Reklama
Nová auta

Hyundai Bayon bude ostřelovat Škodu Kamiq zespodu. Kříženec hatchbacku a SUV nabízí velký kufr

I když měří jen 4,18 metru, vypadá díky prvkům SUV robustně a dospěle. To platí i o výbavě

Malý crossover Hyundai Bayon byl navržen zejména pro evropská města, kam se skvěle hodí díky svým kompaktním rozměrům. Jeho jméno bylo v duchu nové strategie značky opět inspirováno vyhledávanou dovolenkovou destinací - tentokrát se jedná o baskické město Bayonne na jihozápadě Francie. Kromě pestré výbavy má auto i zajímavá konstrukční řešení - využívá třeba mild-hybridní 48V pohon či zajímavou manuální převodovku, která umí "plachtit".

Novinka se bude vyrábět stejně jako modely i10 a i20 v Turecku. České ceny se dozvíme ještě tento týden a u tuzemských dealerů se bayony objeví již v květnu.

Luc Donckerwolke, kreativní ředitel Hyundai

„Bayon upevňuje směr vývoje designu SUV značky Hyundai svým ostře řezaným vzhledem a začleněním klíčových designových prvků, které jsou pro SUV značky Hyundai charakteristické. Jedinečný a sebevědomý vzhled modelu Bayon umocněný výraznými liniemi a šípovitými světlomety jej staví do pozice opravdu výjimečného vozu v rostoucím evropském segmentu B-SUV.“

Ideální městská velikost i velký kufr

Hyundai Bayon měří na délku pouze 4180 mm, což ho favorizuje k pohybu zejména v přeplněných městských aglomeracích. Je tedy pouze o dva centimetry kratší než aktuálně nejmenší SUV značky Hyundai - model Kona. Na Škodu Kamiq ztrácí sedm centimetrů a bude na ni tedy útočit "odspodu". Na rozdíl od Kony nenabídne možnost pohonu všech kol.

Výrobce se dušuje, že navzdory malým rozměrům (šířka 1775 mm, výška 1490 mm) nabídne auto uvnitř dostatek prostoru pro rodinné využití. Důkazem, že by Bayon opravdu mohl rodinám vyhovovat, je i uváděná velikost kufru 411 litrů při vzpřímených opěradlech zadních sedadel.

Kufr má i tzv. inteligentní kryt, který se přizpůsobuje poloze zadních sedadel a vždy plně kryje náklad.

Dynamický klínovitý design karoserie nese prvky charakteristické pro současný vzhled korejské značky. K dispozici jsou 15“ ocelová kola nebo s 16“ či 17“ kola z lehké slitiny. Na výběr je také celkem devět barev karoserie včetně nové barvy pro uvedení na trh, Mangrove Green. Několik barev karoserie může být na přání kombinováno s barevně odlišenou střechou v odstínu Phantom Black.

Čtyři motory a čtyři převodovky

K pohonu malého crossoveru vyčlenil Hyundai čtyři motory. Základní motorizací je čtyřválec MPi 1,2 litru s nejvyšším výkonem 84 k a pětistupňovou manuální převodovkou, nad ním je v nabídce tříválec 1.0 T-GDi (100 k), který je kombinován s šestistupňovou manuální převodovkou. Další pohonnou jednotkou je mild-hybridní varianta předešlého motoru s 48V elektrickou sítí a kombinací s inteligentní šestistupňovou manuální převodovkou (6iMT). Vrcholnou motorizaci představuje tříválec 1.0 T-GDi (120 k) 48V opět v kombinaci s inteligentním šestikvaltem.

Všechny motory kromě základního lze také v případě zájmu kombinovat se sedmistupňovou automatickou převodovkou.

Inteligentní šestikvalt umí plachtit

Zajímavým konstrukčním řešením je šestistupňová manuální převodovka, kterou lze kombinovat s mild-hybridním pohonným ústrojím. Pokud totiž řidič uvolní pedál plynu, odpojí se motor od převodovky. Auto tím přejde do režimu setrvačné jízdy, čímž se snižuje spotřeba paliva. Převodovka má dvě úrovně setrvačné jízdy: s motorem běžícím na volnoběh, nebo s vypnutým motorem. Motor se znovu spustí, jakmile řidič sešlápne pedál brzdy nebo plynu. Jízda pokračuje na stejný převodový stupeň, který byl zařazen před vypnutím motoru. 
Reklama

Konektivita, technologie, asistenty...

Není překvapením, že dnešní nové auto musí nabízet to nejlepší i s digitálního světa a je víceméně jedno, z jakého segmentu daný vůz je. Samozřejmě to platí i pro Hyundai Bayon. Jeho interiér je charakterizován nejmodernějšími informačními a zábavními systémy včetně konektivity. Mezi ně patří 10,25“ digitální panel přístrojů a 10,25“ multimediální a navigační systém nebo 8“ systém Display Audio, který nabízí uživatelská rozhraní Apple CarPlay a Android Auto s bezdrátovým připojením. V případě vrcholné verze se nešetřilo ani na audiosystému - značka Bose je zárukou kvalitního poslechu. Pro dobíjení mobilů nechybí ani podložka pro bezdrátové dobíjení.

Bayon je vybaven nejmodernějším systémem Hyundai Bluelink. Ten umožňuje nejen  vyhledat na dálku polohu zaparkovaného vozu, zamknout nebo odemknout jeho dveře, zkontrolovat jeho stav nebo zjistit rozsah požadované údržby či stav paliva v nádrži, ale jeho aktuální verze zahrnuje také služby, jakými jsou například online vedení trasy nebo nová funkce uživatelských profilu. Novinkou této generace systému Bluelink je integrace kalendáře. To znamená, že si řidič může přenést svůj kalendář Google nebo Apple do informačního a zábavního systému vozidla. Pokud je u schůzky, poznamenané v kalendáři, uvedena také adresa, může ji přímo převzít navigační systém vozu.
Reklama

Diskuze

Sue - 02.03.2021 12:44:32
Ten Hyundai sa dizajnom cim dalej viac hodi iba pre aziu. Blee! Nech si ten hnus predavaju v korei a skodovacky odpad v cine. Tam su ich trhy.
Pepa - 03.03.2021 23:24:13
Je to ostuda strojírenská velmoc evropy se nyní třepe před státy co ještě nedávno jezdily ve dvoukoláku tažený jiným zoufalcem za hrst rýže.

Hyundai Kona a Škoda Octavia první generace mají společné výtvarné kořeny

Na designu těchto dvou vozů se podílel stejný designer - Luc Donckerwolke
24.02.2021 12:35
|
0
Reklama

Hyundai loni prodal rekordní počet elektroaut. Založil pro ně vlastní značku, přijede první model

Korejská automobilka plánuje od roku 2021 zvýšit aktivitu v oblasti elektrifikovaných automobilů
17.02.2021 18:18
|
0

Modernizovaný Hyundai Santa Fe myslí i na zvědavost dětí. Pomoc přivolá jen po odjištění pojistky

Inovované SUV dostalo kromě nového vzhledu i propracovanější interiér. Řidič má vše po ruce
16.02.2021 14:35
|
0

Seat modernizoval ibizu a aronu. Mají nový interiér, výbavy i asistenční systémy

Městský hatchback a jeho sourozenec v podobě malého SUV prošly faceliftem
15.04.2021 15:50
|
0

Trpké rozčarování z výsledků crash-testů nových dacií. Nízká cena pouhé dvě hvězdičky neospravedlní

Sourozenecká dvojice Dacia Logan a Sandero se v testech Euro NCAP opravdu moc nepředvedla
15.04.2021 10:31
|
8
Reklama

Spousta řidičů nevědomky přetěžuje zadní nápravu. Hrozí ztráta přilnavosti předních kol i pokuta

Víte, že zadní nápravu více než tu přední zatěžují i přední cestující? A co teprve takový nosič kol
14.04.2021 07:13
|
6

Až 11 míst, velký turbodiesel, kempingová verze a kosmický design. Hyundai Staria je plný překvapení

Hyundai představil MPV, které je jako z jiného světa. Chystá pro něj dokonce i vodíkový pohon
13.04.2021 16:48
|
5
Reklama
Autosalon TV