda Octavia s 1339 ks, dále Škoda Fabia 1298 ks, Škoda Karoq 1145 ks, Škoda Kamiq – 897 ks, Hyundai i30 – 805 ks, Škoda Scala – 691 ks, Škoda Superb – 632 ks, Škoda Kodiaq – 563 ks,  Hyundai Tucson – 431 ks a desítku uzavírá Kia Ceed 379 ks.

Největšího meziročního nárůstu dosáhly z masově prodávaných aut malé SUV Seat Arona, kterých se prodalo pětkrát tolik co loni a znamenalo to skok ze 34. na 12. místo. Dokonce osmnáctinásobek (!) loňského počtu aut se prodal u Nissanu Qashai, pro který to znamenalo skok ze 125. na 18. místo a pro japonskou značku restart na českém trhu.
Reklama

Mercedes, Seat a Ford na vzestupu

Když už jsme u značek, tam tradičně kralovala Škoda s podílem více než 35 procent. Druhé místo patřilo v dubnu značce VW s podílem téměř 9 procent, třetí Hyundai dosáhl téměř osm procent.

Hvězdné okamžiky zažívá Mercedes-Benz, který v dubnu prodal 894 vozů oproti loňským 421, přičemž nejlépe si vede luxusní SUV GLE se 148 prodanými kusy. Skvěle se prodávaly i další drahá auta - největší SUV s označením GLS či nová třída S. Tiskový mluvčí českého zastoupení stuttgartské firmy Martin Šlechta nevidí za růstem prodejů nic nadpřirozeného: "Náš prodejní úspěch je samozřejmě způsoben více faktory. Jedním faktorem je naše produktová řada, která se neustále rozrůstá a nabízí modely v širokém spektru. Dalším faktorem je také flexibilita našich dealerství, která si velmi dobře poradily s nelehkou situací letošního roku. Skvěle se "chytla" také nová a vpravdě revoluční třída S."

O plných 565 aut víc než v loňském dubnu se prodalo automobilů Seat, mezi nimiž jednoznačně vyčnívá šikovná Arona, kterých bylo v dubnu registrováno 328, tedy o plných 259 víc než ve stejném období loni. Velice dobře se etabluje také nový Leon. "Náš úspěch je výsledkem dlouhodobé práce, která by se dala nejsnáze charakterizovat následujícími faktory: stabilita a zkušenost týmu na straně dovozce, spolupracující, naslouchající a stabilní výrobce, zajištění dostatečné výroby, nadšení pro obě značky (Seat a Cupra), kvalitní produkty a účinná komunikace, se kterou jsme se nebáli začít od začátku roku 2021", komentuje optimistický výsledek Filip Stoulil z českého zastoupení značek Seat a Cupra.

Petr Burian z českého Fordu hodnotí úspěch modrobílého oválu, jehož letošní prodeje naznačují snahu vrátit se na opuštěné pozice nejlépe prodávaných dovážených aut u nás:  "Prodejní úspěch Fordu v prvním čtvrtletí je důsledkem změny cenové politiky od konce září minulého roku, kdy jsme skokově zvýhodnili klíčové osobní modely Puma, Kuga a Focus pro české zákazníky. Díky tomu jsme zaznamenali velký nárůst nových smluv během 4. čtvrtletí a nyní v prvních měsících roku 2021 dochází k předávání těchto vozů zákazníkům a registracím. Ještě více se Fordu daří v užitkových vozech." Za pravdu mu dávají čísla - 796 proti 505 kusům, to je nárůst oproti loňskému dubnu, nejlépe se dařilo SUV Puma se 166 registracemi.

Dacia překonává hluché období

K tahounům trhu patří už dlouhé roky rumunské lidové vozy Dacia, poslední čísla ale ukazují na poměrně značný propad. V dubnu konkrétně o 119 kusů méně prodaných vozů než ve stejném období loňského roku, konkrétně celkem 475 registrací, což Dacii řadí až na 12. místo celkového pořadí. Navíc si jako jedna z mála značek meziročně pohoršila.

Zdá se však, že pro tento dílčí neúspěch existuje racionální vysvětlení a Dacia by se měla brzy opět vyšplhat tabulkou výše, jak vysvětluje Jitka Skaličková, tisková mluvčí značky: "Naše prodeje silně ovlivnilo ukončení prodejů oblíbených modelů Dokker a Logan MCV v závěru loňského roku a nová Sandera nejsme schopni dodávat v potřebném počtu kvůli tomu, že jejich výroba vázne vzhledem k chybějícím čipům." To je ostatně problém mnoha dalších automobilek, jinde se ale zatím tolik neprojevil.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Zázrak na trhu s novými auty. Některé značky v lednu meziročně posílily i se zavřenými prodejnami

Největší nárůst mezi letošním a loňským lednem slaví Ford. Nejúspěšnější luxusní značkou je Mercedes
08.02.2021 19:39
|
2
Reklama

Prodej nových aut: Češi jsou čím dál větší vlastenci, úspěch slaví hlavně vozy vyrobené v tuzemsku

Devět z deseti nejprodávanějších aut u nás bylo vyrobeno v Česku. To desáté pak ve slovenské Žilině
05.10.2020 19:26
|
7

Některá auta opustila nebo opustí český trh. Mohou za to nejen emisní limity, ale i nízké prodeje

Oběťmi jsou většinou offroady nebo výkonné automobily. Ideální není ani kombinace benzin a 4x4
23.01.2020 18:44
|
31

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV