Reklama
Nová auta

Je to tady! Auta se budou na dálku aktualizovat sama bez návštěvy servisu

Volkswagen „kopíruje“ Teslu. Přijde s aktualizací opakující se po 12 týdnech
Zdroj: Volkswagen

S nadsázkou se dá říct, že německý výrobce aut přechází na servisní technologii budoucnosti. Bude prvním tradiční automobilkou, která se k tomuto přelomovému kroku odhodlala.

Inspirace v Americe

Směr ukázala americká Tesla vyrábějící elektrická a softwarově nabitá auta. Ta už déle využívá propojení s auty na dálku k aktualizaci softwaru i diagnostice závad na dálku. (vzduchem) A Volkswagen při svém avizovaném přechodu na poskytovatele především elektrické mobility nemůže zůstat pozadu. Už od letošního léta budou modely z rodiny ID. dostávat pravidelné aktualizace softwaru prostřednictvím bezdrátové technologie „Over the Air“. Jako první získá aktualizaci model ID.3 1st. Ještě v červenci bude nejnovější verze softwaru „ID.Software 2.3“ dodána mobilním přenosem dat majitelům vozů, kteří jsou členy First Movers klubu. Aktualizace zahrnuje optimalizace a vylepšení, která se týkají ovládání, provozních vlastností a komfortu. Postupně budou následovat aktualizace pro všechny majitele vozů ID.3 a ID.42 a ID.4 GTX3.

Výkonné počítače místo mnoha řídících jednotek

Aktualizace softwaru se přenáší bezdrátově přímo do centrálních vysokovýkonných počítačů (In Car Application Server - ICAS) v modelech ID. Tyto počítače mají u vozidel na základě moderní platformy MEB na starosti funkce, které byly u dřívějších generací vozidel rozděleny mezi velký počet řídicích jednotek. Nová elektronická architektura je nejen výkonnější a inteligentnější, ale také usnadňuje výměnu dat a funkcí mezi jednotlivými systémy ve vozidle. Aktualizace „Over the Air“ se tak mohou týkat až 35 řídicích jednotek.

První balíček aktualizace má vylepšit mimo jiné funkce rozpoznávání okolí, dynamickou regulaci dálkových světel, ovladatelnost i volitelný design informačního a zábavního systému. Vyladěny mají být i provozní vlastnosti a stabilita. „Pro majitele auta se aktualizace stanou součástí jejich každodenního života – podobně jako stahování nejnovější verze operačního systému nebo aplikací do chytrého telefonu,“ upozorňuje Dirk Hilgenberg, předseda představenstva společnosti CARIAD, která má v koncernu VW na starosti vývoj automobilového softwaru.

Reklama

Dvanáctitýdenní cyklus

Volkswagen chce do budoucna aktualizovat software svých vozidel ID. ve dvanáctitýdenním intervalu. „Snažíme se maximálně urychlit digitalizaci. Celý projekt je součástí reealizace naší strategie ACCELERATE, díky které bude Volkswagen připraven na síťově propojenou a digitální mobilitu budoucnosti,“ přibližuje předseda představenstva značky Volkswagen osobní vozy Ralf Brandstätter.

V budoucnosti podle strategie Volkswagenu už zákazníci nebudou muset při koupi uvažovat nad tím, jakými funkcemi má být jejich vůz vybaven. Hardware bude do značné míry standardizován. Dodatečné funkce a inovativní technologie se budou získávat i během provozu auta díky softwarovým aktualizacím.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Češi si myslí, že elektromobil by měl stát maximálně půl milionu. Elektromobilitě celkově věří

Nákup elektrického auta do budoucna plánuje velká část lidí. Doufají, že přispěje stát
01.07.2021 10:26
|
23
Reklama

Pryč s figurínami. Toyota pitvala lidi a vyvinula software, který při crash testech simuluje člověka

Tvůrci systému při jeho vývoji prováděli i pokusy s darovanými lidskými těly
24.06.2020 19:22
|
0

Polestar vyvinul softwarovou optimalizaci výkonu pro Volva s pohonem všech kol

Automobilka Volvo Cars představila nový software vyvinutý společností Polestar, jehož smyslem je optimalizovat výkon vozů Volvo s pohonem všech kol (AWD).
22.08.2018 16:30
|
0

Test českého autoklubu ukázal, kterým pneumatikám se vyhnout. Špatně dopadly hlavně ty levné

Pláště z Číny měly při zkouškách podobné výsledky jako testované protektory
28.03.2023 07:42
|
7

Šmejdi k podvodům zneužívají značku Škoda. Automobilka na to upozorňuje videem s televizním moderátorem

Podvodníci využívají anonymní prostředí internetu. Lákají nabídkami k nákupu akcií i soutěžemi
27.03.2023 13:05
|
1
Reklama

Test prémiového SUV, Ford Explorer pod drobnohledem, výběr ojetého hatchbacku. Nový Autosalon ve středu

Otestujeme Lexus RZ, Ssangyong Rexton i bazarový Volkswagen Golf VII. A navštívíme Motocykl 2023
27.03.2023 10:25
|
0

Nafta ještě nekončí. Drží ji nad vodou zájemci o ojetiny, které láká výrazně levnější palivo

Prodeji ojetých dieselů pomáhá pád ceny nafty pod psychologickou hranici 36 Kč za litr
20.03.2023 15:33
|
2
Reklama
Autosalon TV