Reklama
Nová auta

Ferrari či Bentley slouží v Česku jako služební vozy. Mají je realitky i veterinární ambulance

Průzkum ukázal, jaké firmy využívají také vozy značek Rolls-Royce nebo Lamborghini
Zdroj: Tiskový servis Ferrari

Ferrari na firmu? Ne, raději spravedlivé daně. Pod tímto heslem rozjeli nedávno Piráti kampaň proti luxusním vozům evidovaným na firmy. Kolik firem je v Česku ale opravdu vlastní a jaké to jsou? To zjišťovala analýza společnosti IMPER, kterou firma nyní zveřejnila.

Co je považováno za luxus?

„Stát nesmíme dál zadlužovat kvůli tomu, aby měly elity levnější poziční zboží,“ zveřejnil v půlce února na sociálních sítích poslanec Pirátů Jakub Michálek. „Já jsem pro daňovou spravedlnost. Je dobře, když je někdo v podnikání úspěšný, ale tím spíš by se měl spravedlivě podílet na financování veřejných služeb jako zdravotnictví, školy, veřejná doprava či péče o lidi v seniorním věku.“

„Luxusní auta zkrátka nejsou od určité hranice výrobní prostředek, ale hlavně poziční zboží. A tomu by měla odpovídat jejich daňová uznatelnost. Představte si, ze 101 vozů Ferrari, které byly v roce 2021 registrované v České republice, jich 96 koupily firmy a jenom pět kusů si koupili lidé pro osobní potřebu. Ten nepoměr je značný, ruku na srdce, Ferrari úplně nepůsobí jako vůz určený primárně na služební cesty,“ dodal poslanec.

Michálek za svoje slova sklidil poměrně velkou kritiku, která směřovala například k tomu, kdo bude určovat, co je luxusní auto nebo jak budou brány elektromobily. „Co je luxusní vůz, to určí uliční výbor, nebo se za drahé peníze připraví nějaké podrobné tabulky? Naftový mercedes za dva miliony bude luxusní, ale elektrická škodovka za dva miliony bude dostatečně lidově demokratická i pro pirátského komunistu?,“ ptal se třeba jeden z diskutujících.

Je pravda, že pokud je firma plátcem DPH a využívá auto k ekonomické činnosti, může na něj uplatnit daňový odpočet. V praxi tak při nákupu luxusního vozu v hodnotě okolo deseti milionů může na vratce získat částku okolo dvou milionů korun. To, zda společnost skutečně využívá vůz k ekonomické činnosti, pak ale kontroluje finanční úřad. A ten může nárok na odpočet neuznat, pokud zjistí, že vozidlo neslouží k firemním účelům.
Reklama

Stovky super luxusních aut

Kolika vozů by se tento pirátský nápad ale vlastně týkal? Kolik drahých aut je na firmy registrováno? Na to se zaměřila analýza společnosti IMPER, která poskytuje největší online databázi českých podnikatelských subjektů v ČR – Merk.

Ta se podívala na čtyři nejluxusnější značky vozů, které se u českých firem objevují: Ferrari, Bentley, Lamborghini a Rolls-Royce. Do analýzy zahrnula pouze auta s první registrací od roku 2015 do letoška a vyřadila firmy, které v rámci svého oboru podnikání auta prodávají či půjčují. V České republice je těchto vozů registrováno celkem 873 u 669 firem, nejoblíbenějším je Ferrari s počtem 390, na druhém místě se umístila značka Bentley s 299 vozy. Společnosti reprezentuje i 100 modelů Rolls-Royce a 84 vozů Lamborghini.

„Ačkoliv se cena těchto luxusních vozů pohybuje v milionech korun, jejich vlastnictvím se mohou pochlubit i firmy, jejichž obrat se ročně drží pod jedním milionem,“ konstatuje analýza a dodává: „V České republice jde o desítky firem, které jsou v drtivé většině případů s.r.o. a svou činností spadají nejčastěji do oblasti realit a správy nemovitostí či zprostředkování velkoobchodu. Firmám s obratem do 60 milionů korun ročně, kterých je v analýze 480, pak z celkového počtu luxusních vozů patří víc než polovina (469 aut). Nejčastějším oborem podnikání je u těchto společností pronájem a správa nemovitostí, zprostředkování velkoobchodu a také reality. Najdeme zde ale i dvě zubní ordinace či veterinární kliniku.“

„Přibližně jedna třetina analyzovaných firem s obratem do 60 milionů nevykazuje žádný zisk nebo je přímo ve ztrátě. Řada z nich zároveň vlastní i dva až tři vozy luxusní značky,“ doplňuje Tomáš Berger, CEO společnosti Imper.

Praha a ti další

Nejvíce luxusních aut je podle předpokladů registrováno v Praze - celkem 456 vozů, na druhém místě je Moravskoslezský kraj (112 vozů), na třetím pak Jihomoravský (104 vozů). Nejméně luxusních vozidel naopak evidují firmy na Vysočině (čtyři) a v Jihočeském, Zlínském a Libereckém kraji (shodně 11). Ferrari se jako značka objevuje ve všech krajích s výjimkou Vysočiny, která se naopak může pyšnit jedním vozem Lamborghini patřícím firmě vyrábějící pryžové a plastové produkty s obratem do půl milionu korun.

Mezi pomyslnými rekordmany v počtu firemních luxusních vozů můžeme nalézt například firmu ze Středočeského kraje, specializující se na výherní automaty, která vlastní čtyři vozy Ferrari, jeden Rolls-Royce a jedno Bentley. Pět vozů Ferrari využívá i realitní společnost z Prahy či třinecká s.r.o. podnikající v oblasti velkoobchodu. Absolutním „vítězem“ se ovšem stává pražská realitní společnost, která má ve svém parku hned 13 vozů Bentley, tři Ferrari, dvě Lamborghini a dva vozy Rolls-Royce.

Počty aut podle značek v krajích

Kraj Bentley Ferrari Lamborghini Rolls-Royce
Praha 185 182 31 58
Moravskoslezský 22 69 10 11
Jihomoravský 25 49 19 11
Středočeský 17 17 7 9
Plzeňský 6 18 1 2
Olomoucký 7 15 0 0
Ústecký 8 6 3 22
Pardubický 7 8 2 1
Královéhradecký 6 7 1 0
Jihočeský 3 5 3 0
Karlovarský 5 4 1 1
Liberecký 4 4 1 2
Zlínský 4 4 1 2
Vysočina 3 0 1 0
Reklama

Diskuze

VHA - 12.05.2023 17:10:10
To už tu jednou bylo a co se stalo? Tyto auta se prakticky v ČR přestala prodávat. A do na tom nejvíce prodělal? Ano, stát a firmy, které tyto auta prodávaly. Přestaly si firmy tato auta pořizovat? NE! Ten kdo má na auto 2mil. a více, ten si vždy poradí!
Karel - 27.03.2023 11:10:26
ODS byli a jsou největší zlo této země a jen hlupák se k nim hlásí.Nebo zloděj jako oni....navíc ubožák...

Lamborghini dává sbohem čistému benzinu. Představilo dva poslední modely s motorem V12

Žádná elektrifikace, jen dvanáct válců. To je krédo nových vozů. Příště už bude jen hybrid
06.02.2023 18:15
|
2
Reklama

Lamborghini Urus Performante dorazilo do Česka. Vyšší výkon doprovází ještě brutálnější design

Nejprodávanější model italské značky dostal ostřejší verzi. Zrychluje jako Aston Martin DBX707
25.11.2022 09:41
|
2
Reklama

Proč v Praze shořelo vzácné Lamborghini Huracán STO? Jedna z verzí hovoří o spojitosti s Ukrajinou

Karoserie zničeného vozu kombinovala modrou a žlutou barvu, tedy barvy typické pro Ukrajinu
07.10.2022 09:51
|
6

Ferrari překročilo Rubikon. Představilo své první SUV v historii, má sebevražedné dveře

Dveře mají pomoci při nastupování do druhé řady. Auto pohání atmosférický motor V12
14.09.2022 08:00
|
7

V autě je víc bakterií než na záchodě. Volant ale není zdaleka tím nejšpinavějším místem

Ve vozech, kde cestovaly děti nebo zvířata, se podařilo objevit i nebezpečné bakterie E. coli.
15.04.2024 10:00
|
0

Každý čtvrtý prodaný elektromobil v Evropě bude letos z Číny. Ekologové je chtějí znevýhodnit

Dobývání evropského trhu je u Číňanů v plném proudu a ofenzivu lze označit za úspěšnou
02.04.2024 07:53
|
3
Reklama

U elektromobilu si kola sami neměňte. Riskujete tím poškození baterie

Majitelé elektromobilů by měli nechat výměnu kol na servisu
29.03.2024 19:01
|
19

Povinné ručení zdražuje. Existují ale značky aut, se kterými se dá naopak ušetřit

V únoru narostla průměrná cena povinného ručení v Česku o rekordních 15 procent
08.03.2024 16:13
|
5
Reklama
Autosalon TV