Reklama
Nová auta

Jako první na světě jsme závodili se škodovkou s výkonem přes 1000 koní. Je až neuvěřitelně rychlá

Česka automobilka vstoupila do závodní hry Gran Turismo s novým konceptem Škoda Vision GT

Mladoboleslavská automobilka v příštích letech představí hned šest elektrických novinek. Zatímco vývojáři Škodovky pracují na nových elektromobilech, designéři si mezi tím odskočili do virtuálního světa a vytvořili unikátní závodní koncept do legendární hry Gran Turismo. My jsme si nový model se jménem Škoda Vision Gran Turismo vyzkoušeli na vlastní kůži, tedy prostřednictvím herní konzole a simulátoru.

Moderní design inspirovaný retrem

Už od 25. dubna si příznivci závodní hry Gran Turismo 7 mohou zazávodit s vozem Škoda Vision Gran Turismo. Jde o futuristický koncept, který odkazuje nejen na současný designový jazyk automobilky Modern Solid, ale především na mladoboleslavskou ikonu motorsportu Škodu 1100 OHC. „Je to auto, které se vlastní závodní kariéry v podstatě nedočkalo, a my mu to chceme tímto způsobem trochu vynahradit, vzdát mu poctu,“ řekl designér exteriéru Franck Le Gall. 

Vzhled nového konceptu je opravdu dechberoucí. Ostré linie s protáhlou kapotou jsou něco, co bychom rádi viděli i na sériových modelech Škoda. Nicméně je zřejmé, že toho se jen tak nedočkáme, podobně jako jednomístného kokpitu s digitálním zpětným zrcátkem a závodním volantem. „Vision Gran Turismo jsme vyvíjeli jinak než sériové auto. U něj nejdřív definujeme vnitřní prostor a pak řešíme detaily, tady jsme začínali od toho, co je při závodním pohledu z kokpitu nejvíc vidět, tedy volant. Ten má veškeré potřebné herní prvky a design celého kokpitu na něj navazuje,“ vysvětluje interiérový designér Julien Petitseigneur a dodává: „Minimalistické detaily a propracované povrchy přitom vycházejí z designového jazyka Modern Solid i jiných konceptů, například Vision 7S.“

Nejvýkonnější Škodovka v historii

A co má virtuální futuristický koncept pod kapotou? Designéři ho osadili lithium-iontovou baterií s 800voltovou architekturou a čtyřmi elektromotory (každý na jednom kole) s celkovým výkonem 800 kW, což je v přepočtu 1074 koní. Aby elektromobil tak obrovskou sílu dokázal zkrotit a byl dobře ovladatelný, využívá aktivní aerodynamiku, která zlepšuje přítlak a pomáhá při brždění. „Chtěli jsme, aby závodní Škodovka nejen skvěle vypadala, ale také dobře jezdila a mohla soupeřit s těmi nejlepšími vozy své třídě. Nic vám neodpustí a prověří techniku každého jezdce,“ řekl vedoucí designér Martin Porteš.

My jsme si Vision Gran Turismo mohli exkluzivně vyzkoušet, a to přímo v rámci světové premiéry. Škodovka nás nominovala do premiérového závodu, kde jsme se utkali s šesti nejlepšími českými i zahraničními jezdci. V čele se samotným ambasadorem hry Gran Turismo Lucasem Ordóñezem, který před několika lety vyhrál GT Academy. Můžeme vám tak zprostředkovat naše první dojmy z virtuálního mladoboleslavského hypersportu a popsat, jaké to bylo soupeřit se silnou evropskou konkurencí.
Reklama

Maximální rychlost přes 300 km/h není problém

Škodovka společně se společností Playstation a Gran Turismo uspořádala exhibiční závod na okruhu Spa-Francorchamps mezi dvěma českými novináři a profíky ze světa e-sportu. Redakci Autosalonu.TV jsem zastupoval já, Robin Běhal. Ve vedlejším závodním simulátoru seděl šéfredaktor Garáže Martin Machala a společně s námi Česko reprezentoval talentovaný jezdec Petr Semerád. Náš úkol byl jasný, porazit vyzyvatele z Španělska, Itálie a Slovenska.  

Nejdříve nás čekal volný trénink, kde jsme se mohli poprvé seznámit s jízdními vlastnostmi Visionu Gran Turismo. Úvodní kola byla opravdu složitá, jelikož nadupaný elektromobil se choval zcela jinak, než běžná závodní auta ve hře. Měl brutální točivý moment, který byl k dispozici ihned, proto jsem musel zcela pozměnit svůj jízdní styl. Škodovka byla neuvěřitelně rychlá na rovinkách, kde dosahovala maximální rychlosti přes 305 kilometrů za hodinu. Na druhou stranu Vision Gran Turismo byl horší na brzdách a v zatáčkách měl lehké sklony k nedotáčivosti. Když to například porovnám se závodními speciály GT3, se kterými jsem na závod trénoval, tak jsem musel do zatáček brzdit o zhruba 50 metrů dříve.

Nicméně během volného tréninku jsem si na auto zvykl a na dlouhém a technicky náročném okruhu Spa-Francorchamps jsem zajížděl časy okolo 2 minut a 7 sekund. V navazujícím kvalifikačním rozstřelu jsem svou jízdu ještě zdokonalil a trať jsem objel o sekundu rychleji. Povedlo se mi tak stanovit druhý nejrychlejší čas a do hlavního závodu jsem startoval z první řady. Cítil jsem, že mám potenciál bojovat o stupně vítězů, ale věděl jsem, že s tak silnou konkurencí to bude napínavý boj do poslední zatáčky. 

Vybojovali jsme bramborovou medaili

V šest hodin večer, hned po světové premiéře Škody Vision Gran Turismo, závod vypsaný na 11 kol odstartoval. Start jsem měl solidní, ale hned v první zatáčce, která je velmi úzká, jsem přišel o dvě pozice. Do vedení se dostal Petr Semerád, kterého pronásledoval italský a španělský jezdec. Ti si během prvních kol udělali poměrně solidní náskok a já zatím sváděl bitvu o čtvrté místo s kolegou Martinem Machalou. Souboj kolo na kolo dopadl v neprospěch mého vyzyvatele, jelikož v nájezdu do slavné zatáčky Eau Rouge došlo ke kontaktu a Martin ztratil kontrolu nad mladoboleslavským monopostem.

Já mezitím dojel čelo startovního pole a čekal jsem na chybu soupeřů. Mezi tím nás dojel i Machala. Nakonec to vyústilo v hromadnou pranici mezi pěti jezdci. V závěru závodu jsme všichni o kolo předjeli reprezentanta Slovenska a řítili se do cíle. Španěl a Ital opět malinko poposkočili a poslední kolo jsem bojoval o poslední pódiové umístění s Petrem Semerádem. Ten ale prokázal své bohaté zkušenosti a nedal mi šanci.

Pod šachovnicovou vlajkou jako první projel italský závodník, těsně před Lucasem Ordóñezem ze Španělska. Ty na stupních vítězů doplnil český talent Petr Semerád. Já si nakonec dojel pro bramborovou příčku před Martinem Machalou a jezdcem ze Slovenska.
Reklama

Diskuze

Radim - 30.04.2024 07:56:47
že by její 3válec TSI měl brutální výkon?

První dojmy: Škoda Kodiaq jezdí pohodlněji než dříve. Naftové motory se zbavily nepříjemné prodlevy

Poprvé jsme usedli za volant dlouho očekávaného mladoboleslavského SUV s cenovkou milion korun
10.04.2024 12:15
|
0
Reklama

Nová Škoda Superb je polykač kilometrů, který vás zahrne komfortem. Vsaďte na naftu

V okolí Lisabonu jsme měli možnost poprvé projet novou generaci vrcholného mladoboleslavského modelu
12.03.2024 16:35
|
0

Škoda Vision 7S má otočný tablet infotainmentu. Při jízdě je na výšku, v režimu relax se otočí

V novém Autosalonu jsme si do studie sedli s designérkou a relaxační mód vyzkoušeli
26.09.2022 16:43
|
3

V Goodwoodu se představilo nové MG HS. Má velký kufr a benzinový i plug-in hybridní motor

Na Festivalu rychlosti jsem si prohlédli novou generaci čínského SUV. Je prostornější a líbivější
12.07.2024 14:01
|
0

Naživo jsme viděli nová BMW M5 a X3. Sportovní sedan nabízí 727 koní a SUV běžné spalovací motory

Dvě mnichovské novinky se představily v Karlových Varech na filmovém festivalu
11.07.2024 11:00
|
0
Reklama

Tohle jsou ty nejsilnější čtyřkolky na českém trhu. Mají vyšší výkon než základní Škoda Fabia

Podívejte se na přehled těch nejsilnějších ATV čtyřkolek, které si můžete koupit v Česku
10.07.2024 14:01
|
1

Řada lidí o vodíku pochybuje, ale Toyota v něj stále věří. Hybridů a elektromobilů se ovšem nevzdá

Japonská značka prozradila podrobnosti o svém budoucím směru. Hájí vodík i elektromobilitu
09.07.2024 13:39
|
0
Reklama
Autosalon TV