Reklama
Bonusy k TV pořadu

Hyundai Kona a Škoda Octavia první generace mají společné výtvarné kořeny

Na designu těchto dvou vozů se podílel stejný designer - Luc Donckerwolke
Zdroj: Hyundai

Když napíši jméno Luc Donckerwolke, tak to určitě spoustě našich čtenářů okamžitě dojde. No jasně, slavný automobilový designer, který pracoval jako šéfdesignér korejské automobilky Hyundai Motor Group sdružující značky Hyundai, Kia a Genesis. Píši v minulém čase, neboť v dubnu minulého roku překvapil svým odchodem od toho koncernu. Nezvyklé bylo, že odešel s okamžitou platností, na vlastní žádost a z osobních důvodů. Skutečně nezvyklý počin.

Netradiční spojení

Ale abych prozradil jeho propojení se Škodovkou a Hyundaiem. V devadesátých letech, konkrétně v roce 1994, totiž Luc nastoupil do automobilky škoda do týmu k Dirk van Braeckelovi. A i když tam vydržel pouze dva roky, podílel se na designu modelu Škoda Octavia první generace, a také na Fabii.

Když přeskočíme nějakou tu desítku let, dostaneme se do roku 2015, kdy Luc Donckerwolke přijal angažmá v koncernu Hyundai Motor Group. Tady nejdříve pracoval jako vedoucí designu luxusní značky Genesis, a postupně se vyšvihl na pozici výkonného viceprezidenta a šéfdesignéra celé korejské automobilky. To znamená, že jeho kreativní ruku najdete i na liniích Kony.
Zdroj: Škoda Auto
Zdroj: Škoda Auto
Reklama

Spletitá cesta mága designu

Nejdříve musím připomenout, že se jedná o Belgičana, ovšem narozeného v Peru. S tím asi také souvisí jeho znalost asi desítky jazyků. Čeština mezi nimi není, ale zato mluví korejsky, japonsky a čínsky. Vida, jak se to hodilo.

Začínal s designem v roce 1990 u Peugeotu. O dva roky později přechází do Ingolstadtu a pak to již následuje razantně vzrůstající křivkou. Podílí se na modelech Škoda Octavia a Fabia, Audi A2. Jako séfdesigner pracuje v automobilce Lamborghini. Kdo myslíte, že navrhl základní, tehdy poměrně nezvykle hranaté, linie u modelů Murciélago, Diablo či Gallardo?

Od roku 2005 se dostal do klidnějších vod, tedy co se týče výkonů motorů, a to na post séfdesignera Seatu. V roce 2012 se objevuje u Bentley. Z jeho rukou známe Continental GT, či první SUV značky, model Bentayga. Pikantní je, že na pozici nahrazuje dalšího Belgičana Dirka van Braeckela, s kterým pracoval ve Škodovce. Jo, designerský rybníček je poměrně malý.

V roce 2015 se vcelku překvapivě objevuje v Asii u Hyundai Motor Groupe. No a na jaře roku 2020 opět nečekaně zabalil prestižní pozici výkonného viceprezidenta a šéfdesignéra celé korejské automobilky a …

...vrátil se rychle zpátky

Trvalo to jen něco přes půl roku a Luc Donckerwolke se vrátil zpět pod křídla značky Hyundai - tentokrát jako šéf kreativy a komunikace designu.

Test elektrické Kony a mnoho dalšího uvidíte v televizním Autosalonu už dnes, ve středu 24. února ve 20.15 na Prima COOL a v reprízách 27. února v 9.10 na Primě nebo ten samý den ve 23.20 na CNN Prima NEWS. A nezapomeňte také web www.autosalon.tv, kde se objevují bonusy k materiálům z pořadu. Tedy to, co se do pořadu nevešlo, ale stojí za vidění.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Hyundai loni prodal rekordní počet elektroaut. Založil pro ně vlastní značku, přijede první model

Korejská automobilka plánuje od roku 2021 zvýšit aktivitu v oblasti elektrifikovaných automobilů
17.02.2021 18:18
|
0
Reklama

Vzhled aut výrazně mění světelný design. Využívá ho i nový Hyundai Tucson

Novinkový model má světla ve tvaru křídel. Tvoří je efektně poskládané diody
01.02.2021 14:46
|
0

Hyundai Tucson přijíždí v atraktivní verzi N Line. Karoq Sport Line se musí mít na pozoru

Oblíbené SUV dostalo nový sportovní kabát. K dostání bude ke všem motorům vyjma základního dieselu
28.01.2021 12:18
|
3

V pelotonu Tour de France 2021 to vypadá jako v Mladé Boleslavi. Jede tam víc škodovek než cyklistů

Mapovali jsme zákulisí nejslavnějšího cyklistického závodu z motoristického hlediska
28.07.2021 08:02
|
4

Dobříš už dávno není městem rukavic. Teď ho proslavují těžké stroje

Vznikají tam bagry, nakladače a další technika. Nejnověji nakladač Bobcat L85
30.06.2021 13:41
|
1
Reklama

Soutěživý expert František se na tohle natáčení hodně těšil. O to větší bylo jeho překvapení

„Budeš točit závody, ve kterých bude hrát hlavní roli značka Lamborghini.“
29.06.2021 09:27
|
0

Pick-up Jeep Gladiator zvládne v terénu leccos. Překvapil především svými vodními hrátkami

V Autosalonu však tentokrát nebudeme zkoušet brodivost, ale něco úplně jiného
20.04.2021 13:14
|
0
Reklama
Autosalon TV